İhale şartnamesi bile 100.000 TL

İstanbul'a yapılan 3. havalimanı bomba etkisi yaratacağa benziyor. 3 Mayıs'ta yapılacak olan ihaleyle yapımını gerçekleştirecek olan firmanın 28 Eylül gibi belli olması planlanıyor.
İhale şartnameleri için 1 milyon 600 bin TL ödendi
3 Mayıs'ta yapılacak olan 3. Havalimanı ihalesi için 16 firma 100 bin TL ödeyip şartname aldı. 16 firmanın katılması beklenen ihalenin şartnameleri sayesinde 1 milyon 600 bin TL kazanç sağlandı. İhaleyle bugüne kadar TAV Havalimanları Holding, Alarko Holding, Varyap, Limak ilgilendiklerini belirtirken, bu şirketlerin konsorsiyum kurmak üzere yabancı şirketlerle de görüşme halinde oldukları biliniyor.

Konuya yakın kaynakların Reuters'e verdiği bilgiye göre, yerli ve yabancı pek çok grubun ilgilendiği ve ilk etabının 2016 yılında açılması beklenen havalimanının ihalesinin yıl sonuna kadar yapılması hedefleniyor.
Atatürk Havalimanı'nın yükünü hafifletecek
Özel sektör kaynaklarının yaklaşık 10 milyar liralık maliyet tahmini yaptığı üçüncü havalimanının Atatürk Havalimanı'ndaki sıkışıklığı ve yükü hafifletmesi ve artan yolcu yükünü alması bekleniyor. Atatürk Havalimanı'nın yıllık kapasitesi 50 milyon yolcu, Sabiha Gökçen Havalimanı'nın ise yıllık yolcu kapasitesi 25 milyon civarında. Yeni yapılacak olan havalimanın ise kapasitesi Atatürk Havalimanı'nın tam 3 katı kapasitede olacak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla yolcu kapasitesi 150 milyona çıkarıldı.
Yeni Havalimanında neler olacak?
Tamamlandığında toplam 150 milyon yolcu kapasiteli olacak olan YİD modelli projenin, 90 milyon yolcu kapasiteli, üç taksi, üç paralel pist içeren ilk etabının 2016'da faaliyete geçmesi bekleniyor.

Arnavutköy-Göktürk-Çatalca yollarının birleştiği kavşaktaki 3.500 hektarlık bölgeye yapılacak havaalanının 6 pisti bulunacak. Dış dokusu Edirne'deki Selimiye Camii'nin İslam-Osmanlı motifinden esinlenerek yapılacak havalimanının, 3. köprü ile aynı sürede bitirilmesi hedefleniyor.
UZAYDAN GÖRÜLEBİLECEK
Yapımında 100 bin kişilik istihdam oluşturacak havalimanı, ayırt edici şekli ile uzaydan görülebilecek.
Arnavutköy sınırları içerisinde bulunan Tayakadın'da yapılması planlanan yeni havaalanının bu bölgede inşasında en önemli etken 3. köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu.
Dış dokunun tamamı elektrik kullanımının karşılanacağı, güneş kolektörü görevi yapacağı galvanik dokuyla kaplanacak.
Zaman gazetesinin haberine göre; havalimanına ait jumbo-jetlerin iniş ve kalkışlarına uygun 3,5-4 km uzunluğunda Karadeniz'e paralel olan 4 pist ve Karadeniz'e dik uzanan 2 pist olmak üzere toplam 6 pist bulunacak.
Uçuş yolları direkt olarak önerilen kentin üzerinden uçmayı önleyecek şekilde konumlandırılacak.
Terminal, raylı sistem aracılığı ile Taksim'e bağlanacak. Bu raylı sistem, eski demir yolu hattının güzergâhından geçirilecek. Toplu taşıma aracılığıyla İstanbul'un tüm bölgelerinden ulaşım sağlanacak. Taksim'den havalimanına 15 dakikada ulaşılacak
Uluslararası finans ve ticari işlemler için 'özel ekonomik bölge' kurulacak.
Rüzgarın hızını asgariye indirecek bir aerodinamik şekilde tasarlanacak.

Akıllarda bir çok soru var bu soruların daha net cevapları için 2013 Eylül ayını beklememiz gerekiyor. Şimdilik kesin olarak bilinenleri sizlerle paylaştım. Sonuç olarak Atatürk Havalimanı'nın her gün artan yolcu kapasitesine yanıt verememesi yoğunlukların havacılık sektörünü etkilemesi ve artık kapasitesinin geliştirilemeyecek kadar şehir merkezinde kalması sebebiyle 3. havalimanı yolu açıldı. İstanbul ve sektöre hayırlı olması dileğiyle.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE