Adem Yıldız
Adem Yıldız

Türkiye'de Proje Hazırlamak ve Sistem Kurmak Üzerine!

Saygı değer dostlar, medeniyetlerin oluşmaya başlamasından günümüze kadar olan süreçte oluşumu etkileyen araçlar ve enstrümanlar çeşit çeşit olsa da, ortaya çıkan sonuçların ortaya konmasındaki en temel unsur İNSAN'dır.

Medeniyetler kurulurken muasır medeniyetler seviyesine gelme arzusu insanları başarıya taşımaya iterken, ganimet elde etme duygusuyla farklı niyetlerde işe atılanlar ise proje ne kadar kaliteli olursa olsun her anlamda seviyenin düşmesine ve sistemin zarar görmesine sebep olacaktır.

Buna bir cevap aramak gerekirse, İnsan odaklı bir hayat mı? Sistem odaklı bir hayat mı?  Sorusunu yorumlayarak tam anlamıyla olmasa bile bu soruya bir cevap bulabiliriz.

Batı ülkeleri için bu sorunun cevabı sistem odaklı bir hayattır. Çünkü batı ülkeleri insanları umursamadan sistemleri kurmuşlar ve insanları sistemlere bağlı hale getirerek projeler üretmişler ki burada bir DİKTA yönetiminden söz edebiliriz.

Ülkemizde ise sistemler ve projeler insanların güdümüne bırakılmış ehliyetli, ehliyetsiz ayırt edilmeden işe göre adam arayışı yerine adama göre iş anlayışıyla buluşturularak anlamsız bir hengame içinde bir kaos ortamına zemin hazırlanmıştır.

Benim ülkem nasıl gelişir, benim ülkem nasıl müreffeh seviyeyi yakalar sorusu sorulması gerekirken, benim adamlarım nasıl nemalanır, ben bu pastadan nasıl pay alırım endişesiyle karşı karşıya bırakılmaya mahkûm edilmiştir.

Hangi sektör olursa olsun tepeden aşağıya insan potansiyelini incelediğimiz zaman göreceğiz ki mutlaka bir kilit noktada o sektörle alakası olmayan, o sektörle alakalı empati kurmaktan aciz bir insanla karşılaşabiliriz.

Sportif anlamda olaya lokal olarak bakacak olursak ülkemizde sağlam projeler üzerine kurulmaya çalışılan spor kültürü, maalesef sakat zihniyetler ve ehliyetsiz insanların çarkların kilit noktalarında olması sebebiyle çarpık bir sistem, ağırlaşmış bir yapıyla karşılaşmak zorunda kalmaktadır. 

Sadece iş bilmezlikten öte zihniyet bozukluğu ve uyum sağlama sonucu ortaya çıkacak aşırı iş performansı yüzünden art niyetli iş ağırlaştırmaya giden beton kafalı insanlara da şahit olmaktayız.

Benim ülkeme ne dikta bir sistem kurulmalı ne de sistem ve projeler insanların kaderine bırakılmalı.

İşin sırrı ahlaklı nesillerin yetiştiği bu dönemde ehil ve şuurlu insanları kilit noktalarda tercih ederek daha anlamlı projelerle kaliteli sistemlerin hazırlandığı ortamlara fırsat tanımaktır.

Halk için hakla beraber çalışan nesillerin ehil olduğu yerlere getirilmesi ve MEMLEKETİMİN muasır medeniyetlere taşıyacak bir şuurlu nesil geleceği temennisiyle selam ve dua ile.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE