Çorlu'nun düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü gerçekleştirilen tören ve etkinliklerle kutlandı.

Kutlama programı Atatürk Meydanı'nda düzenlenen çelenk sunma töreni ile başladı.

Çorlu Belediye Başkanlığı çelengi Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt tarafından Atatürk Anıtı'na sunulurken çelenk sunma töreni, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile son buldu.

Çelenk sunma törenine Çorlu Kaymakamı Mustafa Eldivan, 5. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Tevfik Algan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Çorlu Cumhuriyet Başsavcısı Bilgehan Yücel, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, resmi kurum ve siyasi parti temsilcileri, askeri erkân, gaziler, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı. Çelenk sunma töreninin ardından Cumhuriyet Meydanı’nda Jandarma Komando Bölüğü gösterisi gerçekleştirildi. Gösteriyi tüm Çorlulu vatandaşlar büyük bir ilgiyle seyretti.

Kutlamalar Cumhuriyet Meydanı’nda Gerçekleşti

1 Kasım Çorlu'nun düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü kutlamaları, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen etkinlikler ile devam etti. Programa Çorlu Kaymakamı Mustafa Eldivan, 5. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Tevfik Algan, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Çorlu Cumhuriyet Başsavcısı Bilgehan Yücel, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, resmi kurum ve siyasi parti temsilcileri, gaziler, basın mensupları ve vatandaşların katılımı ile gerçekleştirilen kutlama programı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programın devamında Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt tarafından günün anlam ve önemine ilişkin konuşma gerçekleştirildi.

Başkan Sarıkurt: “Tarihimizi Öğrenmemiz Lazım”

Başkan Sarıkurt konuşmasında şunları söyledi: “Bugün Çorlu’nun kurtuluşunun 100. yıl dönümünde 100 yıldır burada olan Cumhuriyet Meydanı’nda sizlerle bir arada olmak benim için çok gurur verici.

Bugün de memleketimizden, onun kurtuluşuna giden yoldan bahsediyorsak 100 yıl önce işgal altında olan bu topraklarda yaşayan Çorluluların, memleketlerini terk etmek zorunda kalırken yaşadıkları acıları, üzüntüleri, yaptıkları fedakârlıkları anlamak lazım. Anlamak için de tarihimize bakmak lazım.

Memleketin dört bir yanı işgal altındayken gözü pek, yüreği vatan sevgisiyle dolup taşan kahramanların vatan uğruna kendilerini feda edişlerini aklımızda tutmalıyız. Bu uğurda Trakya’da ve Anadolu’da başlayan millî mücadeleyi ve en önemlisi de bu mücadelenin fitilini ateşleyen Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milletine inanışını ve güvenini unutmamalıyız.

“Çorlulular, Vatanını Çok Sever”

Değerli Çorlulular, konuşmamın başında kentini sevmekten, ona değer vermekten bahsetmiştim. Bugün madem konumuz Çorlu, biraz Çorlulu olmaktan bahsetmek istiyorum size. Çorlulular, vatanını çok sever. Çorlu’da millî bayramlar hep bir başkadır; hep birlikte, coşkuyla kutlanır. Ata’sına gönülden bağlıdır Çorlulular, onun yolundan ilerler. Hatta öyle bir sevgidir ki bu, 1960 yılında Çorlulular, ‘Çorlu Atatürk Heykeli Yaptırma Cemiyeti’ni kurarlar. İşte bu güzel Çorlulular bir olurlar, elini taşın altına koyan her kim varsa onların da yardımıyla Atatürk Heykeli için para biriktirirler. Atatürk Meydanı’ndaki Atatürk Heykeli de işte bu sayede Çorlu’muzun bağrında yer alır. Çorlulu olmanın ruhunu yaşayan, anlayan Çorlulular, bundan 60 yıl sonra da yine aynı ruhu yaşatarak Atatürk Evi’ni yükseltmişlerdir. 2020 yılında ziyarete açtığımız Çorlu Atatürk Evi de aynı sevgi, aynı anlayışla Çorluluların bir olmasıyla yapılabilmiş ve yine Çorlulular’a hediye edilmiştir.

“100. Yılımız Kutlu Olsun”

Sözlerimin sonuna gelirken bu vesileyle; birkaç gün önce 99. yıl dönümünü coşkuyla kutladığımız Cumhuriyet Bayramı'nın akabinde yaşadığımız kurtuluş günümüzde ‘Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve yaşatacak olan sizlersiniz.’ diyen, bize bu mutlu günleri hazırlayan ve armağan eden büyük kurtarıcımız Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını bir kez daha saygıyla anıyorum. Çorlu’muzun düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlu olsun!”

Program Vatandaşlardan Büyük Beğeni Aldı

Başkan Sarıkurt’un konuşmasının ardından öğrenciler tarafından şiir okundu. Kutlama programı “Şiir, Resim ve Kompozisyon Yarışması Ödül Töreni” ile devam etti. Yarışmayı kazanan öğrencilere ödüller Çorlu Kaymakamı Mustafa Eldivan, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt ve 5. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Tevfik Algan tarafından takdim edildi.

Kutlamalar Çorlu Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu’nun gösterisi ile devam etti. Gösterinin ardından 5’inci Kolordu Komutanlığı Bando Konseri sahne aldı. İzleyenlerden büyük beğeni alan bando, birbirinden güzel marş ve şarkılar eşliğinde Çorlu’nun kurtuluşunun 100. günü kutlamalarına renk kattı.

Trakya’da Millî Mücadele ve Çorlu’nun Kurtuluşu Paneli Düzenlendi

Cumhuriyet Meydanı’ndaki programın ardından kurtuluş günü etkinlikleri Memduh Şevket Esendal Sahnesi'nde gerçekleştirilen panel ile devam etti. Düzenlenen Trakya’da Millî Mücadele ve Çorlu’nun Kurtuluşu Paneli’ne konuşmacı olarak NKÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Demirhan, NKÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sezai Öztaş ve Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Veysi Akın yer aldı.