TSKB iş birliğiyle İstanbul Müzik Festivali kapsamında hayata geçirilen ‘’Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Eğitim Destek Fonu’’ üçüncü yılında toplam 40 üstün yetenekli genç kadın müzisyene ulaştı. Eğitim fonundan yararlanmanın yanı sıra İstanbul Müzik Festivali’nde özel bir konser verme imkânı da bulan genç müzisyenler bu sene 29 Eylül tarihinde dinleyicileriyle buluşuyor. Duayen sanatçı Ayşegül Sarıca’nın onur konuğu olduğu “Yarının Kadın Yıldızları” konseri pandemi nedeniyle Süreyya Operası’nda kayda alınarak, dijital platform üzerinden yayınlanacak. Konser 29 Ekim tarihine kadar online olarak izlenebilecek.

1990 yılından bu yana İstanbul Müzik Festivali'nin destekçileri arasında yer alan, son üç yıldır da Yarının Kadın Yıldızları projesinin sponsorluğunu üstlenen Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) gerek finansman faaliyetleri gerek sosyal sorumluluk projeleri ile kadınların üretime, eğitime ve kültürel hayata eşit fırsatlarla katılımı yönünde pek çok adım atıyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği İstanbul Müzik Festivali kapsamında, TSKB iş birliğiyle 2018 yılından beri sürdürülen “Yarının Kadın Yıldızları” projesi üstün yetenekli genç kadın müzisyenleri desteklemeye devam ediyor. Son üç yılda 40 genç sanatçıya ulaşan “Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Eğitim Destek Fonu” bu yıl 12 genç kadın müzisyene katkı sağlıyor.

Türkiye’nin en tanınmış piyanistlerinden Ayşegül Sarıca ise bu yıl destek fonundan yararlanmaya hak kazanan genç sanatçılara festival sahnesinde kanaat önderi olarak eşlik edecek. Pandemi koşulları nedeniyle Süreyya Operasında kayda alınan konser izleyicileri ile digital platformda buluşacak. Konser 29 Ekim tarihine kadar online olarak izlenebilecek.

İKSV Genel Müdür Yardımcısı ve Müzikolog Yeşim Gürer Oymak başkanlığında, orkestra şefi ve CRR Konser Salonu Genel Sanat Yönetmeni Cem Mansur, keman sanatçısı ve orkestra şefi Hakan Şensoy, piyano ikilisi Ufuk & Bahar Dördüncü ve piyanist İris Şentürker’den oluşan seçici kurulun değerlendirmeleri sonucunda 2020 yılının kazananları olarak belirlenen 12 genç kadın müzisyenimizin isimleri şöyle;

Aslıhan Gençgönül, viyolonsel
Billur Ongun, trompet
Cansu Özdamar, piyano
Doğa Çetin, keman
Ece Selin Yüksel, flüt
İdil Bursa, viyolonsel
İlke Işı Tuncer, keman
İrem Özyiğit, kontrbas
Mercan Demirkanlı, flüt
Nora Heder, viyola
Seher Karabiber, flüt
Simay Gönültaş, fagot
Son 2 yılın kazanan müzisyenleri ise şöyle:

2018

Alara Acar, arp
Aslı Su Kurtuluş, flüt
Deniz Ayşe Birdal, viyolonsel
Deniz Su Polat, viyola
Ezgi Göktürk, piyano
Ezgi Sarıkçıoğlu, keman
Ezgi Su Apaydın, keman
Gizem Sözeri, kontrbas
Gülin Ataklı, obua
Güneş Hızlılar, arp
İdil Yunkuş, keman
Ramona Kemmer, piyano
Sesim Bezdüz, keman
Ülker Tümer, viyolonsel
2019

Elif Ece Cansever, keman
Nilüfer Sude Güçlü, keman
Pelinnur Işıkçı, piyano
Sinem Karasu, viyolonsel
Duru Önhon, keman
Ece Nur Özer, fagot
İdil Pulat, viyolonsel
Müge Sak, keman
Berfin Saysel, arp
Deniz Şensoy, keman
İdil Sezer, viyola
Sevgi Varol, fagot
Esengül Yıldız, keman
Hacer Cansu Yüksel, klarnet