Kedidir kedi...

Atıl havalimanlarına yapılan milyonluk yatırımlar için ne kadar üzüldüğümü daha önce dile getirmiştim, bir çok havalimanı düğün salonu, rally pisti ve benzeri amaçlar için kullanılıyor demiştim. Bu bahsettiklerimden bir tanesi de gözlerimle görüp gerçekten çok üzüldüğüm Kastamonu Havalimanıydı. Geçtiğimiz ay içinde Kastamonu Havalimanı'nın açılışı yapıldı ve ilk uçak inişini gerçekleştirdi. Bu açılış beni gerçekten çok gururlandırdı ve Kastamonu'ya yapılan büyük yatırımın boşa gitmemiş olması da çok sevindirdi.
Bir ay da tam 3 havalimanı açılışına ve 1 havalimanın da temel atma törenine şahit olduk ve bu gerçekten Türkiye için inanılmaz bir olay umarım devamı gelecektir, havacılık sektörünün büyük adımlarla ilerlediği şu günlerde sadece İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Trabzon sınırları içerisinde kalmayıp sürekli olarak gelişmesi sektörümüz için mutluluk verici.
Kastamonu, Bingöl, Şırnak Havalimanlarının açılışı ve Diyarbakır Havalimanın temelinin atılmasıyla hem karadeniz de hem de doğuda havacılık sektörü büyümeye devam ediyor.
Türkiye'nin deniz doldurularak yapılan ilk, dünyanın ise 4'üncü havalimanı olma özelliğini taşıyan Ordu-Giresun Havalimanı inşaatında ise çalışmalar hızla devam ediyor.
AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, "Ordu-Giresun Havalimanı'na ilk uçak 2014 yılının temmuz ayında inecek" dedi.
Ordu'nun Gülyalı ilçesinde yapımı devam eden Türkiye'nin deniz doldurularak yapılan ilk havalimanı olan Ordu Giresun Havalimanı inşaatında, AK Parti Grup Başkanvekili Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, Ordu Vali Yardımcısı Yemen Bayrak, AK Parti Ordu Milletvekili Fatih Han Ünal, Giresun Milletvekili Adem Tatlı, Mehmet Geldi, incelemelerde bulundular.
Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, incelemelerinin ardından yaptığı değerlendirmede Ordu-Giresun Havalimanı'nın 10 yıl dolmadan kendisini amorti eden bir yatırım olduğunu söyledi. Bu temelleri sağlam yapıların açılışlarının devam etmesi temennisiyle diyerek, apron içerisindeki gündemden düşmek bilmeyen bir olaya geçmek istiyorum.
Havalimanıına günde 100'lerce uçak iniyor, inen uçakların temizlikleri, kontrolleri yapılıyor. Havalimalarının ne kadar ciddi şekilde çalıştığını ve çalışmak durumunda olduğunu artık 5 yaşındaki çocuklar bile biliyor.
Apronda uyulması gereken 10'larca kural bulunuyor, uyulmayan her kuralda 100'lerce insanın hayatı tehlikeye giriyor durum buyken hiç apron emniyet kurallarından haberi olmayan insanların ellerini kollarını sallayarak apronda kedisini arama gibi bir durumları söz konusu olamıyor.
Atatürk Havalimanı apronunda kaybolan 'Pamuk' isimli kedi için Atatürk Havalimanı apronunun çevresine içinde kedi yemi olan kafesler kuruldu. Bulunan kediler Bakırköy Belediyesi'ne teslim edilecek.
Bir haftadır apronda kaybolan kedisinin bulunması için bekleyişini sürdüren Bahar Çınar'a yine kedisini kaybeden Tijen Karslı da katılmıştı. Geçtiğimiz günlerde Genç Denizciler Dayanışma Derneği'nden (GEDDAD) arama ve kurtarma ekibince termal kameralarla "Pamuk" aranırken şimdi de kaybolan kedilerin bulunması için apronun çeşitli noktalarına 4 kafes yerleştirildi. İçinde yemlerin bulunduğu kafesler, kaybolan kedilerin bulunması adına özel uçakların kullandığı Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Terminali'ne yakın aprondaki bazı noktalara kuruldu. Özellikle kullanılmayan bir uçağın iniş takımlarının yanına dahi kurulan kafesler, DHMİ Atatürk Havalimanı Başmüdürlüğü apron yönetimi servisi personeli tarafından sürekli kontrol ediliyor.
Evet, geçtiğimiz günlerde tam uçağa bineceği sırada kedisi aprona kaçan bir bayan günlerdir havalimanındaki yetkilileri protesto ederek sesini duyurmaya çalışıyor. Yetkililerin kedisinin peşinden gitmesine izin vermediklerini bu yüzden de kedisini bulamadığını dile getiriyor.
Uçak içine canlı hayvan taşımak için belli kurallar bulunuyor, bu kuralları yolcu gözüyle size dile getireceğim çünkü daha önce kabin içinde köpeğimle uçuş yaptım.
Kedi, köpek, kuş, fare yanınızda götüreceğiniz misafiriniz her ne sebeple olursa olsun kutusundan / kafesinden kesinlikle çıkarılamaz.
Kutu / kafesin kapağı mutlaka kapalı olmak zorundadır, bu durumda bu kedi kafesinden / kutusundan uçağa bineceği sırada korkup nasıl kaçar? Burada ihmal söz konusuysa bence bu günlerdir protestosunu sürdürmekte olan kedi sahibindedir, uluslararası havacılık kurallarına göre yetkili olmayan hiç kimse apron içerisinde elini kolunu sallayarak bir kediyi arayamaz.
Ben de bir hayvan severim belki bir çok hayvan severden daha çok hayvan severim, fakat konu insan sağlığı için emniyete geldiğinde orada durmayı bilirim.
Çok güzel bir sözle de bu konuya noktayı koymak istiyorum, 'Tedbir kuldan takdir Allah'tan' keşke daha tedbirli olup kedisinin kafesinin kapısını daha sıkı kapatsaymış ya da hiç açmasaymış.
Sevdiklerinizle sağlıklı ve huzurlu bir bayram geçirmeniz dileğiyle...
Sevgiler

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE