İşitme kayıplarının şimdiye dek irdelenmeyen çizgi dışı koşulları, yaşam kalitesi ve teknolojinin gelişmesi ile daha önce göz ardı edilen birçok detay ‘Otolojide 10. Kış Toplantısı’nda derinlemesine ele alındı.
Tüm dünyada yaşanan pandemi nedeniyle, internet ortamında gerçekleştirilen toplantı, 68 ülkeden 1000’in üzerinde uzmanı bir araya getirdi.

2011 yılından bu yana düzenlenerek geleneksel hale gelen Otolojide Kış Toplantılarının 10’uncusu ‘Sıra Dışı Durumlarda İşitme’ teması ile 13 Şubat Cumartesi günü online olarak gerçekleşti. Önceki yıllarda Ankara ve çevre illerden otoloji uzmanlarının katıldığı toplantı serisi, bu yıl ülke sınırlarını aşarak, Avrupa’nın birçok ülkesinden, otolojide fikir lideri olan 26 bilim insanını konuşmacı olarak ağırladı. İşitme kayıplarının çizgi dışı koşullarda irdelenerek bir ilke imza atıldığı toplantıyı, Türkiye’nin yanı sıra Singapur, Hindistan, Güney Afrika, İtalya, Fransa, Danimarka, Belçika ve İngiltere’nin de içinde yer aldığı 68 ülkeden 1000’i aşkın sağlık profesyoneli takip etti.

Otolojide uzman bilim insanları, Bebeklik döneminde cihazlandırma, Çocukluk dönemi işitme kayıpları, Konuşma diskriminasyonu düşük hastada işitme rehabilitasyonu, Geç dönem otoimmün işitme kayıplarında çözüm, Öncelik hangisinde: Çınlama mı işitme mi?, Odituar nöropatide işitme rehabilitasyonu, İç kulak iletim tipi işitme kayıpları, Dehisans & PLF ve İşitme, Dar hava kemik aralığı olan işitme kayıplarında cerrahi, Revizyon stapes cerrahisi sonrası işitme, İleri otosklerozda seçim stapedektomi veya kohlear implant, Tek işiten kulak cerrahisi, Tek taraflı total işitme kaybında karşı kohleadan yararlanım, Geniş vestibüler akudauktta işitme, Tek taraflı total işitme kaybında Kohlear implant, Kohlear sinirin görülemediği malformasyonlarda implant sonrası işitme, Akustik tümör cerrahisinde işitmenin gerçek zamanlı monitörizasyonu, Meniere cerrahisi sonrası işitme, Akustik tümör cerrahisi sonrası işitme, Akustik tümör Gamma knife tedavisi sonrası işitme ve Vestibüler implant cerrahisinde işitmenin restorasyonu konularında bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

“SANAL İLETİŞİMİN AVANTAJLARINI KULLANIYORUZ”

Türkiye İş Bankası grup şirketleri arasında yer alan Bayındır Sağlık Grubu Genel Müdür Yardımcısı ve Tıbbi Hizmetler Direktörü Doç. Dr. Oğuz Okan Karaeminoğulları, yaptığı açılış konuşmasında, “COVID-19 pandemisi nedeniyle, geçtiğimiz mart ayından bu yana sanal ortamlarda bir araya geliyoruz. Yüz yüze gelebildiğimiz toplantıları elbette ki çok özledik ancak sanal iletişimin hepimizi bir araya getirebilme gibi özelliklerini de avantaja çeviriyoruz. Bugün bu avantaj sayesinde, Türkiye’nin yanı sıra Fransa, İtalya, Belçika, Danimarka ve Birleşik Krallık gibi ülkelerden 26 bilim insanı, otolojiye çok değerli katkılarda bulunacak. Otolojide 10. Kış Toplantısına başkanlık eden Bayındır Sağlık Grubu Kulak Burun Boğaz, Baş ve Boyun Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nuri Özgirgin’e huzurlarınızda teşekkür eder, siz değerli katılımcılara da başarılar dilerim” dedi.

“OTOLOJİ ÇİZGİ DIŞI KOŞULLARDA İRDELENDİ”

Bayındır Sağlık Grubu Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nuri Özgirgin, “Otolojide 10. Kış Toplantısı, sanal iletişimin avantajlarından payını alan bir toplantı oldu. Bu sayede Avrupa ülkelerinde otolojide fikir lideri olmuş bilim insanlarını da davet ederek, aranıp da bulunamayacak bilgilerin, otolojinin ustalarından sentezlenmesini sağladık. Ekonomi ve zaman yönetimi açısından fiziksel toplantılara katılamayan bilim insanları sanal süreçte deneyimlerini paylaşma fırsatı buldu. Bu yıla kadar işitme kayıplarını çizgi dışı koşullarda hemen hemen hiç irdelememiştik. Halbuki yaşam kalitesi ve teknolojinin gelişmesi ile daha önce göz ardı edilen birçok detay günümüzde büyük önem kazanmış durumda. Bu nedenle, otolojinin zorlukları ile örtüşen konuları derinlemesine tartışma fırsatı yarattık” diye konuştu.