Adem Yıldız
Adem Yıldız

Profesyonel Hakemlik Ve Değişen Ofsayt Anlayışı!

Saygı değer dostlar, bir memlekette insanları zihinsel olarak belli bir standardın üzerine çıkartamıyorsan sistemin profesyonel olarak yapılandırılması ciddi bir algı yanılmasına neden olacaktır. TFF hakemlik sistemini profesyonel olarak değiştirdi, şahsım olarak geç kalınmış olsa da bu uygulama için TFF'ye teşekkür ederim. İnsanların yeni oluşturulacak profesyonel yapıyı hazmetmesi veya oluşuma karşı olması gereken yaklaşım psikolojisi sorunu, nasıl çözümlenebilir? Aslında işin sırrı liyakatli insan ve yöneticilerin kurduğu ekiplerin yanında, sporcu ve sporseverleri de zihinsel olarak bazı değişikliklere hazırlamalı ve bakış açılarının dengeli bir tutum sergilenmesi sağlanmalıdır. İşin ehline verilmesi ve bir koltuğa iki karpuz sığmaz atasözünde ki ortak nokta da bu sorunun çözümüyle alakalıdır. TFF profesyonel hakemliği getirdi, hakemler, sporcular, yöneticiler ve sporseverler zihinsel olarak buna ne kadar hazırlar sorusunu da kendimize sormamız gerekir.

Bu sistemi yönetenlerin bu olaya tam odaklanması ve bir bütünlük içerisinde hareket etmesi hem zihinsel, hem de kurumsal olarak yerleşmesi noktasında etkili olacaktır. Temel olarak neden sonuç ilişkisi anlamında kendimizi sorguladığımız zaman, başarılı olmanın sırrı tam anlamıyla doğru yöntemler, ekip ruhu, doğru yaklaşım ve gerçekçi empati kurma gibi temel ayrıntı taşlarıyla hedeflerimize ulaşabiliriz.
Birkaç örnekle bu durumu daha net anlatmaya çalışayım.

İSTANBUL BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE SPOR KULÜBÜ Türkiye'nin hemen her branşta başarıyı yakalamış bir kulübüdür, futbol branşıyla yakalamış olduğu bu başarının göz önünde olması bazı rahatsız çevrelerin çomak sokmasıyla kulüp bünyesinden ayrılmasına neden olmuştur, bu başarının önüne geçileceğini düşünse de ,ayrılmış olan futbol branşı başarıya devam etmekle beraber İ.B.B.S.Kulübü bir çok branşta ülkemizin lokomotifi olmaya devam ettiği gibi basketbol, voleybol ve birçok farklı branşta da ciddi ses getirmektedir. Bu başarılı tablonun arkasında öncelikle kaliteli bir ekip ruhunun olaya doğru bir yaklaşımla hükmeden elit bir yönetim ve sporun içinden gelen ve Türk gençliğinin temel yapısını iyi analiz eden bir kulüp başkanının olmasıdır. İBBSKulübü ülkemizde olması gereken doğru bir model olmaktadır. TÜRKİYE BADMİNTON FEDERASYONU son yıllarda ciddi şekilde yapılanmış ve profesyonel olarak bir sistem olgusu ortaya koymuştur, bu olgunun temel etkeni ekip ruhu,doğru empati kuran ve iletişimi kuvvetli eğitimci ve yöneticilerin yanında bütün organizasyonlarda yer alan ve olaya doğru bakış açısıyla yaklaşan bir başkanın olmasıdır. Bu örnekleri çoğaltabiliriz, doğru modellerin olması kadar doğru modellerin örnek olarak gösterilmesi ve örnek alınması doğrunun yapılması kadar önemlidir.
Bir ülkenin profesyonel olarak yapılanmasından önce değişen anlayışlarda OFSAYTTA KALMAMAK veya değişen OFSAYT ANLAYIŞLARINA kendimizi zihinsel, fiziksel, sosyal ve psikolojik olarak hazırlamak kurumsal olarak profesyonel bir yapıyla yönetilmek kadar önemlidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE