Türkiye'nin en köklü kuruluşları arasında yer alan ve Şişecam, Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen 2019 İhracat Şampiyonları Ödül Töreni'nde “Düzcam”, “Cam Ev Eşyası” ve “Cam Ambalaj” kategorilerinde birincilik ödülüne layık görüldü . Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın video konferans katılımıyla bu yıl online olarak ödül töreninde, üç kategoride birden “İhracat Şampiyonu” olan Şişecam'ı Kurumsal Yönetim ve Uyum Koordinatörü Başak Öge temsil etti.

Cam sanayinin yanı sıra soda ve krom bileşiklerini satın kimyasallar alanında küresel bir oyuncu olan Şişecam, Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği ( ÇCSİB) ile birlikte 2019 İhracat Şampiyonları Ödül Töreni'nde "Düzcam", "Cam Ev Eşyası ”ve“ Cam Ambalaj ”kategorilerinde birincilik ödülüne layık görüldü. Ticaret Bakanı Başkanı Pekcan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ve ÇCSİB Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz'in katılımlarıyla bu yıl çevrimiçi olarak ödül törenine üç kategoride birden "Kurumsal'ı Kurumsal'ı temsilen Şişecam Yönetim ve Uyum Koordinatörü Başak Öge katıldı.

Bugün düzcam , cam ev eşyası , cam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanları ile soda ve krom bileşiklerini araştırma iş kollarında küresel bir oyuncu olan Şişecam otomotiv, maden, enerji ve geri dönüşüm iş kollarında da öncü bir rol üstlenmektedir. Bugün dünyada cam ev eşyasında en büyük üç, cam ambalaj ve düzcamda ise en büyük beş dünyada Şişecam, dünyanın en büyük sekizinci soda üreticisi olmasının sıra sıra kimyasallarında dünya lideridir.

Uluslararası satışların payı yüzde 63 geçti

Yatırımlara ve büyümeye devam ettiği 2019 yılında Şişecam, 5,1 milyon ton cam, 2,4 milyon ton soda külü ve 3,9 milyon ton endüstriyel hammadde üretimi gerçekleştirdi. Bu çift satış gelirleri yüzde 16 oranında artışla 18 milyar TL'yi aşan Şişecam'ın Türkiye'den gerçekleştirdiği 788 milyon dolar tutarındaki ihracatla birlikte toplamda 2 milyar dolar uluslararası satışa imza attı.2019 yılında Şişecam'ın konsolide satışları Türkiye'den yapılan ihracat ile yurt dışı üretimden satışların toplamını ifade eden uluslararası satışların payı 63 seviyesinin üzerine çıktı. Bu satışın toptan satışında yüzde 76 Avrupa, yüzde 13 Asya-Ortadoğu ve yüzde 5 Amerika olarak gerçekleşti.

Şişecam 85 yıllık deneyimi, 22 bin çalışanı, dört kıtada 14 sınır dışı yayılan üretim projesi ve 150 ülkeyi aşan satışlarıyla uluslararası bir şirket olarak, dünya pazarlarında ülkemizi temsil etmenin haklı gururunu yaşıyor. Şişecam gerçeğin ortaya çıkan büyüme stratejisi ana faaliyet dünyasının büyük üç olası biri olma hedefiyle devam ediyor.