Yusuf FAKİR
Yusuf FAKİR

Yeni Havalimanı'na 5 Milyon Ağaç Dikilecek

Türkiye'nin hatta dünyanın en iyileri arasına girecek olan  İstanbul Yeni Havalimanı inşaatını gezdim. En ince ayrıntısına kadar herşeyin düşünüldüğü, plan ve programlamaların tıkır tıkır işlediği bir işletme olan İGA Havalimanları İşletmesini ve CEO'su Yusuf Akçayoğlu'nu tebrik ediyorum. Inşaatın ilerleyişi ve açılış tarihi için birşey söyleyemem, çok kısa sürmez ama çok uzun da sürmeyecek... Zor şartlarda yoktan var edilen bir alanın üzerine uzay üssü kıvamında bir havalimanı işletmesi kurma çabaları taktire şayan gözüküyor.


Havalimanı inşaatı gezisi öncesinde İGA Havalimanları İşletmesi CEO'su Yusuf Akçayoğlu ile biraz sohbet etme olanağı yakaladım. Kendisinden 3. Havalimanı işletmesiyle ilgili bilgiler aldım, Çok zor şartlarda yıllardır bataklık halde bulunan bir alanı kurutarak üzerine İstanbul Yeni Havalimanı için alan açtıklarını belirten Akçayoğlu, geçmişteki tecrübelerinden bahsederek, bu tecrübeleri sayesinde inşaatı hızla ilerlettiklerini, başka bir kuruluş olsaydı bu inşaatı 10 yılda bitiremeyeceklerini belirtti ve yakın zamanda havalimanına ilk uçağın ineceği müjdesini verdi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan da geçtiğimiz günlerde İstanbul Yeni Havalimanı inşaatını ziyaret ederek son durumu hakkında bilgi aldı. Arslan, yaptığı ziyarette inşaatın yüzde 73'ünün tamamlandığını söylerken, şuanda 1500 uçağa hizmet verdiğimizde rekor diyoruz ama yeni havalimanı 3500 uçak kapasiteli olacak dedi.

 

İstanbul Haritasına baktığınızda gerçekten kentselleşmenin en az olduğu ve yurtdışındaki, Avrupa'daki bir çok ülkenin yaptığı gibi şehir merkezinin uzağında dev bir havalimanı projesi yapıldığını göreceksiniz. Kim ne derse desin, gerçekten çok doğru bir alana ve doğru bir proje olarak görüyorum. Çevreci okuyucularımın rahatsız olduğu konuya istinaden de

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan'ın belirttiği üzere proje tamamlanır tamamlanmaz, bu alan ve çevresine tam 5 milyon adet ağaç dikilecek.

Türkiye için çok önemli bir proje olan İstanbul Yeni Havalimanı ileride Türkiyemiz, çocuklarımız, torunlarımız için büyük istihdam sağlayacak. Fakat geçtiğimiz ay da belirttiğim gibi hala Atatürk Havalimanı'nın alternatif havalimanı olarak kapatılmaması taraftarıyım.

Saygılarımla

YAZARIN DİĞER YAZILARI
WhatsApp İhbar Hattı
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete