Yusuf Zengin Köşe Yazısı

Söylenecek çok şey varken sözün bittiği yerdeyiz, millet olarak gerçek bir felaketle savaşıyoruz. 6 Şubat Pazartesi sabahı saat 04:17'de Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 7.7; saat 13.24'te Elbistan ilçesinde 7.6 büyüklüğünde meydana gelen iki deprem, Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya ve Kilis'te büyük yıkıma yol açtı. Çok acı kayıplar, üzerinden günler geçmesine rağmen direnen hala sapasağlam enkaz altından çıkarak umutlarımızı yeşertenler var. Daha yaralarımızı sarmamız için milyonları etkileyen vatandaşlarımıza bir an evvel istihdam sağlamalıyız.

Depremzedelere iş olanağı sağlanmalı

Yardımdan kastım çadır, kıyafet değil, bunlar zaten hem devlet yetkililerimiz hem de milletimiz tarafından sağlandı, sağlanmaya da devam ediyor. Buradaki insanlarımız hayata ne kadar çabuk kanalize olursa yaralarını sarmaları da o kadar hızlanacaktır. Binlerce insan şehirlerini terk edip başka şehirlere yerleşme çabasına girdi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu vatandaşlara 10.000’er lira maddi destekte bulunacaklarını açıkladı. Ama bu insanların -belki size erken gelebilir bu fikir- işe ihtiyacı var, çalışmaya ve normal hayata dönüşe ihtiyacı var. Sıcak bir yuva ve sonrasında işe başlayan bir baba evde tencerelerin kaynaması çocukların oyuncaklarıyla oynayabilmesine ihtiyaç var. Aslında ben günlük hayattan bahsediyorum, günlük rutine ne kadar hızlı dönülürse o insanlar acılarını, yaralarını o kadar hızlı saracaklardır. Yardım kuruluşlarına bağışta bulunan sanatçılar, markalar şimdi de istihdam sağlamak için ellerini taşın altına koymalılar. Unutmayalım ki, bir insan kendi parasını kazanmaya başladığında tam anlamıyla kendini iyi hisseder. Başkalarından gelen yardımı almak bile psikolojik olarak çöküntü sebeplerinden.

Yağmacılara yapılanlar

Sosyal medya çok faydalı bir platform olduğu kadar aynı zamanda inanılmaz da zararlı. Bu noktada belki onlarca insan sosyal medyadaki paylaşımlar sayesinde kurtuldu, birlik beraberlik buradan sağlandı. Kim nereye yardım yapabileceğini, yardım için ihtiyaç listeleri, kalınacak yerler, yemek dağıtılan alanlar her şey sosyal medya üzerinden paylaşılarak insanlara net bilgiler verildi. Sinirler gergin, insanlar üzgün istenmeyen olaylar oluyor. Her zaman olduğu gibi 10 parmağın 10’u bir değil fırsatçılar, yağmacılar türedi. Bu yağmacıların şiddete uğradığı videolar yayınlanıyor, kimilerinin içini soğutsa da kimileri gördükçe mutlu olsa da çözüm şiddet değil. Bu videoların yayınlanması sonrasında oradaki görevli arkadaşlarımızın başı derde girebilir. Şu kadar kişi yakalandı, şu kadar kişi tutuklandı da Türk halkı için yeterli olacaktır.

Klavye delikanlıları hak yemesin

Normal şartlarda 1 ilde deprem olur tüm ülke oraya yardıma gider, bizim 81 illik ülkemizin 10 ilinde yıkımlar ve kayıplar var. Türkiye’deki ekipler gecesini gündüzüne katıp çalışıyor her canlıda gözyaşlarına hakim olamayıp sarılıp yorgunluklarını unutuyorlar. Klavye delikanlıları kimse bize yardım etmiyor gibi provokasyonlar yaratmak istiyor. Hiçbir şey yapamıyorsanız televizyondaki çalışan ekiplerin sırtlarında yazan kuruluşları okuyun, her milletten her siyasi görüşten insan omuz omuza verip çalışıyor. Birbirlerini ayırmıyor, tüm dünyadan gelen arama kurtarma ekipleri canla başla bir ses için çabalıyor. Bu insanlar orada toz, toprak içinde, çoğu zaman yemek yemeden dinlenmeden çalışırken kimse haklarını yemesin. Hepsi hakları ödenmeyecek ayrı kahramanlardır.

Hijyenik ürünlere ihtiyaç

Yığın yığın kıyafet sokaklara saçılmış durumda, şu anda oradaki insanların da daha farklı ihtiyaçları var. Bunlardan en önemlisi salgın hastalıkları engelleyebilmek için hijyenik ürünler. Bebek bezi, kadın hijyenik pedi, yetişkin hasta bezleri, tuvalet kağıdı, el dezenfektanı günlük hayatta rutin bir insanın ihtiyacı olan ne hijyen ürünü varsa ihtiyaç var. Maalesef deprem oldu bitti diyemiyoruz, depremin yarattığı ve hayata etkisi olan her şeye karşı önlemlerimizi almalıyız.

Tüm ülkemizin başı sağolsun, yaralılara acil şifalar diliyorum. Ailesini kaybeden bebeklerimize, çocuklarımıza binlerce koruyucu aile başvurusu yapılmış hala iyi yürekli insanların varlığını bilmek çok güzel. Birlik beraberlikle bugünleri de atlatacağız.