Adem Yıldız
Adem Yıldız

YENİ SİSTEM VE YENİ TARZ EĞİTİM MODELİ!

Saygı değer dostlar, ilim öğrenmek ve öğretmek insanoğlunun yaradılış gayesinin en önemli amacıdır. 

Yaradılış gerçeği dediğimiz zaman ön plana çıkan "GERÇEĞİ; kavramının içerisindeki mecaz, mesaj, tılsım veya ayrıntıyı çözebilmek farklı bir meziyettir. İnsanlığın toplumsal kalite, ehliyet ve elit seviyenin arttırılması dışında toplumsal ŞUURLANDIRILMANIN gerçek medenileşmenin en önemli temel taşı olduğu

düşüncesindeyim. 

Bazen bir mecazdan bir mesaj, bazen da bir mecazdan farklı bir mesaj çıkarmak normal formasyon ve pedagojinin dışında sistem dışı bir algı ve eğitim türüdür, mesela bir tütün satıcısının insanlara tütünün zararlarını anlatırken ne kadar inandırıcı olabileceği gerçeği gibi veya hayatında spor yapmamış bir insanın insanlara sporcu psikolojisinin inceliklerini anlatmasındaki anlamsızlık çelişkisi gibi.

Dünyada yapılan bütün icatlar ve keşifler bir takım gereksinimlerden esinlenmek sonucunda bulunmuştur,yani bir nevi arz ve talep ilişkisi gibi,Dünyamızda da insanların maruz kaldıkları olumsuz durumlar karşısında farklı model arayışlarına girme ihtiyacını doğurmaktadır. 

Yeni nesil eğitim ve öğretim tarzında her ne kadar bir branş eğitimcisinden ikinci bir branş ön plana çıkarılması isteniyor gibi görülse de bu yeni model insan olmanın, insanlığa faydalı olmanın temel toplumsal görev ve sorumluluklarındandır. 

Nasrettin hoca kültürümüzde bir masal kahramanı veya bir derviştir, her ne kadar bunları söylesek te Nasreddin hoca GÖLE YOĞURT MAYASI atarak insanlığa insanlığın hayrı için deney yapmanın, umutla yaşamanın ne kadar önemli olduğunu ve MERKEBİNE TERS BİNEREK insanların nereye ve hangi makama gelirse gelsin ,geldiği yeri asla unutmaması gerektiğini ,mütevazi ve alçak gönüllü olması mesajını insanlığa vermiştir.

Gönümüz  Nasreddin hocaları öğretmenler,anneler,babalar,antrenörler,bilim adamları ve ya üniversitelerdeki eğitimci ve eğitimci adayları olmalıdır. 

Mesela bir antrenör sporculara sporu ve sporun faydalarını öğretirken insanların rekabet ortamına girerkende birbirlerine saygılı olmaları gerektiğini,matematik öğretmeni öğrencilerine rakam ,işlem ve hesaplamaları öğretirken gerçek hayatımızda hesap yaparken dürüst olmak ve hak yememek gerektiğini,gerçek hesabın ne anlama geldiğini!, edebiyat öğretmenlerimiz kelimeleri,cümle kurmayı ,doğru konuşmayı öğretirken insanlara karşı mütevazi ve kibar olmak gerektiğini kelimeleri kulanırken gösterilmesi gereken hassasiyeti vurgulayabilirler.

Yeni model eğitim sisteminde toplumdaki herkese önce kaliteli insan değil,önce iyi insan yetiştirmek amacıyla sorumluluk düşmektedir,bu sorumluluk SANADA DÜŞMEKTEDİR!      Eğer bir toplumda var  olduğuna inanıyorsan karşılık beklemeden insanlara en azından düzgün bir birey olarak ve düzgün davranışlar sergileyerek doğru bir model olarak faydalı olman gerekmektedir,bunun için bir eğitimci olman şart değil.

Eğer bir toplumda Nasreddin hoca insanlara bilimsel ve edebi ders verebiliyorsa bu ülkenin edebi ve bilimsel dersleri vermesi gereken bilim adamları, eğitmenleri,antrenörleri,anneleri,babaları lütfen söyleyin nerdesiniz,nerelerdesiniz!                                                                                                      

Selam ve dua ile.  Adem Yıldız.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE