Mustafa Bursalı
Mustafa Bursalı

Bu NOTAM "Hayırlı NOTAM"

Bir önceki yazımın başlığını "Hayırlısı oldu" atmıştım. Geçen şu kısa süre içinde şimdi daha iyi anladım ki gerçekten de "Hayırlısı oldu"...

Böylece hiçbir şey aceleye getirilmemiş oldu. Kısa süreli de olsa yaşadığımız olumsuz hava şartlarını kısmen aşmış olduk. Ufak tefek de olsa, bitmemiş ince işlerin şimdi tamamlandığını ve her şeyin yerli yerinde olduğu ve noksansız bir açılışa ramak kaldığını görüyorum.

İşte bu nedenledir ki, başta THY ve DHMİ olsun, öteki havayolu kuruluşları ve işletmeciler de bu durumdan son derece mutlular.

Alınan bu sağduyulu karar sayesinde taşınma süreciyle ilgili tüm taşlar tam olarak yerine oturdu diyebilirim. Böyle olunca da göğsümüzü gere gere uluslararası arenaya da "Biz hazırız" diye mesaj gönderebiliyoruz. Yapılan bu kısa süreli erteleme sonrasında, İstanbul Havalimanı'na transfer programı dünyaya da resmen duyuruldu. NOTAM olarak adlandırılan havacıları bilgilendirme notu ile İstanbul Havalimanı'na transfer tarihi ile programı dünya ile paylaşıldı. Avrupa Havacılık Bilgi Hizmetleri Veri Tabanında da transfer programı yerini aldı.

Bana ulaşan bilgilere göre kısaca bilgi vermekte fayda var. Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na 45 saatlik taşınma süreci  hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse özetle süreç şu şekilde işleyecek:

NOTAM'da ayrıca İstanbul Havalimanı'na taşınma sürecinin kademeli olarak gerçekleştirileceği, 28 Şubat 2019 saat 23:59 UTC'ye (TSİ 1 Mart 02:59) kadar İstanbul Havalimanı'nı sadece, THY'nin önceden müsaade edilen uçuşları tarafından kullanacağı bilgisine de yer verildi. Transfer programına göre İstanbul Havalimanı'na taşınma süreci 1 Mart 2019 saat 03:00'de başlayacak, 3 Mart 2019 saat 00:00'da sona erecek. Atatürk Havalimanı, tarifeli ve tarifesiz iç ve dış hat ticari yolcu taşımacılığına yönelik seferlere 3 Mart 2019 saat 00:00 itibariyle kapatılacak.

1 Mart 2019 saat 03:00'de (00:00 UTC Eşgüdümlü Evrensel Zaman) başlayacak, 3 Mart 2019 saat 00:00 bitecek. 45 saatlik süreçte; İstanbul Atatürk Havalimanı LTBA (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ICAO kodu) ve İstanbul Havalimanı (LTFM) sadece base (üssü Atatürk Havalimanı olan) taşıyıcıların seferlerine açık olacak. 45 saatlik süreçte iki havalimanı da müşterek saatlik azaltılmış kapasite ile işletilecek.İki havalimanı birlikte saatlik 35 iniş ve saatlik 35 kalkış olmak üzere toplam saatlik kapasitesi 70 olarak uygulanacak.

3 Mart 2019 saat 00:00 itibariyle, Atatürk Havalimanı tarifeli ve tarifesiz iç ve dış hat ticari yolcu taşımacılığına yönelik seferlere kapatılacak. Bu tarihten itibaren İstanbul Atatürk Havalimanı müstakil kargo, bakım/onarım, genel havacılık, hava taksi, iş uçuşları, devlet uçakları ile yapılan uçuşlar ve otoritenin uygun göreceği trafiklerce kullanılacak.

Ülkemizin gurur kaynağı olacak bu eseri ülkemize kazandıran başta Cumhurbaşkanımız'a ne kadar teşekkür etsek azdır. Ulaştırma başta olmak üzere ilgili tüm bakanlıklar üzerine düşeni yaptı.

Bu projenin, ihale aşamasından tutun, açılış sürecine kadarki aşamalarını yakından takip etmiş biri olarak söylüyorum. Cengiz, Limak, Kolin, Kalyon, Mapa İnşaat'tan oluşan bu "cengaver konsorsiyum" olmasaydı, bu inşaatın bu kadar kısa sürede tamamlanması bu kadar kolay olmazdı.

Emeği geçen herkese binlerce teşekkür...

Türkiye Haberci'yi instagram'da takip edin Türkiye Haberci'yi Twitter'da takip edin Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete