Hiç bir şey göründüğü gibi değil

Merkezimiz Atatürk Havalimanı içerisinde olduğu için buradaki çalışanların birçoğuyla arkadaşlık, dostluk kurabiliyorsunuz. Kurduğunuz dostluklar işten çıksa da, pozisyon değiştirse de, terfi alsa da, tayin olsa da baki kalıyor.
Havalimanı içerisinde yiyecek içecek ihtiyaçlarımızı gidermek için en iyi ve en temiz kuruluş olan BTA Catering servisi tercih ediyoruz.
Her gün aynı yerde yemek yediğimiz için, müdürlerinden, aşçılarına, garsonlarından, stajyerlerine kadar herkesi tanıma imkanı yakalıyoruz. En çok muhatap olduğumuz da kasada görev yapan ve garson olarak bizimle ilgilenen arkadaşlar oluyor.
Hepsi titizlikle seçilmiş, saygıda asla kusur etmeyen ve etmeyecek olan, her zaman güler yüzlü ve her zaman hoşgörülü olan tabiri caizse melek gibi insanlar.
Temizlik konusunda hassasiyetleri mükemmel, bir eldivenle ikinci bir iş asla yapmazlar, üstleri başları her zaman tertemizdir. Anlayacağınız dışarıdan bakıldığında dört dörtlük gibi gözüken bir kurum. Ancak dışı bizi, içi bu çalışanları yakar.
Bugüne kadar birçok kez duydum, belki çalışanlar hatalıdır, belki bir sebebi vardır diye açıkçası konduramadığım için hep geçiştirdim. Ama araştırınca gerçekten doğru olduğuna inandım.
Çalışanların güler yüzlülüğünden bahsettim, bir kez bile suratlarını asıp çok yoruldum, çok yoğun çalışıyoruz, maaşlarımız az dediklerini duymadım.
Ama canlarını sıkan bir şeyler olduğu belli. İşte can sıkıcı iki durum...
Bildiğim kadarıyla bu arkadaşlarım, üst düzey çalışanların çocuklarının evdeki düzenlenen doğum günü partilerine bile gönderiliyor. Ne kadar kötü bir durum değil mi?
Sen buradan maaş alıyorsun, izinli olduğun gün bile olsa ben sana gel dediğimde geleceksin, git dediğim yere gideceksin. Bu bana gerçekten çok çirkin geliyor.
Gece gündüz demeden çalışıyorsunuz, bu şekilde ekstralara gidiyorsunuz ve bir gün geliyor işten çıkarılıyorsunuz.
Ne var bunda her şirket personellerini işten çıkarabilir?
Evet, her şirket personelini işten çıkarabilir. Ama işten çıkardığı personelinin haklarını da vermelidir. BTA'nın bugün 1000'lerce davası var, işten çıkan her personeli hakkı olan tazminatını alamadığı için mahkemeye başvuruyor. Durumu olan avukat tutabilen, dosya paralarını ödeyebilenler haklarını savunup davaları kazanıyor. Peki ya durumu olmayıp dava açamayanlar? Başımın gözümün, malımın mülkümün sadakası olsun diyerek hayatına haksızlıklara göz yumarak ve bu haksızlıkların izlerini her girdiği şirkette taşıyarak devam ediyor. Hani İstanbul'un taşı toprağı altındır diyerek köylerinden herkes göç eder ya İstanbul'a ama birçoğu umduğunu bulamadan geri döner. Havalimanı da böyle bir yer işte, herkes taşı toprağı altındır diyerek koşarak çalışmaya geliyor buraya. Ama çoğu umduğunu bulamıyor, hayal kırıklıklarıyla hayatlarına devam ediyor.
BTA Catering müşterilerine karşı kusursuz bir kuruluş. Ama işin mutfağına inince durumun içler acısı halini görebiliyoruz.
* * *
Geçtiğimiz günlerde "Dangul dungul Güvenlik" başlıklı bir köşe yazısı yazmıştım. Çok ilgi gören yazıma katılanlar, katılmayanlar oldu. Güvenlik görevlisi arkadaşlar beni mail yağmuruna tuttu. Sonuçlarına gelince gerçekten gerekli müdahaleyi yapan yetkililere teşekkür ediyorum. Çünkü şu aşamada Dış Hatlar Terminali için gözle görülür bir değişiklik olduğunu söyleyebilirim. Bu ay içinde hem Sabiha Gökçen'den hem de Atatürk Havalimanı'ndan bir kaç uçuşum olacak izlenimlerimi sizlerle paylaşacağım.
* * *
Son olarak bildiğiniz gibi SKY Havayollarıyla gerçekleştirdiğim uçuş sonucunda iç hatlarda hiç başarılı olamadıkların söylemiştim. Benim şikayetlerimi ve yazılarımı dikkate alan SKY Havayolları sanırım bu işin üstesinden gelemeyeceklerini anladı ve pes etti. Ocak 2011'de uçuşlarına başlayan SKY Havayolları maalesef Ağustos 2011'de tüm iç hat uçuşlarını durduğunu bildirdi. Umarım sevindiğim için bana kızmazsınız.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE