Mustafa Bursalı
Mustafa Bursalı

THY ve DHMİ çok acil TL'ye geçmeli!

Türkiye üzerine oynanan oyunlara, içinde bulunduğumuz günlerde bir yenisi eklendi. Önümüzü kesmek isteyen dış güçlerin, bu defa da ülke ekonomimizi tahrip etmeye yönelik bir hamleye kalkıştıklarını görüyoruz. Son günlerde dövizdeki hareketlilik bunun en bariz göstergesi. Bir yerlerden düğmeye basılmış gibi dövizde spekülatif bir hareketlenme yaşatılıyor. Amaç Türkiye'de bir ekonomik kriz ortamı oluşturmak. 15 Temmuz'da başaramadıkları kaos ortamını şimdi ekonomik yoldan gerçekleştirmek için dış güçler planlarını devreye soktuklarını anlamamak için biraz ahmak olmak gerekir.

Neyse ki öteki komplo planları gibi bu oyunu da Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde çabuk fark  önünü kesmek üzereyiz. Bu konuda Başbakan Binali Yıldırım başta olmak üzere hükümet her türlü önlemi almanın gayretinde. Bu durum da içimizi rahatlatan bir durum. Alınan ve uygulamaya geçirilecek ekonomik tedbirler paketinin bu oyunun da üstesinden geleceğinden kuşkumu yok.

Bu konuda en radikal önlem planı da yine Cumhurbaşkanımız tarafından ortaya atıldı. Cumhurbaşkanımız, "Döviziniz bozun altın veya Türk Lirası alın" çağrısı olumlu karşılandı. Ekonomi dünyasını da bu çağrıya sessiz kalmadı ve hemen harekete geçti. Borsa İstanbul, bu çağrıya  destek mahiyetinde tüm nakdi varlıklarını TL'ye çevirme kararı aldı ve ilk adımı atan kuruluş oldu. Başkan Himmet Karadağ imzalı açıklamada "Borsa İstanbul, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın dün yaptığı çağrıya destek mahiyetinde, 2 Aralık 2016'dan itibaren tüm nakdi varlıklarının Türk Lirasına çevrilmesine ve Türk Lirası hesaplarında tutulmasına karar vermiştir." denildi.

Bu çağrıya desteğin hızla artacağı kanaatinde olanlardanım. Ancak şunu hemen belirtmek isterim ki, içinde bulunduğumuz ve yakından takip etme fırsatı bulunduğum havacılık sektöründeki tüm oyuncuların bu çağrıya destek vermeleri ve hiç vakit kaybetmeden Cumhurbaşkanımızın bu çağrısına destek olma zaman olduğunu belirtmek isterim. Başta Devlet Hava Meydanları İşletmesi, (DHMİ), Türk Hava Yolları (THY), TAV, İGA gibi sektörün öncüleri ellerindeki dövizi derhal TL'ye çevirme ve bundan sonraki tüm işlemlerini ABD Doları ve Euro üzerinden değil Türk Lirası üzerinden gerçekleştirmek zamanının geldiğini belirtmek isterim. hükümete, bu zor günlerde verilecek destek ekonomimizde bir ivme kazandıracağı gibi Cumhurbaşkanımızın çağrısının da karşılıksız karşılık bulduğu izlenimi bakımından ülke için büyük bir moral de olacaktır. Bu çağrıya özel sektör havayolu kuruluşlarıyla birlikte terminal işletmecileri TAV ile İGA'da katıldığında, havacılık camiası "zor günlerde destek" görevini yerine getirmiş olacaktır diye düşünüyorum.

Mustafa BURSALI

Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

NEWS OF SKY

AK TÜRKİYE