Adem Yıldız
Adem Yıldız

AKDENİZ OYUNLARINDAKİ BAŞARIMIZ VE BAŞARI KAVRAM KARGAŞASI!

Saygı değer dostlar, ülkemizde spor olgusu, olimpiyat ve spor kültürü nün yanında başarı kavramının bakış açısı ve algılanışı açısından ele alınıp sorgulanması gerekmektedir.
Başarıya endeksli kafalar ve skor sal olarak davranışlar sergileyen kitleler bir medeniyetin kurulup bir medeniyetin yıkılmasına neden olabilirler.
Milli futbol takımımızda yeni bir oluşumun temellerini atan sayın Abdullah Avcı ve ekibi ülkemizin an az 5 yıllık geleceğini garantiye alacak projenin temellerini oluştururken ülkemizdeki kalıplaşmış yanlış zihniyetli kafalar yüzünden A MİLLİ takımdaki skorlara odaklanarak yapılan yorum ve değerlendirmeler altında bir çok insanın emeği ve zahmeti olan büyük bir projenin ülkemizdeki sistemsel yaklaşım yüzünden yok olacağı endişesini taşımaktayım.
Değişmesi gereken şey geri kalmış başarıya odaklı kafalardır, bu durum çözüme ulaşırsa ülkemizde yapılan çeşitli alanlardaki atılımların yanında sportif anlamda da devrim niteliğinde atılımlar olması mümkün olacaktır.
Akdeniz oyunlarında İtalya'nın ardından 2. Sırada yaralan ülkemiz aldığı madalyalarla göz kamaştırmasının yanında sorgulanması gereken bir takım temel noktalar da bulunmaktadır.
Branşların madalya dağılımının yanında devşirme oyuncularla yakalanan bu başarının sorgulanması amatör sporlarda başarının temelden gelen sporcuların başarışımı ve ya olimpiyatlarda alınan madalyaların total değerlendirilmesi mi? Sorgusu nu ele almak gerektiğini düşünüyorum.
Madalya olmasın, başarı olmasın demiyorum, ve ya ülkemize getirilecek DEMO olabilecek elit seviyedeki yabancıların getirilmesine karşı değilim, çeşitli kriterler koyulup ülkemizin daha kaliteli genç elit sporcu yetişmesine etken olacaksa mükemmel bir uygulama ama amatör branşların olimpiyatlarda madalya alması amacı ile getirilmesi ülkemiz gençliği ve sporuna büyük zarar vermesinden endişe ediyorum.
Az olsun öz olsun temiz olsun ama bizim potansiyellerimizden olsun diyorum, bazı branşlarımızın yaptığı gibi az madalya alsada daha çok takdir toplayan BADMİNTON, TAEKWONDO gibi branşlar ülkemizin gerçek spor severlerinin takdirini toplayan gerçek federasyonlardan bir kaçıdır.
Ben de bir spor adamı ve antrenör olarak bu tür başarıları destekliyorum ama bu durumun yanında felsefe olarak vurgulamamız gereken temel noktanın ülkemize başarılı elit sporcular yetiştirirken etik değerlerine bağlı Zeki, çevik aynı zamanda da ahlaklı sporcular yetiştirmemin en can alıcı noktanın olduğunu düşünüyorum, selam ve dua ile. ADEM YILDIZ.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE