Lowcost havayollarının yalan hikayesi

Havacılık sektörünün içinde büyümüş bir insan olarak dünüyle bugünüyle ve yarınıyla ne kadar farklı olduğunu bilerek hayretlere düşerek inceliyorum. Dün Atatürk Havalimanı'nda iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar insan elini kolunu sallayarak apronda gezerken, bugün 60 bine yakın çalışanı var. Binlerce kişiye istihdam sağlayan bir kasabadan daha büyük konumda bulunan Atatürk Havalimanı artık İstanbul'a yetmez hale geldi. Onlarca havayolu şirketi birbiriyle rekabet halinde uçuşlarına devam ederken bazıları Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan uçuşlarını yapmaya başladı.

Özel havayolu şirketlerinin çoğalmasıyla bilet fiyatlarında çeşitli kampanyalar yapılmaya başlandı. Bazen 24 saatlik otobüs yolculuklarındaki otobüs bileti fiyatıyla uçak bileti fiyatı arasında çok cüzi rakam farkları kaldı.

Bugün özel havayolu şirketlerinin başka bir oyunu söz konusu.

LowCost (Düşük maliyetli) havayolu şirketleri türedi, bu şirketler uçaklardaki ikramları ücretli satıyor ve bu sebeple de bilet fiyatlarını daha ucuza sattıklarını iddia ediyorlar. Ama bugün Lowcost ve normal bir özel havayolu şirketini karşılaştırdığınızda bilet fiyatları aynı...

Bu demek oluyor ki Lowcost adı altındaki özel havayolu firmaları aslında daha uygun fiyata satıyormuş gibi yapıp üstüne bir de ikramlarını ücretli satarak kar ediyorlar.

Geçtiğimiz günlerde Atlasjet Havayolları'nın başlatmış olduğu Ekonomiplus uygulamasıyla birlikte bir takım zarar rakamlarını açıklamaları bir oldu. Atlasjet için zarar olarak gözüken bu tablo aslında lowcost olarak bilinen özel havayolu şirketleri için kar tablosu demek oluyor.

İşte o zarar ve kar tablosu....

Ekonomi sınıfı kalktı

Uçaklarındaki 'ekonomi class'ı kaldırdıklarını anlatan Ersoy, yaptıkları yeniliklerini tek bir paket halinde toplayıp bunu ekonomiplus olarak lanse ettiklerini belirtti. Ersoy, şunları söyledi:

"Uçaklarda minimum koltuk aralığı 28 inçe denk gelen 71.5-72 cm'dir. Biz bunu 77 santime çıkardık. Hatta İtalya'da yaptırdığımız tasarımla koltuklardaki gazetelik bölümünü yukarıya taşıdık. Böyle yolculara 79 santimlik bir hissiyat sağlıyoruz. Uçaklarda sıcak sandviç verme uygulamasına başladık. Uçak otobüs entegrasyonu ile de havaalanlarından kendi otobüslerimizle çevre il ve ilçelere servisler koyduk.

Biz sağladığımız hizmetler için ücret talep etmiyoruz. Ancak Türkiye'de özel havayolları deyince akla genelde low cost (düşük maliyetli) konsepti geliyor. Biz de bu algı karmaşasının dışına çıkmak istiyoruz. Bunun için de ciddi bir yatırım yaptık."

Uçaklarda sandviç ve içecekleri ücretsiz vermelerinin kendilerine yıllık 10 milyon dolarlık bir maliyeti olduğunu belirten Ersoy, "MAN firmasına tanesi 250 bin eurodan dokuz tane otobüs yaptırdık. Koltuk aralıklarına genişletmek için de bir uçaktan toplam 18 koltuk sökmeniz gerekiyor. Bunun uçak başına yıllık 1.5 milyıon dolar maliyeti var. Diğerlerine eklerseniz 'ekonomiplus' konseptine geçişin bize 30 milyon dolarlık maliyeti oldu" diye konuştu.

Uçak tipleri değişti

Ersoy, maliyet artışlarına rağmen uçak bileti fiyatlarını artırmayacaklarını söyledi. Ersoy, maliyetlerdeki yükselişe karşın karlılığı nasıl koruyacaklarını da şöyle anlattı:

"Biz filomuzdaki A319'ları daha geniş gövdeli ve daha fazla koltuk sayısına sahip A321'lerle değiştiriyoruz. Bu uçaklar eğer doldurabilirseniz size önemli bir avantaj sağlar. Bizim de hedefimiz yeni hizmet standartları ile yüksek doluluk oranına ulaşıp maliyet artışını karşılamak. Doluluk oranlarında 8-9 puanlık bir artış olacağını tahmin ediyoruz."

Atlasjet olarak kendilerini THY'yi hedef seçmediklerini vurgulayan Ersoy, "Onlar artık pazarda global bir oyuncu oldu. Dünyanın birçok farklı ülkesine uçuyorlar. Biz uluslararası alanda bazı yeni noktalar açmakla birlikte var olan noktalara sefer sayılarımızı artıracağız" dedi.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE