Aldanmayın bu yalanlara

Pegasus Havayolları aldatıcı reklam yayınladığı gerekçesiyle Reklam Kuruluna yüklü bir para cezası ödemişti. Bu cezadan sonra Pegasus Havayolları'nın ucuz bilet kampanyasıyla ilgili adı çıkmış 9'a inmez 8'e… Ben sizlere hep bu kampanya süreçleri başladığında uyarılarımı yapıyorum, 1 liraya 5 liraya bilet kampanyalarına inanmayın. TV reklamlarında alttaki satırda saatte 100 km hızla geçen pire kadar yazılar da aslında benim yaptığım uyarıların bir başka dille yazılmışıdır, tabi okumak mümkün olmadığı için insanlarımız uygun fiyatlı bilet kampanyalarına aldanıyor.
Bir okuyucumuz konuyla ilgili mağduriyetini bildirdi, kendisinin mailini sizlerle paylaşmadan önce her türlü kanıtı da maile eklediğini belirtmek isterim.
‘İş Bankası maximiles ve puanlarımı kullanarak maximiles merkezi aracılığıyla 3 yetişkin ve 1 çocuk için 20 Nisan 2011 günü İstanbul Sabiha Gökçen – Basel İsviçre gidiş dönüş bileti satın aldım.
Satın almak istediğim bilet 18 Haziran 2011 İst-Basel Gidiş, 04 Temmuz dönüş idi. 123 küsur TL gidiş bilet ücreti ve anımsayamadığım, ancak kayıtlarınızdan bulabileceğiniz dönüş ücreti söz konusu idi. Toplam 2400-2500 TL civarında idi. Maximiles görevlisi, işlemi yaptıktan sonra, onaylamadan önce bazı sebeplerden ötürü internetten görülen fiyattan daha yüksek bir fiyatla bilet alabileceklerini söyledi. Düşünmek üzere zaman istedim ve telefonu kapattım.
En fazla yarım saat sonra tekrar aradığımda kabul ettiğimi söyledim. Ancak bu defa bilet fiyatları gidiş için 200 TL civarına çıkmıştı. Arada satışlar nedeniyle yükseldiğini düşünerek üzüldüm. Bu nedenle daha ucuz olan 20 Haziran gidişi tercih ettim. Toplamda ödeyeceğim rakam 2950 TL civarında bir rakama çıktı. Sonrasında maximillerimi vb. kullanarak kalanını da ödeyerek biletleri satın aldım.
Oysa daha sonraki günlerde bilet fiyatlarına baktığımda, 100 küsur liralık internet ucuzluğunu da hesaba katsak hep benim aldığımdan daha düşük bir rakamla karşılaşıyorum. Örneğin 18 Haziran fiyatları hala 137 TL civarında, toplam yaklaşık 2450 TL. Üzerine varsayalım 150 TL internet farkı da koysanız 2600 TL yapıyor.
Bu noktada cevaplamanızı istediğim birkaç konu:
• Bilet fiyatlarını artırdıktan sonra düşürme politikanız var mı? Eğer varsa neden erken almak daha avantajlı olsun?
• T. İş Bankasının ve diğer bankaların mil kampanyalarında eğer fiyatlar yükseliyorsa, neden müşterilerin yeni öğrendiği fiyatları düşünmeleri için kısa bir süre için bile olsa bu merkezler rezervasyon yapamıyor?
• Bilgisayar programlarınız bilet fiyatlarını otomatik olarak artırdığında talep kesinleşmese (bilet alınmasa bile) kesilmiş gibi görüp fiyatı artırıyor, ama iptali hemen değerlendirmeye almıyor mu (Yazılımda "Bug" mı var?) Bu nedenle benim ilk görüşmemde talep arttı diye düşünüp fiyat arttı. Ancak iptal görünmeyip hemen fiyat düşemediği için ben yüksek fiyattan bilet almak zorunda mı kaldım? Bir süre sonra satılan biletler kontrol edilerek fiyatlar normale mi dönüyor? (Eğer böyleyse bu önemli bir algoritma ve yazılım hatasıdır.)
• Kendimi dolandırılmış hissetmemem için bu soruların tatmin edici cevabı var mı?
Eğer yok ise bilet fiyatlarımın normal ücretlerinden tahsilini ve farkın iadesini rica ediyorum. Aksi durumda ekteki belgeleri her türlü merci, basın yayın kuruluşu ve internette şikayet sitelerinde yayımlama ve diğer haklarımı saklı tuttuğumu bildiririm.
1. Cevap gelmeyince 13 gün sonra 23 Mayıs 12:15 civarı telefon ile Müşteri İlişkileri ile görüştüm.

2. Yine cevap gelmeyince 06 Haziran 2011 14:20 civarı Emrah Bey ile 0850 250 0737 numaradan görüştüm.
3. 1 ay ve telefon konuşmalarım sonunda 10 Haziran 2011 günü Müşteri İlişkilerinden gelen cevap
Pegasus Havayolları olarak havacılık sektörüne yenilikleri sunmaya devam etmekteyiz.
Uçuşlarımızda uygulanan kampanyalarımızdan ve ucuz bilet imkanlarımızdan tüm misafirlerimizin yararlanarak seyahat edebilmesi adına opsiyon süreleri kaldırılmıştır. Tüm satış kanallarından yapılan rezervasyonlarda 15 dakikalık işlem süresi bulunmakta olup, biletin bu süre içerisinde satın alınması gerekmektedir.
Bilet ücretlerimizin dinamik yapıya sahip olması nedeniyle düşük ücretlerimize olan ilgi ve yoğun talep sonucu daha fazla bilet satılmaktadır. Düşük ücret sınıflarında ayrılan kontenjanlar tükendiğinde bilet ücretleri yükselmektedir.
Opsiyon süresi içinde satın alınmayan rezervasyonlu biletler belirtilen sürenin sonunda sistemimiz tarafından otomatik olarak düşürülmektedir.
Opsiyonu sona eren rezervasyonlar ve iade edilen biletler tekrar aynı ücret seviyeleri ile satışa sunulmaktadır.
Bu nedenle daha düşük ücret sınıflarından yer açılabilmektedir.
İlginize teşekkür ederiz.
Saygılarımızla,
Pegasus Havayolları Misafir İlişkileri
4. Yanıtlamasını istediğim soruların cevabını alamadım. Fiyatların yükselmesi ve düşmesi konusunda müşterilerin mağduriyetine sebep olabilecek kasti veya sehven yanlışlık bulunduğunu düşünüyorum. Aldığım biletin toplam fiyatı 2 ay sonra bile neredeyse aynıydı. Pegasus Havayolları erken bağlantı ile hem aldığı parayı uzun süre işletme imkanı buluyor. Hem de başka ucuz alternatiflerin önünü kesmiş oluyor.
Bu mailde benim dikkatimi çeken 2 husus var, ilki bilet fiyatlarının aşağı ve yukarı şekilde oynatılması, ikincisi de okuyucumun da dikkat çekmek istediği gibi erken rezervasyon diye insanları kendilerine çekip 2 – 3 ay belki daha bile fazla paraları çalıştırmak. Pegasus Havayolları konuyla ilgili olarak tatmin edici bir yanıt vermemiş, bence verememiş. Bu tür durumlarda müşteri memnuniyeti için, aradaki fark ücretinin geri ödenmesi ya da kendisine hediye bir bilet verilmesini tavsiye ediyorum. Umarım bu aşağı yukarı fiyat oynamalarını da bir an evvel çözerler çünkü gerçekten adaletsiz bir sistem kurulmuş. Okuyucumun iletişim bilgileri bende mevcut, Pegasus Havayolları yetkilileri müşteri memnuniyetini önemsiyorsa benimle irtibata geçerek bu durumu çözüme kavuşturur. Ben de konuyla ilgili gelişmeleri bir sonraki yazımda sizlerle paylaşırım.

Geçtiğimiz sayıdaki yazımda işten çıkarılan personellerle ilgili duyumlarımı yazmıştım, konuyla ilgili olarak işten çıkmış, çıkarılmış mağdur, belki biraz da kızgın birçok çalışan beni mail ve telefon yağmuruna tuttu. Röportaj yapmak isteyenler de var, bilgileri biraz toparladıktan sonra ayrıntıları tekrar sizlerle paylaşacağım.


Manşet haberimizi okumuşsunuzdur, bu istatistiki bilgileri duyduğumda gerçekten çok sevindim. Türk halkının ne kadar vicdanlı, duygusal ve muhtaç olana sırt çevirmeyen bir toplum olduğunu bir kez daha kanıtlamış olduk.
Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğüyle gerçekleşmeye başlayan Somali'ye yardımlar çığ gibi büyüdü. Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım'ın katkıları, Kızılay'a resmi ulaşım sponsorluğu yapan Türk Hava Yolları, televizyon kanallarında yardım kampanyaları düzenleyen programlar ve daha niceleri sayesinde açlıkla susuzlukla savaşan bebeklere bir yudum su olduysak ne mutlu bizlere.YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE