Pandemi sürecinin yükselişe geçirdiği sektörlerden biri de özel jet kiralama sektörü oldu. Plures Air kurucusu Cenk Gökan, “Türk iş insanlarının kiralamaya verdiği jetler de dahil özel jetlerin çoğu havada. Son dönemde Ortadoğu ülkeleri, Belarus, Rusya pazarından Ege ve Akdeniz sahillerine yoğun talep var. Daha önce business uçan pek çok kişi artık özel jet kiralamayı tercih ediyor” dedi.

İstanbul Havalimanı’nın devreye girmesiyle operasyonların kolaylaştığını ve geçtiğimiz yıl özel jet kiralama sektörünün büyümeye devam ettiğini belirten Plures Air Kurucusu Cenk Gökan, “Türkiye, bu alanda Ortadoğu, Asya ve Avrupa’nın en büyük tedarikçilerinden biri durumunda. Bölgede özel hava taşımacılığında taşıma potansiyeli en yüksek, en iddialı ülkeyiz. Son olarak sektörümüz, pandemiyle birlikte uçuşa geçti. Sağlık turizmi açısından Ortadoğu ülkeleri ağırlıkta. Bu dönemi Türkiye’de geçirmeyi tercih ediyorlar. Tatil için tercih eden de çok. Son dönemde Belarus-Rusya pazarı da buna eklendi” şeklinde konuştu.

Business class’ın yerini özel jetler aldı

Gökan, “Uluslararası non-stop uçuşlar başta olmak üzere tarifeli seferler sınırlı yapılabiliyor. Diğer yandan daha önce business uçan, havalimanı geçişlerinde çok vakit harcamak istemeyen pek çok kişi, salgından sonra tamamen özel jetleri tercih etmeye başladılar. Hem sağlık tedbirleri hem de zaman açısından son dönemin yükselen trendi olduk” dedi.

Türkiye, sağlık açısından güven veriyor

Gökan şu bilgileri verdi; “Türkiye’deki sağlık imkanlarının yeterli olması ve turizm açısından da tesislerde gerekli tedbirlerin uygulanması güven veriyor. Tercih sebebi oluyor.

Özel jetlerde tüm tedbirlere uyuluyor

Ayrıca 6-12 kişilik kabinleriyle özel jetler ailesiyle birlikte seyahat etmek isteyenler için her açıdan daha avantajlı geliyor. Her uçuş sonrası uçaklar dezenfekte edilirken, kabin personeline düzenli test yapılıyor. Uçuş esnasında maske, mesafe kurallarına titizlikle uyuluyor.

Uçuş saat fiyatı 2.500 dolardan başlıyor

Rotaya ve uçağın cinsine göre uçuş saat ücretleri 2.500 dolardan başlayıp 10.000 dolara kadar farklılık gösteriyor.

3 kıtanın uçuş talebini karşılıyoruz

Türk girişimcisinin azmiyle Türkiye’nin özel jet kiralama sektöründe bölgesinin en büyük tedarikçisi haline geldiğini belirten Gökan, “ İş insanlarına da çağrıda bulundu; son dönemde uçak başına 80 ile 100 saat uçuş gerçekleştiriliyor. Jetleriniz hangarda durmasın, ekonomiye katkı sağlasın” şeklinde konuştu.