Sendikazede THY Çalışanları

Üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen benim de söyleyeceklerim olduğu için yazmayı istedim. Gündemden henüz düşmemiş ve hatırı sayılır kişilerin araya girmesine rağmen henüz geri alınmayan kararı sonuna kadar destekliyorum.
Hukuka uygun olan işten çıkarma işlemlerinin arkasındayım biliyorum bir çok kişiden tepki toplayacağım ama yasadışı bir eylem sebebiyle saatlerce burada mağdur olan insanların da hakları var. Herkes hakkını aramakta özgürdür, bu özgürlüğümüzü hepimiz değerlendiriyoruz fakat bunun belli bir takım kurallar çerçevesinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yani YASAL OLARAK...
15 binin üzerinde çalışını bulunan Türk Hava Yolları'nda sadece 305 kişinin hakkını aramak için gaza gelmiş olması sizce de garip değil mi?
Hükümetin çıkarmış olduğu havacılık sektöründe görev yapanlar eylem yapamaz yasası sebebiyle eski yaptırabilirliğinin son bulduğu kanısına varan Hava İş Sendikası kandırabildiği 305 kişilik bir kadroyla yasadışı iş yavaşlatma eylemi yaparak 223 uçuşun iptal edilmesine 100 bin kişinin mağdur olmasına Türk Hava Yolları'nın ise 2 milyon dolarlık bir zarara uğramasına sebep olmuşlardır.
THY 305 kişinin iş akdinin feshine karar vererek ve 2 milyon dolarlık zararının karşılanması için tazminat davası açarak haklarını savunmak durumunda kalmıştır.
Havacılık sektöründeki eylemlerin yasaklanma sebeplerini bir kez daha gözümüzle görmüş olduk, 1 günlük bir yavaşlatma eylemiyle dudak uçuklatacak olan zararların karşılanması çok mümkün değildir. Özellikle de şirket içinde ayaklanma gerçekleştirdiği için işten çıkarılan bir personelin başka bir firmada işe alınması oldukça güçtür. Mimlendi diye tabir ettiğimiz bu personeller yarın işe başlayacakları firmalarda da ayaklanma için teşebbüste bulunabilir ve iş yerinin huzurunu kaçırabilir. Maddi ve manevi olarak şirkete zararlar verebilir.
Bir de kurunun yanında yanan yaşlar da var. Yani gerçekten hasta yataklarında oldukları için işlerinin başında olamayanlar onlar için Sağlık Bakanlığı'nın yapacağı araştırmalar sonucu işlerine dönmeleri mümkün olacak.
Evet, bu işten çıkarmalar sonucunda birçok duygusal yazılar, mektuplar paylaşıldı, işlerinin güçlüklerinden, aldıkları eğitimlerin ciddiliklerinden, ailelerinden uzaklarda geçirdikleri özel günlerden bahsedildi.
Her işin zorlukları, her işin eğitimleri, her işin tehlikeleri, riskleri, her işin yorgunlukları var. Kimse şikayet etmiyor çünkü herkes yaptığı işin, emeğinin karşılığını maddi olarak alıyor. Ayrıca bugün günümüzde binlerce genç kız kabin memuru, binlerce genç delikanlı da pilot olmak için çabalıyor. Bu zorluklardan herkesin haberi var ama yapmaya devam edildiğine göre ya işlerinden memnunlar ya da karşılıklarından memnunlar.
Sendikanın sizi kandırma çabalarına inanmayın uyarmak için geç kaldık sanırım inanmamalıydınız, Türk Hava Yolları maddi sıkıntıda değil, maaşlarda kısıntıya gitmeyecek, primleri kesmeyecek bunlar sadece aldatmaca...
Türk Hava Yolları çok büyüdü ve büyümeye devam ediyor.
İşte THY'nin kendi ağzından yaptığı açıklama,
Türk Hava Yolları son yıllarda gerçekleştirdiği yatırımlar ve hizmetlerle bugün uluslararası bir oyuncu haline gelmiştir. Avrupa'nın en iyi havayolu şirketi seçilen Türk Hava Yolları, Avrupa'nın en büyük dördüncü havayolu şirketidir. Taşıdığı yurtdışı transit yolcu sayısı bakımından Dünyada 10'uncu sırada yer almaktadır. Elde edilen bu başarı tüm çalışanlarımızla birlikte Türk Hava Yolları ailesinin eseridir. Türk Hava Yolları çalışanlarının sosyal ve özlük hakları ile ücretleri her zaman Türkiye ortalamalarının fazlasıyla üzerinde olmuştur. Türk Hava Yolları'nın çalışma koşulları ve standartları ile dinlenme süreleri, daima ulusal ve uluslararası otoritelerin belirlediği kuralların üzerindedir.

Maalesef artık işten çıkarılanlar için yapılacak bir şey söz konusu değil, umalım ki Türk Hava Yolları işsizliklerini göz önünde bulundurarak ve insaflı davranarak uğradığı 2 milyon dolarlık zararı tazminat davası açarak bu 305 kişiden karşılamasın. İşte o zaman vay halinize...
He bir de eyleme katılmadığı için yuhalanan Türk Hava Yolları çalışanları eyleme katılmadıkları için şuan hiç pişman değiller...

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE