Adem Yıldız
Adem Yıldız

RAMAZAN AYI (ORUÇ), SPOR KÜLTÜRÜ VE ALIŞMIŞLIK ALGISI!

Saygı değer dostlar, ülkemiz kültürel temellerini İslami etik ve islami kültür üzerinde kurmaya çalışmaktadır, bunun karşısında olan farklı yöndeki çalışmalara da dur demek gerekmektedir.

Ülkemizde Ramazan, oruç ve spor olgusu bir türlü bir arada yürütülememiş ve ısrarla birbirinden ayrı tutulmaya çalışılmıştır,

Bunun tek sebebi alışmışlık algısıdır, bu algının önüne nasıl geçebiliriz biraz değerlendirelim istedik;Öncelikle bu konuya çözüm bulmak istiyorsak insan fizyolojisini ve psikolojisini çok iyi bilmek gerekmektedir.İnsan yapısal olarak incelendiği zaman birçok farklı davranış ve özelliğini değiştirebilecek yapıya sahip olduğunu görmekteyiz.

Toplum, sosyolojik yapı olarak ta bu şekildedir, insanlar sürü psikolojisine göre yönetilmeye başlanıldığında görüyoruz ki tercih edilenin, doğru olanın değil kalabalığın tercihi, haklının değil güçlünün yanında olma psikolojisidir. Bununla beraber toplum bildiği doğruları inançlarına ters düşse bile savunamama psikolojisi içerisindedir.

İnsan vücudu nasıl bir fiziksel ve ruhsal davranışa alışkınsa o şekilde kalıpsal bir yapı ortaya çıkarmaktadır,

İnsanımıza neredeyse dayatmacı bir tutumla, spor, eğitim ve hatta iş kültürümüzün dışında tutulmaya zorlanmaktadır.Mesela, çocuklarımız okula, önemli bir sınava girecekleri zaman, ağır bir işte çalıştıkları zaman veya bir spor branşında antrenman yaptıkları zaman nedense çeşitli bahanelerle oruç tutmasının güçsüz düşersin, zihnin sorun yaşar veya antrenmanda performansın düşer, gibi anlamsız bahanelerle baskı nitelikli bir yanlış alışılmışlık algısı oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Toplum, nasıl alıştırılırsa yaşamları ve sosyolojik yapıları o doğrultuda şekilleniverir.

Bize düşen görev, geçmişten gelen yanlış alışılmışlık algısını değiştirecek tutumlarla, neslimizi manevi olarak etik şekilde yetiştirecek bir algı oluşturmaktır.

Yeni nesillerin asırlar boyunca dünyaya hakim olan geçmiş kültürümüze yakışır ve maneviyata dayalı yeni Türkiye gerçekleriyle yetiştirilmesi temennisiyle, selam ve dua ile.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE