Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

Erdoğan 3 havalimanı için müjdeli tarihi verdi

22 milyar 152 milyon Euro'yla Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu'nun aldığı 150 milyon yolcu kapasiteli 3. Havalimanı ihalesi sonuçlandığından bu yana hep akılda soru işaretleri belirdi.
İhalenin rekor fiyata kazanılması, Euro'nun tavan fiyatlara çıkması, ardından havaalanı projesinin tarımsal alanları yok edeceği, doğal hayatı olumsuz etkileyeceği, iklim değişikliğini hızlandıracağı, gürültü ve elektromanyetik kirlilik yaratacağı, orman alanlarını yok edeceği ve içme suyu havzalarına zarar vereceği, ÇED Raporu'nun görüşlere açılması 3. Havalimanı projesinin akıbetiyle ilgili olarak akılları karıştırdı.
Her pürüzün ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Başbakanlık ve ihale tarafları inşaatın son sürat devam edeceğini projede hiç bir duraklama ya da yavaşlamanın söz konusu olmadığını bildirdiler.
Ticari şartları zorlayarak 22 milyar 152 milyon Euro ile ihaleyi kazanan gruptan görüştüğüm bir ortak projenin tüm detaylarıyla son sürat devam ettiğini, dünyanın en büyük havalimanı projesini alınlarının akıyla gerçekleştireceklerini belirtti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise sorulara son noktayı koydu.
Erdoğan bir programında yaptığı konuşmasında "Ve devasa bir ihale... Devletin cebinden bir kuruş çıkmadan 46 milyar dolara senede 150 milyon insanın gidip geleceği bir havalimanı ihale ediliyor. Devletin cebinden bir kuruş çıkmıyor ha ve 20 yıl çalıştıracaklar, 20 yıl sonra devlete teslim edecekler. Bakın, hemen bunun önünü kesmeye kalktılar. Ha kesebilecekler mi? Hayır kesemeyecekler. Niye? Çünkü onun önünü kesmek hukuksuzluktur, kanuna aykırıdır. Bunları ortaya koyacağız ve gümbür gümbür orada dozerlerimiz çalışacak. Mayıs ayının sonu, Haziran'ın başı tarih veriyorum. Onun önünü kesmeye çalışanlar, gelecekler bizi ezecekler ancak öyle bunun önünü kesebilirler. Bu kadar açık konuşuyorum. Çünkü biz bu vatanı öyle durup dururken bulmadık."
Bugüne kadar sözlerinin ve projelerinin hep arkasında duran Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 3. Havalimanı için başlama tarihine dikkatleri çekti. Mayıs sonu ya da Haziran ayı başı gibi inşaatın başlamasıyla, kafalardaki bütün soruların yanıtını alacağız. Durum buradan da anlaşılacağı gibi 3. Havalimanı projesi son hız devam ediyor. Peki, 3. Havalimanı açılınca Atatürk Havalimanı kapatılacak mı?
Atatürk Havalimanı, daha küçük ölçekli olarak hizmete devam edecekBilindiği üzere TAV'ın Atatürk Havalimanı'nda 2021'e kadar işletme hakkı bulunuyor. 3. Havalimanı, 4 etaptan oluşacak ve birinci etabın 2016, tamamının 2018'de faaliyete geçmesi hedefleniyor. Atatürk Havalimanı'nın önümüzdeki dönemlerde İstanbul gibi bir metropolün yükünü kaldıramayacağı düşünülerek planlanan 150 milyon yolcu kapasiteli 3. Havalimanı faaliyete geçtikten sonra Atatürk Havalimanı yıkılmayacak, sadece özel jetler ve kargo uçuşları ile bakım onarım şirketlerine hizmet sunacak.
Uzaydan bile gözükecek olan proje için heyecanlanırken, havacılık sektörünün emektarı ve hatıralarla dolu Atatürk Havalimanı için hüzünleniyorum. Gelişmek ve genişlemek ülkemiz ve havacılık sektörümüz için hayırlı olacaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi instagram'da takip edin Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

YAZARLAR