Eyvah! Overbook oldum

Atatürk Havalimanı'nın en yoğun olduğu dönemdeyiz, bu ara havalimanında kavga bağırışlarından, sinir küpüne dönmüş insanların ters tavırlarında yürümek bile imkansız hale gelmişken çalışmak zorunda olanlara üzülüyorum.

Peki, insanlar neden bu kadar sinirli?

Neden hergün kavgalar çıkıyor?

Havalimanı gergin bir yer değildir, ortamdaki aksilikler insanları gergin yapar. Tatile çıkacaksınız, memleketinize döneceksiniz, belki çok önemli bir iş toplantısına gidiyorsunuz sebep ne olursa olsun herkes zamanında gitmek istediği yere varmayı planlar.

Maalesef planlar her zaman sizin istediğiniz gibi ilerlemez, havalimanına gelirsiniz, binlerce Euro ödediğiniz biletinizin aslında Overbook'a düştüğünü öğrenirsiniz. Eminim Overbook'a düşene kadar bunun anlamını ve böyle bir uygulamanın olduğunu bile bilmiyordunuz.

Hemen araştırmaya başladınız Overbook nedir?

Ben size kısaca bahsedeceğim, Overbook havayolu şirketlerinin uçakların doluluk oranını arttırması için sattığı fazla biletler sonucu önce gelen kapar mantığıdır. Misal, 100 kişilik bir uçakta biletler 120 adet satılır bunun sebebi ise, istatistikler son anda uçağa binmeyecek, uçuş tarihini değiştirecek veya bağlantılı seferse uçağı kaçıracak yolcuların varlığını ortaya koymaktadır. Ama en yoğun dönemlerde bu uygulamanın yapılması insanların çileden çıkmasına sebep oluyor.
Siz gelmeden internetten check in yaptırdıysanız rahat olun overbook size vurmaz ama eğer buraya geldiğinizde nasıl olsa 2 saat erken geliyorum ve o kadar para ödedim yerim uçuşum hazır diye düşünüyorsanız sıkı bir tartışma ortamına hazır olun, çünkü sizin gibi onlarca insanla birlikte buradaki havayolu şirketinin ofisinde tartışacak bir yetkili arayacak ve bulduğunuzda da yüzüne çemkireceksiniz.

Peki, sinirinizi bir yetkiliden çıkardınız, bağırdınız, çağırdınız, karşınızdakinin emir kulu olduğunu unuttunuz. Sonuç mu?

Uçamıyorsunuz...  Yani boşuna uğraşmayın.
Çünkü biletleri alırken okunması gereken sözleşmede şu ibare yer alıyor. Havayolları zaman zaman uçuşlarına kapasite üzerinde satış yapabilmektedir. Bu nedenle konfirme bileti ve rezervasyonu olduğu halde, uçuşu temin edilemeyen yolcularımızın THY Dayanışma Sisteminden faydalanmaları için check in kontuarlarına başvurmaları gerekmektedir. Ama siz bu sözleşmeyi okumadığınız için okusanız da itiraz hakkınız olmadığı için kabul ediyorsunuz. He merak etmeyin havayolu şirketleri size mağdur etmiyor, böyle bir hata yapıyor ama şöyle de telafi ediyor.

Size belli bir tazminat ödüyorlar, bir sonraki uçuş için yerinizi ayarlıyorlar , konaklamanız gerekiyorsa hotelinizi ayarlıyor ve size mutlu ettiklerini düşünerek durumu noktalıyorlar. 

Mutlu musunuz? Eminim yıllardır planladığınız yurtdışı turunuzu kaçırdığınız için içiniz sevinç dolmuştur ya da eğitim programınıza yetişemediğiniz için, milyonluk proje için gitmek üzere olduğunuz toplantıyı mı kaçırdınız ne mutlu size!

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE