Dangul dungul güvenlik

Her zaman dile getirdiğim bir konu var bunu her havalimanında bir sıkıntıya düştüğümde söylüyorum. Havalimanları, dünyaya açılan ve dünyanın bize açılan kapıları olduğu için genç, yaşlı, fakir, zengin hemen hemen herkesin yolu buradan geçer ve siz asla karşınızdaki insanın kim olduğunu bilemezsiniz.
Gelen ya da giden yolcuya, yakınlarına, havalimanı içerisindeki personele karşı her zaman saygı çerçevesinde olmak gerekiyor.
Mesai saatleri içinde yanındaki arkadaşla şakalaşmak, laubali laubali hareketlerde bulunmak hem mesleğinizi hem de temsil ettiğiniz işveren firmanızı gözden düşürür.
Geçtiğimiz günlerde X-Ray kontrolden geçerken güvenlik arkadaşların kendi aralarında şakalaşmaları argo denebilecek kabalıkta konuşmaları beni çok rahatsız etti.
Arkadaşlar arasında dangul dungul konuşmak belki göz ardı edilebilecek bir durum olabilir. O insanların karakteri ve samimiyetiyle alakalı bir durumdur. Fakat bu sadece arkadaşlar arasında kalmalıdır ben orada onların birbirleriyle özellikle bayan güvenlik görevlilerinin ‘lanlı lunlu' konuşmalarına kulak misafiri olmak istemem zaten bu etik bir durum da değil. Karşında kim olursa olsun, işin gereği saygılı ve efendi olmak gerekir.
Ben okuduğum okullarda da, ailemden aldığım terbiyede de bunu böyle gördüm.
Umarın bundan sonra güvenlik arkadaşlarım mesai saatleri içerisinde aralarındaki iletişime daha dikkat ederler.
Burada güvenlik firmasına, yetkililerine de görev düşüyor, personel alımı yaparken insanların, duruşuna, bakışına, oturup kalkmasına, konuşmasına da dikkat etmeleri gerekiyor. Bir bayan güvenlik görevlisi oldu diye asla zarafetinden, kibarlığından ödün verip kabalaşmamalı. İşe alımlar gerçekleştikten sonra da mutlaka takip edilmeli ve gerekli uyarıların yapılması gerekiyor. Sorun yaşayan herkes hangi kapı girişlerinde hangi sıkıntıların yaşandığını daha detaylı olarak bana aktarabilir. Bizlerin sayesinde birçok sıkıntı gideriliyor.
….

Bir problemim daha var ve bunu sürekli dile getiriyorum yetkililer bir çözüm bulana kadar da getirmeye devam edeceğim.
Atatürk Havalimanı girişine 2 – 3 km kala, önce emniyet şeridi sonra da sağ şerit araçlarını park etmiş insanlarla dolu. Kimisi park etmeye çalışırken, kimisi kontrolsüz şekilde yola atlarken diğer sürücüleri tehlikeye atıyor. Bir de üstüne üstlük yolun daralmasına sebebiyet veriyorlar. Fakat nedense trafik ekipleri bu konuya bir türlü çözüm bulamıyor. Aslında ellerinde çok güzel bir çözüm var. Protokol olarak bir bakan, başbakan, cumhurbaşkanı gibi devlet büyüklerimizin geçeceği günlerdeki gibi bir trafik polisi aracını oraya sabitleseler hiç böyle bir problem kalmayacak. Geçtiğimiz günlerde bir tur şirketinin tam 5 tane 54 kişilik olan büyük otobüsleri park etmiş orada bekliyordu. Gözlerime inanamadım. Hadi küçük otomobilleri görmüyorsunuz da bu koca otobüsleri de mi görmüyorsunuz? Bu konuya hala nasıl müdahale edilmiyor anlam veremiyorum. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğün'deki herkesi göreve bekliyorum.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE