Herkes kabin memuru olmak ister

<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"MS 明朝"; panose-1:0 0 0 0 0 0 0 0 0 0; mso-font-charset:128; mso-generic-font-family:roman; mso-font-format:other; mso-font-pitch:fixed; mso-font-signature:1 134676480 16 0 131072 0;} @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:1; mso-generic-font-family:roman; mso-font-format:other; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:0 0 0 0 0 0;} @font-face {font-family:Cambria; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:auto; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:3 0 0 0 1 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:Cambria; mso-ascii-font-family:Cambria; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"MS 明朝"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Cambria; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; font-family:Cambria; mso-ascii-font-family:Cambria; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"MS 明朝"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Cambria; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} @page WordSection1 {size:595.0pt 842.0pt; margin:72.0pt 90.0pt 72.0pt 90.0pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.WordSection1 {page:WordSection1;} -->

Günümüz gençlerinin revaçta olan mesleği kabin memurluğu için gün geçmiyor ki telefon almayalım. Gazetemizin kapısını aşındıran bir sürü genç ve anne babaları oluyor, konuyla ilgili detaylı bilgi almak istiyorlar.

Çünkü eşinden dostundan duyduğu yüksek maaş harici bir şey yok.

Öncelikle kabin memurluğu eğitimi alan havacılıkla ilgili hemen hiç bir eğitim kurumunun iş garantisi bulunmuyor.

Alacağınız her türlü (uçak tip eğitimleri, Emergency, yangın, tahliye, meteoroloji, ilk yardım, makyaj ve zerafet, uçakiçi servis ve yolcu psikolojisi konularını) eğitimi size başvurunuzu yaptığınız ve işe başlama sürecine geldiğiniz havayolu şirketi zaten veriyor. Bu eğitimleri almış olmanız demek rakiplerinizden bir adım öne geçeceksiniz demek değildir. Her havayolu şirketinin (Sivil Havacılık Kurallarına ek olarak) kendine özgü eğitimleri bulunmaktadır.

Bu durumda paranızı kabin memurluğu mülakatlarında bir adım öne geçebilmeniz için gerekli olan yabancı dil kursları için harcamanızı tavsiye ederim.

Yabancı diller konusunda seçeceğiniz havayolu şirketinin uçtuğu fakat az bilinen diller olursa bir adım değil 10 adım öne geçmiş sayılırsınız.

Unutmayın ki, kabin memurluğu herkesin yapabileceği bir meslek değildir, yeri geldiğinde bir garson, yeri geldiğinde bir hemşire, yeri geldiğinde bir anne olmak gereken bir iştir.

Maaşının iyi olması, dünyada bir çok ülkeyi gezme imkanı sağlaması, gidilen ülkerlerde genel olarak en iyi hotellerde konaklanılması, prestijli bir iş olması ve bir çok eğitim sonucu daha iyi kariyerlerin önünü açması sebebiyle de aslında günümüzün en gözde mesleklerinden.

Önümüzde kurban bayramı var,  kabin memuru adaylarına bayramı ailelerinden uzak geçirmek zorunda olan tüm kabin memurlarını hatırlatıyorum.

Her mesleğin zorlukları ve güzel yanları olduğu gibi kabin memurluğunun da olumlu olumsuz yanları var, bu mesleği yapmak isteyen herkes için gerekli şartları belirtmek istedim, hiç kimsenin umutlarına ulaşmak için para tuzaklarına düşmesini istemem sonuçta zaten verilecek olan ve daha önceden alınmış da olsa tekrar görülecek olan bir eğitim söz konusudur.

Herkese sevdikleriyle güzel ve huzurlu bir bayram diliyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE