Singapur Havayolları, bu yıl Singapur ile Türkiye arasındaki operasyonlarının 35. yıl dönümünü kutluyor.

Singapur Hava Yolları'nın İstanbul Atatürk Havalimanı'na ilk uçuşu 29 Ekim 1987'de gerçekleşti.

Bu uçuş, 'Singapur Hava Yolları, Doğu ile Batı'nın birleştiği yere uçan ilk Güneydoğu Asya Hava Yolu olacak' sloganını taşıdı.Bu uçuşlar, Türkiye ve Singapur arasındaki turizm, kültürel, ekonomik ve siyasi olaral ilk kalıcı ilişkilerin kurulmasına yardımcı oldu.

Singapur Hava Yolları 1987 yılındaki seferlerine Boeing 747-SUD ile başlamış ve daha sonra B747, B772, B773 modelleriyle birçok sefer düzenlemiştir. 1 Aralık 2019 tarihinden itibaren ise şu anda filosundaki en modern uçak modeli olan A350 – 900 ile İstanbul - Singapur arasında haftada 4 sefer ileuçuşlarına devam etmektedir. SIA Grup, 6 yıl 3 aylık ortalama yaşı ile en genç ve yakıt verimliliği en yüksek filolardan birine sahiptir.

1987 yılında Singapur Hava Yolları sırasıyla Frankfurt, Manchester, Dhahran, Dubai ve Atina gibi çeşitli ve değişen ara duraklardan İstanbul'a uçtu. 2010 yılından itibaren ise İstanbul ve Singapur arasında direkt uçuşlar yapmaya başladı.


Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99. yıldönümüne denk gelen bu özel günde, 29 Ekim 2022 tarihinde, Singapur Hava Yolları Türkiye Genel Müdürü Sn. Hongyao Hu, Singapur Hava Yolları'nın 1987 yılından bu yana süregelen yer hizmetleri partner şirketi olan Havaş’ınSatış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Sn. Engin İdemenve Nisan 2019'dan bu yana faaliyet gösterdiği İGA İstanbul HavalimanıHavacılık Geliştirme Müdürü Sn. Gökhan Dölek ile biniş kapısında yıl dönümü kurdelesini kesti. Check-in ve uçağa biniş sırasında tüm yolculara hediye ve çikolata dağıtıldı.


35 yıldır hiçbir koşulda Türkiye'den ayrılmayan Singapur Hava Yolları, Türkiye ile Singapur arasındaki kültürel, ticari ve insani köprü olmaya devam etmeyi planlıyor.