Türkiye alnının akıyla çıktı

Libya'dan vatandaşlarını tahliye eden ülkeler arasında en çarpıcı girişimin Türkiye'den geldiğini yazan dünya basını Türkiye'yi ayakta alkışladıklarını dile getirdi.
İngiliz hükümetinin eleştirildiği belirtilen habere eşlik eden bir haritada ise bugüne dek ülkelerin Libya'daki vatandaşlarını tahliye etmek için neler yaptıkları gösteriliyordu.
Bu haritaya bakılırsa 250 Türk Libya'nın Tobruk kentinden alınarak, Mısır'ın İskenderiye kentine götürüldü, oradan da yurtlarına döndü.
3000 Türk de iki feribotla Bingazi kentinden alınıp Marmaris'e taşındı. Marmaris'te bir aşevi ve seyyar hastane kuruldu, Türk vatandaşlarının memleketlerine götürülmeleri için ilçeye otobüsler getirildi.
Times'ın manşeti de "Merhamet uçuşları fiyaskosu"
Gazete, 170 İngiliz vatandaşının çöldeki kamplarda mahsur kaldığını ve silahlı çetelerce tehdit edildiklerini belirtip yardım çağrısı yaptıklarını aktardı.
Times "Çölde savunmasız" başlıklı başyazısında, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague'un, Libya'daki İngiliz vatandaşlarının tahliyesi ihtiyacı karşısında çok yavaş haraket ettiğini belirtti.
İNGİLTERE TEK VATANDAŞINI TAHLİYE EDEMEDİ
Daily Telegraph ise ilk sayfasındaki Libya haberinde, İngiltere Başbakanı David Cameron'ın bu ülkedeki kurtarma operasyonunu hızlandırdığını bildirdi.
Gazete de operasyonun bugüne dek ağır ilerlediğini kabul ediyor. Daily Telegraph, Başbakanın Körfez ülkelerine yaptığı geziyi kesip, İngiltere'de bazı hükümet yetkilileriyle temasa geçtiğini, İngiliz vatandaşlarının kurtarılmalarının hızlandırılmasını istediğini belirtti.
Gazete, Dışişleri Bakanı William Hague'in de Amerika Birleşik Devletleri gezisini iptal ettiğini duyurdu.
Daily Telegraph, hükümeti eleştiren çevrelerin de, bugüne dek Libya'dan bir İngiliz vatandaşı dahi tahliye edilmezken; Türkiye ile Fransa ve Portekiz'in yanı sıra başka bazı Avrupa Birliği ülkelerinin binlerce vatandaşını tahliye ettiklerini vurguladıklarına dikkat çekti.
Independent'ın Orta Doğu muhabiri Robert Fisk, Trablus'tan gönderdiği ilk haberde, kendisine, Libya'da inşaat ve mühendislik sanayinde çoğunluğu oluşturan Türklerden en az 30 bininin Trablus'u terk ettiklerinin söylendiğini yazdı.
Guardian'ın ilk sayfasındaki bir diğer haberde, İngiltere'nin Libya'daki vatandaşlarını tahliyeye yönelik planının eleştirildiği, mahsur İngiliz vatandaşlarının zorlandıkları belirtildi.
Libya'da mahsur İngiliz vatandaşları, yağmacıların saldırılarından, yiyecek ve su sıkıntısı çektiklerinden söz edildi.
Guardian'daki haberde ise Libya'daki 10 bin Türkiye vatandaşından 3 bininin Türkiye donanmasına ait bir fırkateyn eşliğinde ülkelerine döndükleri aktarıldı.
Yukarıdaki yazıdan da anlayacağınız gibi Türk vatandaşları dünyanın neresinde olursa olsun,
Türk Hükümeti vatandaşlarına sonsuz değeri veriyor. THY'nin da bu konuda çok büyük desteği bulunuyor. Tüm dünyanın gördüğü gerçek ülkemizde hiç takdir görmese de ben bu konunun ön plana çıkmasını istiyorum.
Bir de başka bir konudan bahsetmek istiyorum. Geçtiğimiz günlerde Atatürk Havalimanı'nda baş komiserlik görevini layıkıyla yerine getirdikten sonra emekliğe ayrılıp kendi işinin başına geçen Zafer Elemen'in dünya markası haline gelen kebapçısı Adanalıdaydık.
Mars Yayıncılık Ailesi olarak ziyaretine gittiğimiz Zafer baş komiser bizi krallara layık bir sofrayla ağırladı. Güler yüzlü personeli, en taze en temiz yemekleriyle gerçekten herkesin tutkusu haline gelmekte haklıymış.
Sizler de bu tattan mahrum kalmak istemiyorsanız mutlaka Adanalıyı ziyaret etmelisiniz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE