Münir Çal, “En çok sosyal medya hırsızlığı ile ilgili destek isteniyor”

Benden en çok destek istenen konuların başında sosyal medya hırsızlığı geliyor diyen sistem admini Münir Çal, “Büyük oranda çalınan hesapları geri alabiliyoruz ama bu süreçte yaşanan vakit kaybı, stres ve üzüntüyü geri alamıyoruz. Bunu yaşamamak için aslına belli başlı ve çok kolay önlemler alınabilir. Yani hesap geri almaktan çok aslında hesabınızı nasıl çaldırmazsınız bunu konuşmak gerekiyor. Öncelikle kullanılacak olan şifre çok önemli. Tahmin edilmesi kolay şifrelerden uzak durmalısınız yani şifreniz adınız1234 olmamalı ya da doğum tarihiniz, çocuğunuzun doğum tarihi, eşinizle yıl dönümüz, telefon numaranız gibi şifreler koymayın. Şifrelerinizde mutlaka büyük küçük harf uygulayın, @, ünlem, virgül, sayıların da olması çok faydalı olacaktır. Bir diğer önlem ise, çift korumadır. Sosyal medya hesaplarınıza farklı bir bilgisayar ya da telefondan girilmeye çalışıldığında telefonunuza bir şifre gönderilir. Bu şifreyi giremeyen hesap hırsızlarının işini zorlaştırmış olursunuz. Bu yüzden mutlaka ayarlar kısmından çift koruma uygulamasını aktif hale getirin” şeklinde konuştu.

Münir Çal: Benim de hesabım çalınmaya çalışıldı

Zor şifremizi koyduk, çift korumayı aktif hale getirdik ama bir de kendi ellerimizle şifremizi verdiğimiz dolandırıcılar var diyen Münir Çal, “İnanamazsınız bu benim de başıma geldi, instagram hesabıma 3.600 kadar takipçisi olan, açıklamasında karma astrolog olduğu yazan bir hesaptan mesaj geldi. Adım kullanılarak hakkımda şikayetler olduğunu ve bu konuyla ilgili şikayet sitesinde canlı yayında benim konuşulduğumu söylüyordu.  Şikayetleri kimin nerede paylaştığını ne yazdığını sordum, bana bir ekran görüntüsü attı. Bu işten anlayanlar için çok amatörce hazırlanmış bir tuzak ekran görüntüsü olduğunu bilmek zor değil. Böyle bir paylaşım var hakkınızda bilginiz var mı diye sordu. Bilgim olmadığını söyledim bana bir link attı ve bu linke tıklayarak hakkımda konuşulanları görebileceğimi söyledi. Linke tıkladığınızda ne oluyor?  Öncelikle sizi bir alana yönlendiriyor ve orada hakkınızdaki şikayetleri görebilmeniz için instagram şifreniz isteniyor. İnstagram şifrenizi girip giriş yapmaya çalıştığınızda geçmiş olsun artık hesabınız başka ellerde ve bu sizin adınıza atılacak mesajların, yapılacak dolandırıcılıkların başlangıcı oluyor. Yani sadece hesabınızı kaybetmekle kalmayacaksınız üstüne bir de masum insanlar sizin hesabınızdan sizin adınız kullanılarak dolandırılacak. Çocuklarımıza tanımadığın insanlardan bir şey alma, tanımadıklarınla hiçbir yere gitme, anne babanın teyzenin abinin amcanın arkadaşıyım derlerse inanma diyoruz ya… Sizlere gelen merak uyandırıcı mesajlara, terör örgütüyle ilgili işlemlerde adınızın yer aldığına, sizinle ilgili yayınlanan şikayetler ya da görüntüler, para kazandınız, çekiliş kazandınız, hediye kazandınız çok daha fazla örneklendirebileceğimiz konularla ilgili her ne yazılırsa yazılsın lütfen inanmayın ve ne olursa olsun sosyal medya hesaplarınızın şifrelerini, kredi kartı bilgilerinizi girmeyin” ifadelerini kullandı.

 Münir Çal, “Hesabınız çalınırsa hemen yakınlarınızı uyarın”

Her şeye rağmen boşluğunuza geldi ve hesabınız çalındıysa hızlıca yakınlarınıza ve tüm tanıdıklarınıza bu durumu bildirilmesi gerektiğini belirten Münir Çal, “Sizden gelecek hiçbir mesaja inanmasınlar ve hiçbir şekilde para vs göndermesinler. Sizlerin daha önceki konuşmalarınızı da gördükleri için siz gibi konuşmaları çok kolay oluyor, o yüzden inandırıcılıkları da yüksek oluyor. Adınız kullanılarak dolandırıcılık yapıldıysa ve yakınlarınızdan tanıdıklarınızdan para alındıysa savcılığa gidip tüm delillerinizle şikayetçi olun ve konunun peşini bırakmayın” uyarısında bulundu.