İnsan sağlığı mı, para mı?

<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:Arial; panose-1:2 11 6 4 2 2 2 2 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:auto; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:3 0 0 0 1 0;} @font-face {font-family:Times; panose-1:2 0 5 0 0 0 0 0 0 0; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:auto; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:3 0 0 0 1 0;} @font-face {font-family:"MS 明朝"; panose-1:0 0 0 0 0 0 0 0 0 0; mso-font-charset:128; mso-generic-font-family:roman; mso-font-format:other; mso-font-pitch:fixed; mso-font-signature:1 134676480 16 0 131072 0;} @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:1; mso-generic-font-family:roman; mso-font-format:other; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:0 0 0 0 0 0;} @font-face {font-family:Cambria; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:auto; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:3 0 0 0 1 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:Cambria; mso-ascii-font-family:Cambria; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"MS 明朝"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Cambria; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; font-family:Cambria; mso-ascii-font-family:Cambria; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"MS 明朝"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Cambria; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} @page WordSection1 {size:595.0pt 842.0pt; margin:72.0pt 90.0pt 72.0pt 90.0pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.WordSection1 {page:WordSection1;} -->

Maliyetlerden önce insan sağlığını düşünmek gerekiyor diye düşünüyorum, insan hayatının bedeli maddiyatla ölçülemez, maliyetleri düşürmek için insan sağlığı hiçe sayılamaz.

Geçtiğimiz yıl uçaklarda bir sağlık görevlisinin bulunması gerektiğiyle ilgili yazı yazmış ve çok eleştirilmiştim. Her uçuşta br sağlık görevlisi demek maliyetlerin tavan yapması ve hatta şirketin batmasıyla bile sonuçlanırmış.

Peki, kabin ekibine verilen yüzeysel ilkyardım eğitimi bir hayatı kurtarmak için ne kadar yardımcı olabilir?

Ben size söyleyebilirim.

HİÇ!!

Geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili can sıkıcı bir durum geldi başımıza, uçak yolculuğu sırasında fenalaşan bir bayana kabin ekibi müdahale edemedi, uçakta bulunan bir doktorun müdahalesiyle hayata dönebildi yolcumuz.

Uçak havalandıktan 25 dakika sonra rahatsızlanan akrabamız, kendinden geçmiş ve dili boğazına kaçmış solunumun durduğunu fark eden ekip öldüğünü düşünmüş. Yapılan doktor anonslarının ardından gönüllü bir vatandaş çıkarak dili boğazdan çıkarıp solunumun tekrar sağlanmasına yardımcı olmuş. İstanbul'dan Trabzon'a yolculuk 1.45 dakika. Yolcumuzun rahatsızlanması süresi ilk 25. Dakikada, bu durumda müdahale edilecek bir kişi bulunamamış olsaydı kalan 1 saat 20 dakikalık yolu solunumsuz geçiren hasta hayatını kaybetmiş olacaktı.

Peki solunum durduğunda neler olur?

           0 —1 dakikada kalpte etkilenme ( ritim bozukluğu vb.) 

           1 —4 dakikada beyinde hasara eğilim

           4 —6 dakikada beyin hasarı başlar

           6 —10 dakikada beyin hasarı artar

        10 dakika üzerinde geri dönüşsüz beyin hasarı oluşur.

Havayolu şirketlerine sesleniyorum, hayat kurtarmak önemlidir. bugün zaten çoğu firma low cost adı altında tavan fiyatlarla bilet satışlarını devam ettiriyor, insanların yeme içmesinden kestiğiniz bedellerle ya uçaklarınıza bir sağlık görevlisi alın ya da kabin ekibinize ilkyardımı tam manasıyla öğretin.

Bugün tansiyon ölçmeyi bilmeyen kabin görevlileri var, ben kabin memuru olsam kendimin ve yolcularımın sağlığı açısından şirketimin sağlamadığı bu eğitimi cebimden bedelini karşılayarak alırdım.

Sonuçta havada bir çaresizlik var, hem insanlarda uçuş heyecanı, stresi sebebiyle rahatsızlanma olasılığı yükseliyor.

Bugün benim bu yazdığımı maliyetli ve aşırı bulanlar var biliyorum. Sadece şunu yaşadıklarını düşünmelerini istiyorum.

Bir gün uçakta kalp krizi geçirdiniz işte o gün önce uçakta bir doktor olması için dua edin, sonra da bana güldüğünüz için kendinize kızın.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE