Airbus,16 adet yeni nesil H125 helikopter siparişinin ilkini ABD gümrük ve sınır korumasına teslim etti

#H125 #AmericanManufacturing #madeinUSA #airbornelawenforcement

Airbus Helicopters, ABD Gümrük ve Sınır Koruması’nın (CBP) hava ve deniz operasyonları (AMO) için benzersiz bir şekilde yapılandırılmış olan 16 adet yeni H125 helikopterinin ilkini teslim etti. Uzun vadeli bir filo yükseltme girişiminin bir parçası olarak Airbus Helicopters işbirliği ile yapılan konfigürasyon sonucunda şimdiye kadarki en gelişmiş, yüksek teknolojili polis helikopterlerinden biri geliştirilmiş oldu.

AMO Genel Müdür Yardımcısı Steve Boyer, “Misyonumuz, güvenlik tehditlerini öngörerek ve önleyerek kamu güvenliğini sağlamaktır. Airbus Helicopters’ın kaliteli ürünler tasarlama, üretme ve sunma konusundaki kararlılığı, AMO personelinin bu görevleri başarılı ve emniyetli bir şekilde yerine getirmesini sağlayacaktır” dedi.

Yeni konfigürasyon için ilk helikopter, Grand Prairie, Teksas’taki Airbus Helicopters tesisinde test edildi ve teslim edildi. Geri kalan uçaklar, çalışanların yüzde 40’ının ABD ordusu gazilerinden oluştuğu, ABD Ordusu için UH-72A Lakota helikopterlerinin üretildiği ve Kuzey Amerika pazarına 450’den fazla tek motorlu H125 helikopter teslimatının yapıldığı Columbus, Missouri fabrikasında üretiliyor.

Görev ihtiyaçlarının ve yeni nesil havacılık teknolojisinin kapsamlı bir analizinin ardından, AMO, yeni helikopterler için Airbus’ın yaklaşık 30 adet ek tip sertifikası (Supplemental Type Certificates-STC) ile devreye soktuğu bir dizi gereklilikler geliştirdi. STC serisi, tüm sistemlerin birbirleriyle ve diğer uçaklarla düzgün bir şekilde etkileşime girmesini sağlayan birincil kapsamlı bir STC ile birbirine bağlanmaktadır.

Davenport Aviation Kurucu Başkanı Leah Simoes: “GSA sözleşmesi kapsamında 16 yeni H125 helikopterinin alımı ile polis gücünü artırmak için filo yükseltmesini desteklemede Airbus Helicopters ve ABD Gümrük ve Sınır Koruması ile işbirliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Tüm proje boyunca bizi destekleyen Airbus, CBP , HUb Zone setifikalı küçük işletmelere teşekkürü bir borç biliriz.”

Sıcak ve yüksek koşullardaki gücü, çok yönlülüğü ve üstün performansı ile bilinen H125, çift hidrolik, çift kanallı tam yetkili dijital elektronik kontrol (FADEC) motor, çarpmaya dayanıklı yakıt sistemi ve gelişmiş cam panel kokpit ekranlarına sahiptir. H125, ABD’deki en yaygın polis helikopteridir ve son on yılda Kuzey Amerika’da bu görevde hizmet veren tüm helikopterlerin neredeyse yarısını oluşturmaktadır.