PAYLAŞ Kİ KARDEŞ OLASIN

Artık Ramazana sayılı günler kaldı. İnşallah önümüzdeki Cuma'dan itibaren bu rahmet ve bereket ayının bütün güzellikleri hayatımıza, işlerimize, evlerimize, şehirlerimize bir yağmur gibi yağacak. Ve biz bir kere daha kardeş olmanın kuru bir iddia değil, paylaşmakla ete kemiğe bürünecek bir gerçek olduğunu bütün benliğimizde hissedecek ve birbirimize hissettireceğiz.
Nitekim bu Ramazan ayındaki çalışmalarımıza eksen kıldığımız temel sloganımız şu: "Paylaş ki kardeş olasın!" Bu sene de inşallah, lezzetine doyulmaz bir manevi iklimi teneffüs edeceğiz.
Bu anlamda Ramazanın 3. Günü Çanakkale'de, Şehitlikte olacağız. Orada bu vatanı bize emanet eden şehitlerimizin manevi bereketinden nasipdar olacağız. Şehitlikte Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Arabı, Kafkaslısı, Balkanlısıyla yan yana yatarken bize "Biz birlikte bu vatanız" mesajı veren şehitlerimizi bir kere daha minnet, rahmet ve şükranla anacağız.
Yine bu sene "Ramazan komşularla güzel..." anlayışı çerçevesinde Trakya bölgemizdeki İstanbul'a komşu illerde birçok iftar ve buluşma gerçekleştireceğiz. Ve elbette bu sene de İstanbul'da kardeşliğin, paylaşmanın, fakir, fukara ve garip gurebayla kucaklaşmanın zirvelerine çıkacağız.
Her Ramazanda dikkat çektiğim bazı hususlara bu vesile ile bir kere daha dikkat çekmek istiyorum. Ramazan, lüks tüketimin körüklendiği, dünyevi şımarıklık ve çılgınlıkların gösteri haline dönüştürüldüğü bir ay değil, fakir fukaraya, garip gurebaya kucak açılan, hasta olana ilaç, aç olana ekmek, yolda kalmışa yuva olunan bir aydır.
Tüm kardeşlerimden her Ramazan'da özellikle ricam, mümkün olduğu kadar muhtaç ve yoksulların evlerini ziyaret etmek, onlarla beraber iftar etmek, ihtiyaç sahiplerini gözeterek Ramazanlarını ihya etmeleridir. Bu tür evlere giden kardeşlerim, bazen intibalarını anlatıyorlar bana; İnanın, öylesine dramlar yaşanan evler var ki,İnsan buraları hatırladığında tarifi imkânsız duyguların içine giriyor, Kendi insanlığını sorguluyor ve lokmaları boğazında düğümleniyor. Bu evlere gidelim, bu ortamları paylaşalım, bu insanlara elimizi uzatalım...
Kimsesizlerin kimsesi olmak bizim en büyük şiarlarımızdan biri değil mi? Merhamet bizim medeniyetimizin en bariz özelliğidir. Alamet-i farikasıdır. Ramazan ki gönüllerde coşkun bir merhamettir. Öyle ki; Ramazan ve merhamet adeta iki kelimede bedenlenmiş tek bir can gibidir.
Merhamet herkese gerekli bir haslettir ama en çok da imkan sahibi, varlıklı veya yönetici statüsünde olup topluma karşı ödev ve sorumluluk üstlenmiş kişilere yakışır! Günümüz insanı, dış dünyayı keşfederken iç dünyasında yeteri kadar yol alamamış, gönül dünyasında açılan boşluklar ve kirlenmeler, onu bir anlam arayışına yöneltmiştir.
Bugün insanlığın içine girdiği anlam krizinin en ibret verici sonuçlarını, dünyanın açlık ve susuzluktan kıvranan birçok bölgesinde görebiliyoruz. Aynı şekilde kirli savaşlar ve oluk oluk akıtılan kanlar, insanlığın bir merhamet ikliminden uzak kalmasının en acı faturaları olarak gönlümüzde tarifi imkansız yaralar açıyor.
Günümüzde iletişim imkânlarının artması ve gelişmesi nedeniyle uzaklar yakın olmuş, görülmezler görülür, bilinmezler bilinir hale gelmiştir. Dünya küçük bir köye dönüşünce komşuluk anlayışımız da farklılaşmıştır tabii. Artık gördüğümüz, bildiğimiz, haberdar olduğumuz her dert, her dram, her trajedi, duyduğumuz her çığlık bizim vicdanımıza, bizim gönlümüze bırakılmış bir derin yaradır. Sarılıncaya kadar bizim de içimizi kanatacak bir derin yara.
Bu nedenle diyoruz ki; Nerede bir aç kardeşimiz varsa, o bizim komşumuzdur! Mübarek Ramazan ayı, iç dünyamızdaki boşlukları doldurmak, paslanmışlıkları kazıyıp kirlenmişliklerden arınmak, gerçek huzuru ve kalıcı mutluluğu yakalamak için bir fırsattır. Bu hazineden yararlanalım kardeşlerim. Bu hazinenin ruhlarımıza katacağı bereketle daha yüce, daha anlamlı, daha erdemli ve daha asil kaygıların, hüzünlerin kıyılarına ulaşalım.
Kaygılarımızın, özlemlerimizin ve hedeflerimizin kalitesini kontrol edelim. Mütevazı olalım. Şatafattan gösterişten ve israftan kaçınalım. Aslolan bu güzel rahmet ikliminde kendimizi de Ramazan yapabilmektir.
Ne güzel söylemiş söyleyen: "Kendi Ramazan olanın akıbeti Bayram olur." Tüm kardeşlerime hayır, rahmet ve bereket dolu bir Ramazan diliyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE