Doğa ve ağaç sevgisini aşılamak için her yıl 21-26 Mart tarihleri arasında Orman Genel Müdürlüğü öncülüğünde tüm yurtta kutlanan Orman Haftası, bu yıl da 7’den 77’ye pek çok vatandaşın katılıyla gerçekleşti. Pandemi koşullarına uygun olarak Türkiye genelinde fidanların dağıtıldığı, dikildiği ve eğitimlerin verildiği Orman Haftası kapsamında bir açıklama yapan Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, “21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve haftası boyunca 28 bölge müdürlüğümüzün koordinasyonu ile fidan dikerek geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza daha temiz, daha yeşil bir dünya bırakmak için çalışıyoruz” dedi.

1971 yılında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından kabul edilen 21 Mart Dünya Ormancılık Günü, Türkiye’de de 1975'ten beri 21-26 Mart Orman Haftası olarak kutlanıyor. Ormanların korunması, geliştirilmesi ve gelecek nesillere aktarılması için 182 yıldır çalışan Orman Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda gerçekleşen Orman Haftası, bu yıl da coşkuyla kutlandı.

20 yılda 5,4 milyar fidan toprakla buluştu

Son 20 yılda Türkiye genelinde 5,4 milyar fidanı toprakla buluşturduklarını belirten Bekir Karacabey, “Orman Haftası ile ilgili en temel amacımız toplumun her kesiminde ve yaş grubundan vatandaşımıza ağaç sevgisini aşılamak. Fidan dikmeye devam edeceğiz. Bu yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle toplu etkinlikler düzenleyemedik. Ancak bun karşın orman bilincinin artırılmasına yönelik olarak 28 bölge müdürlüğü ile bazı illerde, eğitim kurumları öncülüğünde çeşitli fidan dikimi ve dağıtımı programları yaptık” diye açıkladı.

Orman teşkilatının her üyesinin gece gündüz demeden fedakarca çalıştığına dikkat çeken Karacabey açıklamasına şöyle devam etti; “Yaptığımız bu çalışmalar; ormanların geliştirilmesinden, toprağın erozyonla yok olmamasına, orman köylümüzün kalkınmasından ormanların kanun dışı müdahalelerden korunmasına, meraların ıslahından, ormana ulaşım yollarına kadar çeşitlilik gösteriyor. Ağaçlandırma çalışmaları yanında zaman zaman afet boyutuna ulaşan yangınlarla da mücadele ediyoruz.”

11 Kasım’a hazırlanıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla 11 Kasım 2019’da başlatılan Geleceğe Nefes - Milli Ağaçlandırma günü şimdiden çalışmalara başlandığının altını çizen Karacabey, “Son iki yıldır 7'den 77'ye her kesimden vatandaşlarımızın katılımlarıyla 81 ilimizde aynı anda binlerce fidan toprakla buluştu. "Bir saatte en fazla fidan dikme" ve “Bitkilerden Türkiye haritası” gibi özel etkinliklerle de iki yıl üst üste Guinness Rekorlar kitabına girdik. Bir seferberliğe dönüşen fidan dikim etkinliği için bu yıl da rekorlar kırmayı hedefliyoruz” dedi.