Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

2023 HEDEFİNE ADIM ADIM...

Çok garip bir ülkede yaşıyoruz... Deyim yerinde ise; at izi it izine karışmış durumda. Bir yanda dıştan gelen baskı ve ayak oyunları, diğer yandan bu oyunlara her daim alet olmaktan geri kalmayan bir zavallılar gurubu...
Ne zaman işler iyi gitse...
Bu harici ve dahili işbirlikçiler el ele verip ortaya çıkıyorlar.
Bunun örneklerine sıkça şahit olduk...
...
Ama...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da üzerine basa basa söylediği gibi; o köprünün altından çok sular aktı. Türkiye artık o eski Türkiye değil. Baştakiler; yani devleti yönetenler eski yöneticiler gibi silik, ezik, siyaset kaygısı olan, toplumsal gerçeklerden uzak, ufku dar kişiler değil. Oyunu kuralı ile oynamayı bilen, cesaretli, takım ruhu ile hareket eden, gelenek ve göreneklere sıkıca bağlı, toplumla barışık ve dünyadaki gelişmelere vakıf kişiler.
Özellikle; cumhurun başı olan Recep Tayyip Erdoğan'ı bu konuda taktir etmemek elde değil. Ekibine hakim, onlarla uyum içinde çalışmayı/çalıştırmayı bilen, geçmişinden gelen asaletin farkındalığı ile hareket eden, kendinden emin, toplumsal gerçeklere ve dinamiklere hakim bir lider olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, seçim sonrası verdiği sözleri bir bir tuttuğuna şahit oluyoruz.
Ne demişti?
''Cumhurbaşkanlığı makamı, sadece önüne sunulanı onaylayan bir makam olmaktan çıkacak...''
Çıktı mı?
Kesinlikle...
Dış gezilerde ortaya konan tavır, iç olaylara ve gelişmelere ilişkin yapılan açıklamalar ve siyasetteki ağırlığı bunun en güzel göstergesi. Dikkat ederseniz; Sayın Erdoğan'ın yaptığı her açıklama ve hareket gündemi oluşturmaya devam ediyor. Türkiye'nin gücünü ortaya koyan yeni Cumhurbaşkanlığı Köşkü AK Saray'ın yapımı, köşkteki modern dizayn ve yabancı konukları karşılayan muhafız alayı askerlerinin 16 Türk devletini simgeler şekilde giydirilmesi adeta olay oldu.
...
Aslına bakıldığında...
AK Saray gibi bir köşkün gerekliliği ortadadır. Güvenlik anlamında dünyada hemen hemen ender bir yapı olarak dizayn edilen AK Saray, aynı zamanda da Türkiye Devleti'nin gücünü temsil ediyor. Özellikle yabancı konukların ağırlanmasında bu gücün etkilerinin yadsınamayacak ölçüde olduğu su götürmez bir gerçektir. Muhafız alayı askerlerinin eski Türk devletlerinin savaşçıları gibi giydirilme fikri de başlı başına bir olaydır.
Unutulmasın ki...
Bu uygulamalar; dünyanın güçlü ülkelerinin hemen hemen hepsinde vardır. ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Çin, Japonya, K.Kore ve Rusya bunlardan bazıları...
...
Peki...
Onlarda bu durum garipsenmiyor da...
Bizde neden olay oluyor?
Çünkü; gelişmemiz, büyümemiz ve dünyadaki gelişmelerde söz sahibi olmamız istenmiyor. Çünkü; Türk dünyasının yeniden şahlanması engellenmeye çalışılıyor. Çünkü; eskiden olduğu gibi ülkemizde cirit atamayacaklarını anlamaya başladılar.
Bence Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın sürprizleri bunlarla sınırlı değil. Yakında çok daha gururlanacağımız olaylarla karşılaşacağımızdan emin olalım. Çünkü; HEDEF 2023'e kenetlenmiş bir devlet anlayışı var ve bu hedefe çok az bir süre kaldı...

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi instagram'da takip edin Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

YAZARLAR