Hiç bir başarı tesadüf değildir

Türkiye'den çıkan dünya markaları iki elin parmağını geçmeyecek kadar maalesef. Bugün baktığımızda tüm dünyanın adını bildiği en önemli marka milli havayolumuz Türk Hava Yolları...
Hiçbir başarı tesadüf değildir. Herkes daha iyiye gitmesi için, Türk Hava Yolları'nın daha da gelişmesi için gece gündüz çalışmalarına devam ediyor. Haklarında ne söylenirse söylensin, ne yazılıp çizilirse çizilsin gözle görülür olan bu gerçeği kimse inkar edemez.
Sektörün önde gelenleri, bakanlıkları ve çalışanları sayesinde havacılık sektöründe müthiş gelişmeler yaşandı.
2012 yılının getirilerinin de çok iyi olacağına Türkiye'de uçağa binmeyen kalmayacak kampanyasının dünyada uçağa binmeyen kalmayacak olarak yenilenmesini arzuluyorum. Türkiye bence başarılı oluduğu sektörü buldu ve geliştirmeye devam ediyor. Her ülkenin belli başlı başarılı olduğu yönleri olduğuna inanıyorum içinde bulunduğumuz durumda da bizim en başarılı olduğumuz yönlerimizden biri de havacılık diye düşünüyorum. İnşaat, tarım ve sanayi yönünde de büyük atılımlar yapan ülkemiz geleceğin bir en gelişmiş ve zengin ülkelerinden biri olacağına inanıyorum. Sektöre dönecek olursak...
Tüm dünya artık Türk Hava Yolları'nın tanıyor ve biliyor, başarılarının ardında ise hükümet gibi bir destek yatıyor.
Reklam projeleriyle, kampanyalarıyla, tanıtımlarıyla hep doğru kararlar alan Türk Hava Yolları'nın 2 önemli ismi var. Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ve Genel Müdürü Temel Kotil...
Bu iki havacılık kahramanının kim olduğunu nerden gelip nereye gittiklerini hiç merak ettiniz mi? Ben merak ettim ve sizler için araştırdım, her ikisi de hemşerim olur kendilerinin.

Temel Kotil

1959 yılında doğan Kotil, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak Mühendisliği bölümünden 1983 yılında mezun olmuş, 1986'da ABD'nin Ann Arbor kentindeki Michigan Üniversitesi'nin "Uçak Mühendisliği" bölümünde yüksek lisansını, 1987'de de aynı üniversitede Makine Mühendisliği dalında ikinci yüksek lisansını, 1991'de de yine Michigan Üniversitesinde 'Makine Mühendisliği" bölümünde doktorasını tamamlamıştır.
Kotil, 1991-93 yılları arasında İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde Havacılık ve İleri Kompozit Laboratuarlarının kuruculuğu ve yöneticiliğini yapmıştır.
İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde Yardımcı Doçent ve Doçent olarak hizmet veren Kotil, aynı fakültede Bölüm Başkan Yardımcılığı ve 1993-94 yıllarında da Fakülte Dekan yardımcılığı görevlerini yürütmüştür.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Araştırma, Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı olarak görev yaptıktan sonra, 2001 yılında ABD'de Illinois Üniversitesinde misafir profesör olarak hizmet vermiş ve daha sonra New York'ta Advanced Innovative Technologies Inc.'de Araştırma ve Mühendislik Bölümü Başkanlığını yürütmüştür.
2003 yılında THY'deki kariyerine Teknik Genel Müdür Yardımcısı olarak başlayan Kotil, 2005 yılında THY Genel Müdürlüğüne atanmıştır.
2006 yılında da IATA Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir.
Memleketi Rize, evli ve dört çocuk babası olan Kotil'in birçok araştırma ve bilimsel yayını vardır.

Hamdi topçu

1964 yılında Rize'nin Çayeli ilçesinde doğdu. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden 1986 yılında mezun oldu. Mali Müşavirlik ünvanına sahip olan Hamdi TOPÇU, evli ve 4 çocuk babasıdır.
Gördüğünüz gibi Türk Hava Yolları gibi bir şirketin yöneticisi olmak hem iyi bir kariyer, hem de üstün yetenek gerektiriyor. Her iki yöneticinin de başarılarının devamını diliyorum. Havacılık sektörü son dönemde boyundan büyük adımlar attı ve bugünlere geldi bu durumda büyük emeği olan Sayın Ulaştırma, Deniz ve Haberleşme Bakanımız Binali Yıldırım'a da minnetlerimizi iletiyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE