Adem Yıldız
Adem Yıldız

Spordaki Rekabetin Amacı Başarı ve Kalite mi ?Yoksa Rant mı !

Saygı değer dostlar, spor kültürümüzün temel kriterlerinden olmazsa olmaz en önemli temel kriter 'barış ve dostluktur' ilkesine karşın günümüzde maalesef bunun yerini fanatizm ve rant almıştır.
Ülkemizde yapılmakta olan tüm spor müsabakalarının esas amacı ülkemize sağlıklı bir nesil, kaliteli ve elit sporcular yetiştirmek olması gerekirken, sporu farklı bir pencereden seyreden art niyetli insanlar bu tür sosyal sorumluluk projelerini bir rant aracı olarak kullanmaktadırlar. Özellikle son dönemlerde farklı fonlardan gelebilecek gelirlerin üzerine konmak için farklı entrikalarla bunu ganimet olarak görmektedirler.
Devlet yapısı olarak bazı projeler üreten spor bakanlığı amatör sporlara ve birçok branşa yapılan altyapı kalkınma projelerini destekleyen spor toto ve benzeri kurumların ciddi yardımların yanına büyükşehir ve diğer belediyelerin yardımları amatör branşlara büyük katkı sağlamaktadır.
Projeler ve sistemler ne kadar kaliteli olursa olsun sistemlerin çarklarını yürüten insanlardır. İnsani yapı hangi samimiyette olursa yapılan projelerin sağlıklı uygulanması da o doğrultuda kaliteli olacaktır.
Spor toto süper lig müsabakalarındaki rekabet için yapılan süpekilasyonların özellikle televizyon ve iddia gelirlerinden dolayı bir rant çerçevesinde değerlendirilmesi ve yönlendirilmesi konusunda yapılan yorumlara çok ta eleştirel yaklaşamayacağım, çünkü bu sistemin çarkını yürüten insan !
Yayıncısıyla, Yetkilisiyle, yöneticisiyle, hakemiyle, gözlemcisiyle ve taraftarıyla insan!
Ülkemiz ve insanlarımız adına en kalbi temennim sistem ve projelerin kaliteli olmasının yanında insanlarımızın samimiyetlerinin akli selim ve iyiniyetli olması en büyük dileğim.
Böylece sistem, proje ve insan bütünleşmesinin pozitif olması daha güçlü bir millet, daha müreffeh bir ülke ve kaliteli bir neslin doğmasına vesile olacaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE