Facebook, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) ve Habitat Derneği’nin (Habitat) İstanbul’da faaliyete geçirdikleri topluluk merkezi “Facebook İstasyon” birinci yılını kutluyor. Facebook’un Türkiye’deki ilk topluluk merkezi ve ülkedeki en büyük yatırımı olan Facebook İstasyon, çeşitli toplulukların dijital dünyada büyümeleri için gereksinim duydukları kaynak, bilgi ve becerilere erişmelerini, mobil olmalarını ve etkinlik düzenlemelerini sağlayacak desteği sunarak bireyleri birbirine yakınlaştırmayı hedefliyor. Türkiye toplumunun ve ekonomisinin dijitalleşmesine odaklanan bir dizi farklı eğitime, programa ve atölye çalışmasına ev sahipliği yapan Facebook İstasyon’da verilen eğitimlerin başında dijitalleşme, dijital pazarlama, Facebook ve Facebook ürünleri kullanımı ve çevrim içi güvenlik eğitimleri yer alıyor.

Facebook İstasyon ile Türkiye’de 1 yılda 25.000 kişiye dijital eğitim verildi

12 Eylül 2019 tarihinde faaliyetlerine başlayan Facebook İstasyon, 12 Mart 2020’ye kadar 180 etkinliğe ev sahipliği yaparak 7000’den fazla insana ulaştı. Buna ek olarak, pandemi sebebiyle çevrim içi ortama taşınan 225 etkinlik sayesinde 25.000’den fazla insana ulaşarak Türkiye toplumunun ve ekonomisinin gelişimini destekleyerek bilgi paylaşımının ve iş birliğinin artmasına yardımcı oldu.

“Facebook İstasyon ve uydu merkezlerimiz ile Türkiye’nin dijitalleşmesine katkıda bulunmaya devam edeceğiz”

Facebook İstasyon’un açılışının birinci yıl dönümünü kutlamanın sevincini yaşadığını belirten Facebook Türkiye Kamu Politikaları Departmanı Başkanı Çağatay Pekyörür şöyle konuştu: “Facebook olarak ülkemizin ekonomisine ve dijital dönüşümüne katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz en büyük yatırımlardan biri olan Facebook İstasyon topluluk merkezimizin birinci yıldönümünü gururla kutluyoruz. Geride bıraktığımız bir yılda birçok ulusal ve uluslararası iş birlikçimizin desteği ile farklı etkinliklere ev sahipliği yaparak 25.000’den fazla insanı destekledik ve Türkiye’deki bireylere, işletmelere ve çeşitli topluluklara kendilerini dijital alanlarda geliştirmeleri konusunda yardımcı olduk. Pandemi sebebiyle çevrim içine taşıdığımız programlar arasında bulunan ve KOBİ’lerin ihracat yapmasına destek olmayı hedefleyen Sınırları Aşan KOBİ’ler programıyla 550 farklı işletmenin gelişimine katkıda bulunduk. Benzer şekilde çevrim içi verdiğimiz Facebook Dijital Gazetecilik Eğitimleri ile 479 kişiye ulaştık. Önümüzdeki dönemde de ülkenin dört bir yanında açılacak olan bölgesel topluluk merkezlerimiz aracılığıyla düzenleyeceğimiz programlarla Türkiye’nin dijital dönümüne katkıda bulunmayı sürdürmeyi planlıyoruz.”

“13 ilde hayata geçirilecek uydu merkezlerinin birçoğu için açılış protokollerini imzaladık”

Facebook İstasyon ile girişimcilik ekosistemine katkı sağladıklarını ve burada düzenlenen eğitimlerle Türkiye’nin dijital dönüşüm sürecinin bir parçası olduklarını dile getiren Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır, sözlerine şöyle devam etti:

“Facebook ve TOBB ortaklığında açtığımız ve daha sonra ICC Turkey’in de dahil olduğu Facebook İstasyon’da, bir yıl boyunca Türkiye’deki KOBİ‘lerin ihracat alanında kendilerini geliştirmeleri ve ihracatlarını desteklemek amacıyla farklı programlar düzenledik. Ülke ekonomisini ve toplulukları güçlendirmek amacıyla kurduğumuz bu topluluk merkezimizde farklı iş kollarından insanları ağırlamaktan ve birlikte çalışabildikleri ortak bir alan yaratmaktan mutluluk duyuyoruz. Facebook İstasyon’un açılışından bu yana düzenlediğimiz eğitim ve etkinliklerimiz ile 25.000’den fazla insana ulaştık. Aynı zamanda Kırklareli, Denizli, Ankara, Adana, Mersin, Samsun, Van, Trabzon, Bursa ve İzmir gibi birçok ilimizde uydu istasyonlarını hayata geçirmek için protokoller imzaladık. Bundan sonraki süreçte de kurduğumuz iş birliklerimiz ile çalışmalarımızı güçlendirerek devam edeceğiz.”