#7 gün 24 saat sigorta hizmeti Merka Anadolu sigorta

Elektrikli yarış otomobilleri için teknoloji ve mühendislik ortaklığı
Bosch, elektronik yazılım ve donanım ekosistemini sunuyor
Motor sporları ve seri üretim arasındaki kapsamlı bilgi birikimi aktarımı, yüksek seviyede verimlilik ve araç performansını garanti ediyor

Abstatt, Los Angeles - Bosch Motor Sporları ve DRAGON / PENSKE AUTOSPORT Formula E Takımı, ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası’nda Los Angeles ve Birleşik Krallık merkezli yarış takımının sahip olduğu otomobiller için uzun dönemli bir teknoloji ve mühendislik ortaklığı üzerinde anlaşma sağladı. Bu iş birliği çerçevesinde Bosch, gerekli donanım ve yazılım bileşenleriyle birlikte Formula E aracının ihtiyaçlarına özel olarak hazırlanan elektronik bir araç yönetim sistemi geliştirecek. Sistemin çekirdeği, merkezi araç kontrol ünitesi MS 50.4P’dir. Motor fonksiyonları ve merkezi enerji yönetiminin yanı sıra MS 50.4P, fren enerji geri kazanımı ve sürücü kokpitindeki ekran gibi diğer araç fonksiyonlarını da kontrol ediyor. Bosch Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Markus Heyn, “DRAGON ile iş birliği, Formula E seri sponsoru olarak başarılı bir şekilde süreç içerisinde yer almamızı sağlıyor. Bu ortaklıkla Bosch, hem üretim araçlarında elektromobilite hem de elektrikli motor sporlarında güç aktarım mekanizması yönetim çözümlerinin önde gelen tedarikçisi olma iddiasını vurgulamaktadır.” dedi. Planlar, inovatif araç yönetim sisteminin ilk kez 2021 ilkbaharında kullanıma alınmasını öngörüyor. Hazırlıklar çoktan başladı. Bosch ayrıca Formula E’nin 9. sezonu için de tamamen elektrikli bir güç aktarım mekanizması geliştirmeyi planlıyor.

DRAGON / PENSKE AUTOSPORT'un Sahibi ve Takım Müdürü Jay Penske, “Bosch ile birlikte Formula E'de çıkacağımız bu yolculuktan dolayı çok heyecanlıyız. Bosch Mühendislik Bölümünün ve tüm Bosch Global yönetim kurulunun destekleri için minnettarız. Birlikte çalışarak Bosch'a hem Formula E'ye özgü teknolojiler geliştirme konusundaki yeteneklerini sergileyebileceği hem de Bosch'un mobilite endüstrisinin elektrifikasyonunda bir lider olarak oynadığı rolü göstermek için Takımın hikaye anlatımı becerilerini kullanacağı bir platform sunacağız. Bu uzun dönemli teknik ortaklık, Takım için önemli bir dönüm noktası teşkil ediyor. Bu yılın ilerleyen dönemlerinde yeni PENSKE AUTOSPORT paketimizi piyasaya sunarken, iş birliğimizin meyvelerini bu Sezon pistlerde görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.” dedi.

Bosch tarafından sunulan kapsamlı teknoloji paketi

Bosch’un sunduğu merkezi VCU, DRAGON / PENSKE AUTOSPORT Takımının elektrikli yarış otomobillerinde araç elektroniklerinin kalbini temsil ediyor. Bosch, otomobil içerisinde optimum entegrasyonu sağlamak için özel bir araç kablo tesisatı geliştirdi. Bosch, araştırma ve test kabiliyetlerini geliştirmek için Takımın geliştirme aracına veri toplayıcılar da sağlıyor. Yeni araç elektroniğini tüm araca en iyi şekilde uyarlamak için Bosch, telemetrik veri ve veri analizi aktarımı amacıyla geliştirme ve test sürüşü sırasında RaceConnect LTE bulut çözümünü sunuyor. Bu da yarış takımı mühendislerine araç, güç aktarma mekanizması ve lastikler üzerindeki tüm önemli parametreleri ve verileri ulaştırarak, hızlı ve verimli bir şekilde bunları analiz ve optimize etmelerini sağlıyor.

Formula E yönetmelikleri birçok sistemin kullanımını öngördüğünden, elektronik sistemin performansı yarış başarısına önemli bir katkıda bulunuyor. Bosch Motor Sporları Başkan Yardımcısı Dr. Klaus Böttcher, “Kontrol yazılımını optimize ederken, aracın tüm potansiyelinden optimum şekilde faydalanmak için enerji verimliliği ve tüm pist ve yarış koşullarında tur süreleri arasında her zaman doğru dengeyi yakalamayı hedefliyoruz. Bosch’ta seri üretimdeki gelişmeler ve yarış pisti uygulamaları arasındaki kapsamlı bilgi ve uzmanlık aktarımı, bu konuda bize yardımcı oluyor.” dedi. Ayrıca MS 50.4P’nin yarış enerjisi yönetimi fonksiyonu ile aracın sürüş performansı dinamik olarak adapte edilir, böylece belirli bir enerji miktarıyla mümkün olan en hızlı tur süresi elde edilebilir. Dahası, merkezi araç kontrol ünitesi, elektrikli ve hidrolik frenler arasındaki etkileşimde maksimum enerji geri kazanım oranlarını sağlar ve güç aktarma mekanizmasını ve frenleri ayrı yarış koşullarına uyarlayarak sürücüye gönderilen araç geri bildirimini optimize eder.

DRAGON / PENSKE AUTOSPORT Başkan Yardımcısı ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdürü Nicolas Mauduit, “Bosch ile kurulan bu iş birliği bize ek kaynaklar sağlıyor ve bu sayede mühendisliğimizi ölçeklendirme kabiliyetimizi de artırıyor. Bu iş birliği Bosch’un donanım ve yazılım uzmanlığı kombinasyonuna erişmemizi sağlıyor ve bu sayede en rekabetçi otomobil sporları şampiyonasında büyük OEMler ile rekabet etmemize yardımcı oluyor. Bu sezon pistlere çıkmak için birlikte çok çalıştık. Bosch elektronik ve donanım ekosistemi tarafından desteklenen yeni PENSKE EV-5 paketinin bu ilkbahar ilk kez piyasaya sürülmesiyle birlikte çalışmalarımızın sonuçlarını görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.” dedi.

Bosch Engineering GmbH, Robert Bosch GmbH'nin tamamen sahip olduğu bir yan kuruluştur ve şirket merkezi Abstatt, Almanya'da yer almaktadır. 1999 yılından beri otomotiv endüstrisinin bir sistem geliştirme ortağı olarak şirket, 3.000'den fazla çalışanıyla güç aktarma mekanizmaları, emniyet ve konfor sistemleri, elektrikli ve elektronik sistemler için orijinal konseptten seri üretime kadar geliştirme hizmetleri sunmaktadır. Elektronik ve yazılım konusunda uzman olan şirket, binek otomobiller, ticari araçlar, iş ve tarım makineleri ve dinlence taşıtlarında ve ayrıca demiryolu, gemiler ve endüstride çok çeşitli uygulamalar için özel çözümler geliştirmek üzere Bosch'un kanıtlanmış, geniş ölçekli seri üretim teknolojisini kullanmaktadır. Bosch Engineering GmbH, aynı zamanda Bosch Grubu'nun tüm motor sporları faaliyetlerini koordine etmektedir. Daha fazla bilgi için: www.bosch-engineering.com

Mobilite Çözümleri, Bosch Grubu’nun en büyük iş sektörüdür. Ön rakamlara göre, 2020 yılında 42,3 milyar Euro’luk satış gerçekleştirmiştir ve böylece, toplam satışların yüzde 59’una katkıda bulunmuştur. Bu rakam, Bosch Grubu’nu önde gelen otomotiv tedarikçilerinden bir tanesi yapmaktadır. Mobilite Çözümleri iş sektörü, güvenli, sürdürülebilir ve heyecan verici bir mobilite vizyonuna sahiptir ve grubun uzmanlığını kişiselleştirme, otomasyon, elektrifikasyon ve bağlanabilirlik alanlarında bir araya getirmektedir. Müşterileri için bu çaba, entegre mobilite çözümleri sağlamaktadır. İş sektörünün ana faaliyet alanları arasında; içten yanmalı motorlar için enjeksiyon teknolojisi ve güç aktarma sistemleri, çevre birimleri, güç aktarım mekanizması elektrifikasyonu için çeşitli çözümler, araç güvenlik sistemleri, sürücü destek ve otonom işlevler, kullanıcı dostu eğlendirici bilgilendirme sistemi ve ayrıca araçtan araca ve araçtan altyapıya iletişim teknolojisi, tamir atölyesi konseptleri ve otomotiv satış sonrası pazarına yönelik teknoloji ve servis bulunmaktadır. Bosch, aralarında elektronik motor yönetimi, ESP® elektronik denge kontrol sistemi ve sabit basınçlı dizel püskürtme teknolojisinin de bulunduğu önemli otomotiv inovasyonları da sunmaktadır.

Bosch Grubu, dünyanın önde gelen teknoloji ve servis tedarikçilerinden biridir. Dünya genelinde yaklaşık 394.500 çalışana sahiptir (31 Aralık 2020 itibarıyla). İlk rakamlara göre şirket, 2020 yılında 71,6 milyar Euro'luk satış gerçekleştirdi. Bosch'un faaliyetleri dört sektöre ayrılıyor: Mobilite Çözümleri, Sanayi Teknolojileri, Tüketim Malları, Enerji ve Bina Teknolojileri. Dünyanın önde gelen IoT şirketlerinden biri olarak Bosch; akıllı evler, Sanayi 4.0 ve ağa bağlı mobilite için yenilikçi çözümler sunmaktadır. Bosch, sürdürülebilir, güvenli ve heyecan verici mobilite vizyonunu takip ediyor. Şirket; sensör teknolojisi, yazılım ve hizmet alanlarındaki tecrübesi ve kendi IoT bulutunu kullanarak müşterilerine; ağa bağlı, farklı alanları bir arada bulunduran ve tek bir kaynaktan elde edilen çözümler sunabilmektedir. Bosch Grubu’nun stratejik hedefi ya yapay zeka içeren ya da yapay zeka yardımıyla geliştirilmiş veya üretilmiş olan ürünler ve çözümler ile ağa bağlı yaşamı kolaylaştırmaktır. Bosch, yenilikçi olan ve büyük bir ilgi gören ürünler ve servislerle dünya genelinde yaşam kalitesini iyileştirmektedir. Kısacası Bosch, "Yaşam için teknoloji" oluşturur. Bosch Grubu, Robert Bosch GmbH ve 60 ülkedeki 440 bağlı kuruluşu ve bölge şirketinden oluşmaktadır. Satış ve servis ortakları dahil edildiğinde, Bosch'un küresel üretim, mühendislik ve satış ağı neredeyse dünyadaki tüm ülkeleri kapsamaktadır. Şirketin gelecekteki büyümesinin temeli, yenilikçi gücüdür. Bosch, dünya genelinde yaklaşık 126 lokasyonda araştırma ve geliştirme alanında yaklaşık 73.000 çalışana ve ayrıca 30.000 civarı yazılım mühendisine sahiptir.