YUSUF ZENGİN

Anadolu Hayat Emeklilik, Sigorta ve Emeklilik Sektöründen BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'ne Giren İlk Şirket Oldu

Anadolu Hayat Emeklilik, 30. kuruluş yıl dönümünü kutladığı 2020 yılında, Borsa İstanbul’da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketlerin yer aldığı BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'ne sigorta ve emeklilik sektöründen kabul edilen ilk şirket oldu.

Şirketlerin çevresel, sosyal, kurumsal yönetim, insan ve çalışan hakları ile şeffaflık konularında uluslararası sürdürülebilirlik kriterlerine göre değerlemeye tabi tutulduğu BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne Anadolu Hayat Emeklilik de dahil oldu. Aralık 2020 - Ekim 2021 döneminde, Borsa İstanbul’da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan 58 şirket endekste yer alacak. Türkiye’nin ilk hayat sigortası şirketi olarak 1990 yılında kurulan Anadolu Hayat Emeklilik, 30. yılını kutladığı 2020 yılında önemli bir başarıya daha imza atarak hayat ve emeklilik, hayat dışı ve reasürans alanlarından oluşan Türk Sigorta Sektörü’nden endekse kabul edilen ilk şirket oldu.

“30. kuruluş yılımızda başarılarımıza bir yenisini daha ekledik”

Bu yıl BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alarak sektörde bir ilki gerçekleştirdiklerini dile getiren Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Yılmaz Ertürk, “Koronavirüs salgınının dünyada ve Türkiye’de iktisadi ve sosyal hayatı olumsuz etkilediği bir dönemden geçiyoruz. 30. kuruluş yıl dönümümüzde; büyüme, pazar payı ve piyasa değeri açısından yılın ilk dokuz aylık döneminde başarılı sonuçlar elde ettik. BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne kabul edilerek bu başarılara bir yenisini daha eklemiş olduk. BIST Sürdürebilirlik Endeksi’nde Türkiye İş Bankası, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası ve Şişecam’ın ardından İş Bankası Grubu’na bağlı dördüncü şirket olarak yer almaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyuyoruz. Bireylerin geleceklerini güvence altına alma, ihtiyaçlarını karşılayan finansal çözümler sunma ve uzun vadeli ve istikrarlı emeklilik fonları yaratma hedefiyle tüm iş süreçlerimizde sürdürülebilirliği esas alıyoruz. ‘Sürdürülebilir Gelecek’ için sorumlu yatırım anlayışını gözeterek, uzun vadede ekonomik, çevresel ve sosyal değer yaratırken, sektörümüze de öncülük etmeye devam edeceğiz” dedi.

Anadolu Hayat Emeklilik hakkında:

Bireysel emeklilik ve hayat sigortaları alanlarında hizmet sunan Anadolu Hayat Emeklilik, 1990 yılında “Türkiye’nin ilk hayat sigortası şirketi” olarak kuruldu. Halka açık ilk emeklilik şirketi olan Anadolu Hayat Emeklilik; hayat sigortaları, bireysel emeklilik ve otomatik katılım toplamında özel emeklilik şirketleri arasında en büyük fon yaratan şirket olma özelliğini taşıyor. Bireysel emeklilik ile otomatik katılım kapsamında yer alan ve sayısı 1,9 milyonu aşkın toplam katılımcı sayısıyla Anadolu Hayat Emeklilik, sistemdeki özel emeklilik şirketleri arasında lider pozisyonunu güçlendirmeye devam ediyor. Genel Müdürlüğü İstanbul'da bulunan şirketin; İstanbul’da 3, Ankara’da 2, Adana, Bursa, İzmir, Antalya, Kocaeli, Trabzon ve Diyarbakır’da birer olmak üzere toplam 12 Bölge Satış Müdürlüğü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde ise şubesi bulunuyor. Anadolu Hayat Emeklilik yaklaşık 500’ü satış ekibi olmak üzere 1.050’ye yakın çalışanı, 250’ye yakın özel acentesi ve 1.240’ı aşan Türkiye İş Bankası şubesi aracılığıyla hizmet sunuyor.