Yurt Dışı Seyahat Sigortası 7/24/ Bilgi: TIKLA

Yüzyıllar boyunca önemli ticari faaliyetlere ev sahipliği yapmış ve geçmişte bir dönem kahvenin kavrulduğu yer anlamına gelen Tahmis ismiyle anılmış İstanbul tarihinin en önemli miraslarından olan Beta Yeni Han; Beta Tea’nin aslına sadık kalarak tarihi dokusunu kaybetmeden yürüttüğü özel ve zorlu renovasyon çalışması ile tarihi mirasının devamlılığını sağlıyor.

Bölgedeki ticari akışın ve turizm yatırımlarının hareketlenmesini amaçlayan Beta Gıda Türkiye’ye dünya çapında da önemli katkılar sağlamayı hedefliyor.

1671 yılında Abdulkadir Efendi Vakfı tarafından vakfedilen Han, yüzyıllar boyunca önemli ticari faaliyetlere tanıklık etmiş ve çoğu zaman da ev sahipliği yapmış, sırasıyla Emin Han, Tahmis Han, Hasırcılar Han ve Yeni Han adlarını almıştır. Anadolu tarihinde kahvenin kavrulup işlendiği yer anlamına gelen Tahmis kelimesi ile kayıtlarda yer alan , o dönemlerde kahvenin İstanbul’da ilk kez kavrulduğu yer olarak düşünülen Han , kahve kültürünün Tahtakale’den Avrupa’ya oradan da tüm dünyaya yayılmasında önemli bir rol oynamıştır.

Tarih boyunca birçok depremle yüzleşen han, 1894 yılında meydana gelen depremle ciddi zarar görmüş, ve bir kısmı dönemin belediyesi tarafından yıkılmıştır. 2015 yılında Beta Gıda A.Ş tarafından Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden ihalesi alınan Han’ın renovasyonu aslına ve özüne tamamen sadık kalınarak tamamlanırken, 2019 yılı mart ayında Beta Yeni Han olarak kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Türkiye ekonomisine büyük katkı

Günümüzün AVM’lerinin ilk hali ve öncüsü olarak tanımlayabileceğimiz Han’lar geçmişteki ekonomik ve sosyal yapıyı şekillendirdiği gibi günümüzde de bulunduğu bölge ve ülkedeki ekonomik, sosyal ve kültürel yapının şekillenmesinde önemli bir rol oynamakta. İstanbul’un önemli ticari merkezleri Laleli, Beyazıt, Kapalıçarşı, Tahtakale, Mahmutpaşa ve Mısır Çarşısı ile aynı konumda yer alan Beta Yeni Han sayesinde bölgedeki ticaret ve turizm yatırımlarında hareketlilik başlarken, bu hareketliliğin Türkiye’ye uluslararası platformlarda önemli katkılar sağlaması hedefleniyor.

Beta Yeni Han; renovasyon çalışması sonrasında tarihi dokusunu ve ruhunu kaybettirmeden eski ile yeninin buluştuğu, kültürel değerlerin unutulmadan çağa uygun sunulduğu örnek bir tasarım sergiliyor. İçerisinde yer alan tarihi Kahve Fırını ise misafirlerin ilgi odağı olmayı başarıyor. Burada, geçmişten bu yana Han’ın simgesi olarak kabul edilen kahvenin kavrulma işleminin yapıldığı fırın da yer alıyor. Bu büyüleyici atmosfere sahip han, aynı zamanda eski ile yeninin buluştuğu, kültürel değerlerin unutulmadan çağa uygun olarak sunulduğu örnek bir tasarım olarak da öne çıkıyor.

Geçmişte kahvenin doğudan batıya açılan merkez şubesi olarak da adlandırılan Beta Yeni Han; bugün misafirlerine 78‘in üzerinde dünya çayına ev sahipliği yapan Beta Tea House, tüm dünya kahve çekirdeklerinden kahveler ile Mihrimah Sultan ve Kumda Kahve gibi geleneksel türk kahvelerini özenle sunan Ala Kahve Evi, zamansız lezzetleri Belita Baharatçısı, Hacı Ali Lokumcusu, Tarihi Eminhan Börekçisi ve Benuta Artizan Çikolatacısı ile hizmet veriyor.

Beta Yeni Han Hakkında :

İstanbul Eminönü’nün mimari ve görsel zarafetini uluslararası boyutta sergileyen, Osmanlı döneminden kalan görkemli yapının, günümüzün çağdaş dinamizmiyle kusursuz bir şekilde renovasyonu ile bugün önemli bir tarihi mirasın devamlılığı sağlanıyor. Renovasyon kapsamında hanı en yeni, en üstün teknik alt yapıyla donatan Beta Gıda, tüm restorasyon sürecini Eminönü’ndeki hanların, var olunan hanın tarihi ve kültürel yapısını araştırarak, aslına sadık kalarak yürüttü. Tahtakale Mahallesi’nde yer alan Han, o dönemde Tahmis adı ile anılan tek han olup İstanbul’da kahvenin ilk işlendiği, depolandığı, kavrulduğu, öğütüldüğü ve satıldığı yer olarak bilinmektedir. Han içerisinde İstanbul’un eski yer altı tünellerinden biri de yer almaktadır.

Beta Tea Hakkında :

Beta Tea, 1978 yılında Adana'da kurulmuştur. Türkiye'ye ithal çayı getiren ilk firma olan Beta Gıda, Türk tüketicisini farklı bir damak tadıyla tanıştırmıştır. 1987’de ilk çay ithalatını yaptıktan sonra 1994’de Orta Asya pazarına girip, 2010 yılında da Irak ile Ortadoğu pazarına giriş yapmıştır. Trabzon’ da bir çay işleme tesisi bulunan, dünya çay borsalarında en yüksek alımları yapan firmalar arasında yer alan, Siyah Çay’dan Beyaz Tea’a, Oolong Çay’ından Nar Çay’ına kadar 500’e yakın çay çeşidini tüketicilere ulaştıran Beta Çay 2014 yılında Euromonitor verilerine göre dünyanın 12. Çay firması olmuştur. Türkiye’de sektördeki ilk ARGE merkezini oluşturan Beta Gıda bugün Azerbeycan, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan, Rusya ve Irak gibi ülkelerde markalarıyla pazarın en büyük oyuncusudur. Amerika, Orta Doğu ve Doğu Avrupa pazarında ise büyümeye devam etmektedir. 2018 yılında ilk Beta Tea House şubesinin açılışı ile dünya çaylarını özel sunumlarla birleştirerek müşteri deneyim noktalarını hayata geçirmiştir.