Münir Çal, “Otelin beyni ne kadar iyi çalışırsa işler o kadar mükemmel yürür”

Otel yönetim sistemlerini aslında otellerin beyni olarak değerlendirebiliriz diyen Sistem admini Münir Çal, “Bu sistemler tüm yönetim süreçlerinin kontrol edildiği yazılım çözümleridir. Otelin aslında her işlemi için yönetim sistemi gereklidir, otel yönetiminin temelinde bulunan resepsiyon (ön büro), rezervasyon, otel giriş – çıkışları, faturalandırma, pazarlama, etkinlik yönetimi, yeme-içme, insan kaynakları muhasebedeki süreçlerin yönetimini sağlar. Bu yönetim sistemleri yıllar içinde tecrübeyle geliştirilerek günümüzde otel çalışanlarının işlerini çok daha kolay hale getirecek seviyelere geldi. Başta da bahsettiğim gibi otel yönetim sistemi bir otelin beynidir, beyni ne kadar iyi çalışırsa işlerin yürümesi de o kadar aksamadan ve mükemmel ilerler. Bu departman ve süreçlerle ilgili işlemleri otomatize eden otel yazılımları, işletme ve personel verimliliğini artırmaktadır. Çalışanların da işini kolaylaştırdığı için işlemler daha kısa sürede gerçekleşir, iş yükü azalır ve personel motivasyonu yükselir” ifadelerini kullandı.
Münir Çal, “Misafirlere hızlı ve pratik hizmet önemlidir”
Misafirler oteli ziyarete geldiklerinde aslında sistem yapısıyla çok ilgilenmezler ama karşımızda tatilinin bir an evvel başlaması için heyecanlı insanlar vardır ve her aksaklık tatillerinde gerginlik yaşamalarına sebebiyet verebilir diyen Sistem admini Münir Çal, “İyi ve doğru çalışan sistem demek otelde konaklayacak olan misafirin işlemlerinin de hızla halledilmesi demektir. Resepsiyonda check in – check out işlemleri hızla gerçekleştirilir, misafir otele giriş ve çıkışlarında beklemeden işlemlerini hızlıca halleder. Yine aynı şekilde wi-fi kullanmak isteyen misafir hızlı ve kolay giriş yapmak ister. Aslında dinlenmek ve güzel vakit geçirmek için gelinen tatilde kaybedilen her dakika misafirler için önemlidir. Tüm yıl boyunca çalışmış ve yorgunluğunu konforlu şekilde atmak isteyen misafirler için her hizmetin en pratiği sunulmalıdır. Bunun dışında çalışanların da işlerini kolaylaştırmak gerekir ki misafirlere pratik olarak hizmet sunabilsinler” dedi.
Münir Çal, “Otel yönetiminin denetleme yapabilmesi kolaylaştırılmalıdır”
Otel yönetim sistemleri sayesinde, ön büro, rezervasyon, finans, konsiyerj (concierge), insan kaynakları, banket, stok, kalite yönetimi, güvenlik birimlerinin bütününün tek bir sistem üzerinden kolaylıkla yönetebilir olması gerektiğinin altını çizen Münir Çal, “Otel yöneticilerinin oteli rahatlıkla denetleyebilmeleri gerekir. Tek bir sistem üzerinden yürütülen tüm birimlerin kontrolü çok daha sağlıklı ve güvenilir olacaktır. Bütün otel yönetimini rahatlıkla sürdürürken geçmişe yönelik verileri, ihtiyacınız olan şekilde raporlayabilirsiniz. Geçmişe dönük verilere ulaşmak çok kolaylaşır, her türlü rapora istediğiniz düzen ve detaylarıyla ulaşabilirsiniz” şeklinde konuştu.