Havataş'ta kendinize dikkat edin

Gerçekten şanssız biri olduğumu düşünmeye başladım, her türlü aksilik her türlü terslik beni mi bulmak zorunda ya da benim önümde mi gerçekleşmek zorunda anlayamıyorum.
Bildiğiniz gibi bir takım aksiliklerden dolayı artık Atatürk Havalimanı'nda Havaş'la seyahat edemiyoruz. Havaş aslında hem havalimanı çalışanları hem de yolcuları için bulunmaz bir nimetti. Uzun yıllar bu nimetin hakkını verdiğimizi düşünüyorum. Geçtiğimiz günlerde Dalaman-Marmaris seferlerini gerçekleştiren Havaş'la seyahat ettim hala çizgisinde en ufak bir değişiklik yok dört dörtlük bir seyahat oldu ben ve diğer yolcular için.
İstanbul'da ise, Taksim'e gitmek için 09.10.2012 günü saat 12:30 seferini yapacak olan Havataş'a bindim. Başlangıçta iyiydi diyelim vardı gene biraz bir şeyler ama detaya giremeyeceğim ben asıl meseleyi anlatmak istiyorum çünkü bugün yazacağım başka bir konu daha var. Taksim'e yaklaştık, Tarlabaşı mevkiindeydik. Orada bir dönemeç var şoför dönemeç sırasında yanındaki aracı sıkıştırdı, belki farkında belki olmayarak. Karşı araçtaki şoför tepkisini dile getirmek için kornaya bastı. Bunun üzerine Havataş şoförü ve yanındaki muavin koltuğunda oturmakta olan kişi açtıkları kapıdan karşıdaki şoföre kafa tutmaya başladılar. Küfür kıyamet, arabada yolcu olmasa ben sana gösterirdim, gel yolcuları indirdiğim yere gel vs... İstanbul trafiği gerçekten bazen insanı çileden çıkartıyor ama burada şoförseniz sükûnetinizi ve sakinliğinizi korumalısınız. Yoksa birazdan anlatacağım olay sizin de başınıza gelebilir. Tarlabaşından Taksim meydan 2 bilemediniz 3 Km'dir. Bu yol süresince olayın kritiğini yapan şoför ve yanındaki kişi konuşmaya başlıyor. Muavin koltuğunda oturan kişi anladığım kadarıyla kendisi de Havataş şoförü, geçen bir kadın inerken sizi şöyle şikayet edeceğim, böyle şikayet edeceğim diye söylendi. Ben de edebilirsin, aracın içinde her şeyi kaydeden kamera var o yüzden plakayla uğraşma dedim, o da plakayı alacağım dedi, bende 2 tane var nasıl olsa al öndekini çantana koy bana arkadaki yeter dedim, çıldırdı çıldırdı diye gülmeye başladı. Şikayet konusundaki geri dönüşlerin yetersizliğinin buradan farkına varmak mümkün.
Öyle böyle kaskatı kesildiğimiz stresli yolculuğumuz sona erdi. Araçtan indim, yürümeye başladım. Birden bir gürültü, kıyamet koptu. Biraz önceki aracın yoldan geçtiğini gören şoför ve yanındaki önünü kesip adama vurmaya başladılar. Olduğum yerde dona kaldım, hiç tanımadığınız bir insana bu öfke, bu kin, bu nefret, bu şiddet hala yazarken yaşıyorum o anı sanki. Aracın içinde yumruk yağmuruna tutulan adam gaza basıp kaçmasa bildiğiniz linç edilmiş olacaktı. Havataş'ın şoförü güpegündüz yol kesip, adam dövüyor.
 Havataş'ın İnsan Kaynakları Departmanına sesleniyorum, şoförlük yapmak için sadece ehliyet yeterli değildir. Gerekli psikolojik ve trafik eğitimlerini şoförlerinize vermelisiniz ve sonuçlarını düşünmelisiniz. Araçta 10'larca turist vardı, hem Türkiyemizi hem de Havataş'ı bu şekilde temsil eden insanlarla turistlerimizin hayatını tehlikeye atamazsınız.
Bu şikayetin iletildiğim Müşteri Hizmetlerinden gelen yanıta göre, ortalama 3 aylık çalışma süreci bulunan her iki şoföründe iş akdi fesh edilmiş.
Bugün ekmek artık aslanın midesindeyken görev başındayken bu şekilde davranmanın tek bir açıklaması olabilir o da işten çıkarılma korkusu olmaması ya da çıkarılsa da evde ekmek bekleyen çoluk çocuğa sahip olunmamasıdır.
***
Alternatif, değişiklik ve indirimli olsun diye Grupanya'nın internet sitesinden bir otel konaklama satın aldım. Otel değil ahırdı. Tam bir felaketti, gelir gelmez Grupanya'ya şikayetlerimi bildirdim. 18. gün sonunda problemimi ödediğim bedelin bir kısmını iade ederek çözümlediler.
Şikayet amaçlı attığım maili kaldığımız bölgedeki bir başka otel sahibine göndermişler oteliniz hakkında şikayet var diye, kadın beni arayıp sizin kaldığınız otel benim otelim değil, Grupanya işini iyi takip etmediği için sizin hangi otelde kaldığınızı bile bilmeden şikayetinizi bana iletti dedi. Ben defalarca şikayette bulundum fotoğraf ve bilgileri olan otel benimdir fakat adres ve iletişim bilgileri başka bir kişiye aittir diye. Sonunda Grupanya'dan da yanıt olarak aynı şeyi aldım, bir otel sahibi uyanıklık yapıp başka bir otelin bilgilerini kendi oteliymiş gibi gösterip buradan satın alan kişileri kandırmış.
Dolandırıcılara sesleniyorum, gidin güzel bir otelin 2 -3 kare fotoğrafını çekin, sonra kalemi biraz iyi biriyle iki güzel cümle karalayın. Grupanya'ya gönderin, merak etmeyin içiniz rahat olsun kalkıp gelip bahsettiğiniz yerde otel var mı, otel mi ahır mı diye bakmaya zahmet etmiyorlar durum bu olunca da benim gibi bir sürü kişinin mağduriyeti söz konusu oluyor. Ben ahırı otel diye satan para göz otel sahibinden çok Grupanya'ya sinirliyim. Çünkü ben onlarla muhatabım bana oteli tavsiye eden kendileri... Aman diyorum sevgili okurlarım aldıklarınıza dikkat edin, maazallah kendinizi nerede bulursunuz bilemiyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE