TATCA Askeri Hava Trafik Kontrolörü arkadaşlarımız zor koşullar altında ülkemiz havacılığına hizmet etmeye devam ediyor. Onların da 20 Ekim Dünya Hava Trafik Kontrolörleri Günü kutlu olsun.

Tüm dünyada 20 Ekim, Dünya Hava Trafik Kontrolörleri Günü olarak kutlanmaktadır. Hava trafik kontrol, havada ve havaalanında hareket halinde olan tüm hava araçlarının birbirleriyle ve engellerle çarpışmalarını önlemek; hava trafiğinin emniyetli, düzenli ve verimli bir şekilde akışını sağlamak amacıyla verilen bir hizmettir. Bu hizmet, hava alanlarında tesis edilmiş ünitelerde çalışan hava trafik kontrolörleri tarafından gerekli ünitelerde radar ekipmanlarının da kullanımıyla uçakların hareketleri izlenerek ve telsiz vasıtasıyla uçaklarla her an birebir iletişim kurularak gerçekleştirilir.

7/24 çalışan hava trafik kontrolörleri sürekli artan trafik, gelişen prosedürler, değişen teknik sistemler, sosyal ve çevresel kısıtlamalar içinde sisteme en çabuk adapte olması beklenen öğedir. Bu durumun verdiği sorumluluğun farkında olan hava trafik kontrolörleri her koşulda işlerin en iyi şekilde yapılması ve insanların gidecekleri yere güven içinde ve mümkün olduğunca hızlı ulaştırılması kültürüne ve etik anlayışına sahiptir. Tüm bu zorlu koşullarda görevlerini layıkıyla yerine getiren meslektaşlarımız gelecek kaygısı olmadan, yeterli özlük haklara sahip bir şekilde çalışmayı hak etmektedir.

Türkiye Hava Trafik Kontrolörleri Derneği (TATCA) olarak havacılık adına sadece Türkiye’de değil dünyadaki tüm gelişmeleri yakından takip etmekteyiz. Dünyadaki tüm hava trafik kontrolörleriyle iletişim halinde olmak ve ülkemizi yurtdışında da temsil etmek adına 1996 yılından beri IFATCA (International Federation of Air Traffic Controllers’ Associations)’ya üyeliğimiz bulunmaktadır.

İnsanları gidecekleri yerlere ulaştırmak için evrensel kurallara bağlı, aynı zamanda bireysel özverilerle işini yapmakta olan değerli meslektaşlarımızın 20 Ekim Dünya Hava Trafik Kontrolörleri Günü kutlu olsun.

Türkiye Hava Trafik Kontrolörleri Derneği

TürkiyeHaberci Ailesi olarak 20 Ekim Hava Trafik Kontrolörleri Günü vesileyle tüm kontrolörlerin gününü kutluyor, teşekkürlerimizi sunuyoruz.