THY’den emeğe saygı bekliyoruz

Bu hafta kısa ama önemli birkaç konu yazmaya karar verdim sizlere.
Bundan birkaç hafta önce çoğu gazetede, televizyon kanallarında haberleri çıkmıştı.
Atatürk Havalimanı'nın en büyük sıkıntısı hanutçulardı. Bizlerin yazdığı köşe yazıları, turistlerden gelen şikayetler sebebiyle Atatürk Havalimanı işletmecisi TAV yönetimi pahalı bir yatırımla havalimanının giriş - çıkış kapılarının yönünü değiştirmişti.
Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Geliş katında hotel transfer, hotel rezervasyon, araç kiralama görevlerini üstlenen firmalar bulunuyor. Her firma olmasa da bir çok firmanın elemanları geliş katında uçaktan inen turistlerin koluna yapışıp çekeleye çekeleye firmasına götürüyordu, tabi TAV yönetiminin projesi hayata geçmeden ve bir takım ceza yaptırımları uygulanmadan önce. Ya hotel transferi yapmak için ya da hotel rezervasyonu için iş almaya çalışıyorlardı diyeyim. Bu durumdan rahatsızlık duyan turistler ve turistlerin o zor durumdaki halini gören bizler durumu TAV yönetimine taşımıştık ve bir projeyle çıkış kapıları turistlerin bu firmaların yakınından geçmesini sağlayacak bir yöne alındı.
TAV Genel Müdürü Kemal Ünlü ve Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Aydın bu konunun üzerine giderek yasaklanan hanutçuluğa devam eden bir firmaya para ve birkaç gün kapatma cezası vererek diğer firmalara da gözdağı vermiş oldu.
Buraya kadar her şey iyi güzel de geçenlerde geliş katında yürürken bir firmadan hanutçulardan birinin söööörrrr sööööööörrr sööööörrr diye bağırıp turistin kendisine bakmasını sağladıktan sonra da eliyle gel gel işareti yaparak turisti kendine çekme çabasına girdiğini gördüm. Çok şaşırdım bu kötü görüntü sebebiyle.
Ee ne demişler ‘Huylu huyundan vazgeçmez'

***

Türk Hava Yolları'nın 45 yaş üstü uçuş ve yer hizmetleri personelini çalıştırmak istemediğini bu sebeple de işveren ahlakına uygun olmayan şekilde yıllarca hizmet-emek vermiş personeline 'çalışmalarınızdan verim alınamamakta ve hizmetinizden istifade edilememektedir' deyip, 5 gün içerisinde savunma istemesi gerçekten kul hakkı yemesinden başka bir şey değil.
Konuyla ilgili olarak MHP İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, THY'de tecrübeli uçuş ve yer hizmetleri personeline, 45 yaşına gelmeden emekli olmaları için baskı yapıldığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Tanrıkulu içimden geçen tüm soruları sormuş beni yormamış kendisi sağolsun şimdi bu soruların yanıtlarını bekliyoruz THY Yönetiminden, THY'nin gizli ibareli yazılar gönderdiği çalışanlara 'çalışmalarınızdan verim alınamamakta ve hizmetinizden istifade edilememektedir' deyip, 5 gün içerisinde savunma istemesinin sebebi ve yasal gerekçesi nedir?
2003'ten bugüne kadar baskılarla emekli edilen personel sayısı, yaş ve son bulundukları göreve göre nedir? Havacılık gibi ciddi tecrübe gerektiren bir sektörde, tecrübeli bu çalışanların yerine işe başlatılan personel sayısı kaçtır?
Sosyal Güvenlik Yasası ile emeklilik yaşı kademeli olarak 60'ın üzerine yükseltildiği halde, bu uygulamanın hükümetinizin savunduğu sosyal güvenlik sistemine zararı olmayacak mıdır?
Hukuksuz bir şekilde baskı altında, zorla genç yaşta emekliliği istenen personelin bu mağduriyetleri ne zaman, nasıl giderilecektir?"
***
Yine Türk Hava Yolları'yla ilgili başka bir konudan devam etmek istiyorum. Bildiğiniz gibi THY uçaktaki ikramları konusunda ödüller aldı, her zaman çok büyük yatırımlar yapıp bunu kamuoyuna duyurdu. Peki ya personel yemekhanesi için ne yatırımlar yapıyor? Yemekhanesinde gerekli hijyen kurallarına uyuluyor mu? Konuştuğum bir çok personel yemekten çıkan yabancı maddelerden dolayı (midenizi bulandırmak istemiyorum çıkan şeyleri söyleyerek) yemekhanede yemek yiyemez olmuşlar. Konuyla ilgili olarak THY yemekhanesinin yemeklerinin yapıldığı yeri görmek, gezmek ve izlenimlerimi siz okuyucularımla paylaşmak istiyorum. Sağlık Bakanlığı'na buradan seslenmek istiyorum, bu kurumun denetlemelerini sıklaştırın lütfen. Bugün binlerce çalışana sahip olan THY çalışanlarının sağlığını tehlikeye atıyor olabilir. Konuyla ilgili gelişmelerden haberdar edeceğim sizleri.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE