Adem Yıldız
Adem Yıldız

Gelecek Planlamasında Stratejik Ve Sistemsel Hatalar!

Saygı değer dostlar, bir bebek dünyaya geldiği zaman gelişim ve büyüme sürecinde bir program dahilinde kısa vadeli ve uzun vadeli bir planlama yapılır, bu durum büyüme sürecinde hassas ve doğru dokunuşlarla devam etmektedir, sadece bebekler için değil yapılan bütün oluşumlarda gelecek planlaması bu şekilde olmalıdır, ancak nedense Türk sporu ve futbolunda bu durum nedense hiç gündeme alınmamaktadır.

Ülkemiz geçmişten gelen bir sistemsizlik buhranı içerisinde yıllarca savrulmuş üzerine basa basa yazılarımda ısrarla vurgulamaktayım,son dönemde yapılan devlet politikalarıyla bunun önüne geçilmeye çalışılsa da hatta gençlik hizmetleri ve spor müdürlüğü GENÇLİK ve SPOR u ayrı departmana ayırarak bu sistemsizliğin önüne geçmeye gayret etse de işin yönetimsel kısmındaki çarpıklaşma ve kabuğunu kırmaktan aciz yöneticilerle bu çözülmeye çalışıldıkça bu konuda çok fazla bir yol kat edilebileceğine maalesef inanmamaktayım.

Ehliyetli olmak,liyakat, ehil yöneticiler ve ehil bir toplum yani yaptığın iş konusunda her çerçevede bilgi sahibi olmak, doğru ekip kurabilmek ve en can alıcı nokta iyi bir GELECEK PLANLAMASI yapabilmek.

Türk futbolunda bu durumu bağdaştırdığımız zaman şöyle bir kaygı olabilir, bu durum Türk futbolunda asla uygulanamaz!

Bu kaygı çok yersiz, neden böyle net konuşabiliyorum, çünkü elimde kıyaslamalar ve kaliteli ve doğru doneler hatta bunu hayata geçirmiş proje takımları bulunmakta.

Mesela PTT1. liginde yer alan ALTINORDU takımı gelecek planlamasını seneler önce yapmış hatta şu anda yapılmış olan gelecek planlamasının neredeyse önüne geçmiş ve işin enteresan yanlarından birisi HİÇ BİR BORCU BULUNMAMAKTA olan bir kulübümüz.

Süper ligde MEDİPOL BAŞAKŞEHİR FK aynı şekilde, hoca değişikliği yapmış olsa bile gelecek planlamasından taviz vermemiş ve önüne hangi engel ve şartlar çıkmışsa bu şartları hem kurumsallık hem de yapı anlamında yerine getirerek yoluna emin adımlarla devam etmektedir.

Bu durumu bireysel olarak örneklendirmem gerekiyorsa sadece bir isim yazacağım ,çok kıymetli bir kardeşim arkadaşım olan HÜSEYİN EROĞLU ismini ve teknik adamlık geleceğini inceleyerek bir başarının gelecek planlamasıyla stratejik ve sistemsel doğru yaklaşımla alakalı olduğunu rahatlıkla görebiliriz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE