Dünyanın en büyük havacılık teknolojileri firmalarından olan Hitit, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ile hava kargo alanında önemli bir iş birliğine imza attı. IATA’nın hayata geçirdiği EPIC platformu (Enhanced Partner Identification and Connectivity- Geliştirilmiş İş Ortağı Tanımlama ve Bağlantı Platformu) hava kargo süreçlerinin dijitalleşerek hız kazanmasını sağlayacak. Hitit, platformun bir üyesi olarak, bu dijitalleşme inisiyatifine katkı sağlayacak ilk Türk teknoloji firması oldu.

Havayolu yolcu taşımacılığı, rezervasyon, biletleme, check-in başta olmak üzere bir havayolunun ticari uygulamalarını, geliştirdiği sistemler sayesinde küresel pazara sunan ve alanında dünyanın en büyük üçüncü firması olan Hitit, hava kargo alanındaki çalışmalarını sürdürüyor. 2019’da yazılım çözümleri portföyünü hava kargo ürünleriyle genişleten Hitit, IATA ile yaptığı anlaşma sonucunda Birliğin hava kargo alanındaki en son inisiyatifi olan EPIC platformuna dahil olan ilk Türk teknoloji şirketi oldu.

Pandemi süreci nedeniyle artan hava kargonun önemi, uluslararası arenada bu alanda yapılan çalışmaların hız kazanmasına yol açtı. Bu bağlamda IATA, hava kargo tedarik zincirindeki tüm tarafların daha hızlı, kolektif ve düşük maliyetle hava kargo süreçlerini yönetmelerini sağlayacak bir platformu hayata geçirdi. EPIC adı verilen bu platform sayesinde, tedarik zincirindeki tüm iş ortakları manuel, kompleks ve yavaş ilerleyen eski sistem yerine, dijitalleşmiş ve bilgi akışının çok hızlı bir şekilde gerçekleşeceği bir platform üzerinde operasyonlarını yönetebilecekler. Platform, tedarik zincirindeki iş ortakları arasında, bilgilerin merkezileştirileceği bir veri tabanı olarak çalışacak.

Konu hakkında bilgi veren Hitit Kargo ve İnovatif Çözümler Bölüm Yöneticisi Atilla Lise şu ifadelerde bulundu: “Hava kargo çözümleri geliştirmeye başladığımız dönemlerde amacımız hem çözüm portföyümüzü geliştirmek hem de en yeni teknolojilerle ürettiğimiz hava kargo yazılım çözümlerini havacılık sektörünün hizmetine sunarak, havayolu firmalarının iş kollarını genişletmelerine olanak tanımaktı.


Bu vizyonla ve yenilikçi teknolojimizle çıktığımız bu yolda, geldiğimiz konum itibariyle hava kargo sektörünün opsiyonel bir iş kolundan ziyade, bir zorunluluk halini aldığını görüyoruz. Covid-19 pandemisi süresince yolcu taşıyamayan birçok havayolunun, kargo taşımacılığına yöneldiğine şahit olduk. Hava kargo alanında teknoloji geliştirmeye çoktan başlamış bir firma olarak, şu anda dünyada bu alanda yapılan geliştirmelere dahil olup, sektörün dijitalleşmesine katkı sağlamaya çalışıyoruz. IATA’nın EPIC platformu da bugüne kadar bu alanda atılan önemli bir adım… Hitit olarak bu platformda yer alan ilk Türk teknoloji firması olmanın gururunu yaşıyoruz.”
IATA Kargo Ağ Hizmetleri Başkanı ve Havalimanı, Yolcu, Kargo ve Güvenlik Ürünleri ve Hizmetleri Direktörü Frédéric Leger konu hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Hava kargo tedarik zincirindeki paydaşların bilgilerini merkezi olarak tutan küresel bir platform olarak hayata geçirilen EPIC, hava kargo süreçlerinin en hızlı ve verimli şekilde çalışmasına katkı sağlayacak. Bu inisiyatifte Hitit’in bize dahil olması bizleri çok mutlu etti. Hitit gibi teknoloji firmalarının kargo yönetim sistemimize entegrasyonu, bu platformun dijitalleşmesi ve büyümesi açısından çok önemli.”

Hitit Bilgisayar Hizmetleri Hakkında

1994 yılında kurulan Hitit Bilgisayar Hizmetleri dünyanın beşinci havacılık bilişim teknolojileri firmasıdır. Hitit, başta havayolu şirketleri olmak üzere, havayolu ve seyahat sektörlerinde faaliyet gösteren firmalara yeni nesil havayolu ve seyahat yazılım çözümleri üretmektedir. Sektördeki firmaların rezervasyon, biletleme, check-in, yolcu kalkış kontrolü, ekip planlama, sadakat yönetimi, gelir muhasebesi, gider muhasebesi, tarife planlama, operasyon kontrolü, ekip planlama, tur operatörü/charter yönetimi, geniş kapsamlı performans ölçümü ve kargo ihtiyaçlarına Crane markalı yazılım çözümleri ile tek noktadan hizmet sunan Hitit, aynı zamanda hosting ve danışmanlık hizmeti de vermektedir. Türk mühendislerinin elinden çıkan %100 yerli havacılık çözümleriyle her yıl milyonlarca insanın seyahat etmesini sağlayan teknolojiyi üreten Hitit, her yıl düzenli olarak Deloitte Teknoloji Fast 50 listesine girmekte olup, ayrıca Doğu Avrupa’nın En İyi Havacılık Yazılım firması, Avrupa’nın Öncü Yolcu Hizmet Sistem Sağlayıcısı, En İyi Havayolu Raporlama Sistemi, Yılın En Niş Teknoloji Firması, turizm alanında “Türkiye’nin En İyi Sektörel Yazılım Firması” gibi birçok ödüle layık görülmüştür.