Gökyüzühaberci "OCAK DERGİ"

Bilecik’in Osmaneli ilçesinde 2 bin metrekare satın aldığı arazide, Tarım ve Orman Bakanlığının Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı başvuru kabul edilen dış ticaret mezunu girişimci, kurduğu 6 çadırlık tesiste kültür mantarı yetiştirecek.


7 yıl önce kurduğu beyaz et üretim tesisinin ardından üretime farklı alanlarda da devam ettirmek isteyen girişimci Baş, ‘Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar’ ve ‘Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımları’ programları hibe desteğinde olumlu görülen 4 projeden biri olan ‘Kültür mantarı’ projesi kabul edildi. Mantar yetiştiriciliği hayallerini gerçeğe dönüştürme hedefiyle kısa sürede yapımı tamamladı.


Üretim süreci konusunda mantar tesislerinden teknik destek alan ve araştırmalar yapan genç girişimci Baş, ilk hasadını yapacak olmanın heyecanını yaşıyor. Baş, yıllık 100-120 ton civarında üretim yapmayı planladığı tesiste, aracı olmadan değerinde satmak için marketlerle anlaştı.


Dış Ticaret mezunu Uğur Baş, Aydın’da babası ile küçük yaştan itibaren mısır, pamuk, susam, karpuz olmak üzere bir çok sebze ve meyve yetiştirdiklerini anlatarak, çiftçilikten gelen bir aile olduklarını söyledi.
Cenk TÜRKEZER