EGM: Depreme ilişkin provokatif paylaşım yapan 20 kişi tutuklandı
EMNİYET Genel Müdürlüğü (EGM), sosyal medya platformlarında depreme ilişkin provokatif paylaşımlarda bulunan 613 hesap yöneticisinden 293'ü hakkında adli işlem başlatıldığını ve gözaltına alınan 78 kişiden 20'sinin tutuklandığını duyurdu.

Baba olacağı haberini, kurtarma çalışmalarına katılmak için gittiği Hatay'da aldı
ZONGULDAK’tan Hatay’a gelerek arama kurtarma çalışmalarına katılan maden işçisi Uğur Büyükyıldız, baba olacağı haberini alınca büyük mutluluk yaşadı. Büyükyıldız’ı arkadaşları tebrik etti.

Gönüllü eczacılar, Elbistan'da ilaçları depremzedelere ücretsiz veriyor
KAHRAMANMARAŞ’ın Elbistan ilçesinde gönüllü eczacılar, Türkiye'nin dört bir yanından getirdikleri ilaçları depremzedelere ücretsiz veriyor. Elbistan Eczacı Odası Temsilcisi Sebahattin Doğan, "Depremin ikinci gününden itibaren Türk Eczacılar Birliği’nin yönlendirdiği şehir dışından gelen eczacılarımızla burayı kurduk. Günde, yaklaşık 2 bine yakın hastaya hizmet veriyoruz. Eczacıların kontrolüyle istedikleri ilacı ücretsiz şekilde alabiliyorlar. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz" dedi.

İrlanda’dan toplamda 10 milyon Euro’luk yardım
İrlanda Dışişleri Bakanı Michael Martin, dün İrlanda’nın 8 milyon Euro’luk yardım yapacağını duyurdu, İrlanda'nın bununla birlikte yardımları toplamda 10 milyon Euro’ya ulaştı. Öte yandan İrlanda Uluslararası Gelişme Bakanı Sean Fleming, Türkiye’nin Dublin Büyükelçisi Mehmet Hakan Olcay’ı ziyaret ederek yardım çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Depremzedelerin gıda ürünlerini satmaya çalışan TIR şoförü tutuklandı
ANKARA'da, depremzedeler için toplanan gıda yardımlarını, market ve bakkallara satmaya çalışan TIR şoförü Y.Ö., gözaltına alınarak işlemleri sonrası tutuklandı.

74 yaşındaki Cemile Kekeç, 227 saat sonra enkazdan sağ çıkarıldı
KAHRAMANMARAŞ'ta depremde yıkılan binanın enkazında kalan Cemile Kekeç (74), depremden 227 saat sonra kurtarıldı.

Hentbol Milli Takım Kaptanı Cemal Kütahya ve oğlu Çınar son yolcuklarına uğurlandı
A Milli Erkek Hentbol Takımı ve Plaj Hentbolu Milli Takımı Kaptanı Cemal Kütahya ve oğlu Çınar, depremde hayatını kaybetti. Cemal Kütahya ile oğlu Çınar memleketleri Konya'da toprağa verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malezya Başbakanı ile görüştü
CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Malezya Başbakanı Enver İbrahim'i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti.

Fransa’nın sahra hastanesi Adıyaman, Gölbaşı’nda hizmete girdi
Fransa’nın Sivil Güvenlik ve Kriz Yönetimi Birimi, Adıyaman’ın Gölbaşı İlçesi’nde 1000 metrekarelik bir alanda kurdukları sahra hastanesinin açıldığını duyurdu. Hastane ilk hastasını dün öğleden sonra kabul etti.

Tayvanlı arama kurtarma ekibi alkışlarla uğurlandı
TAYVANLI 155 kişiden oluşan arama kurtarma ekibi, çalışmalarını tamamladıktan sonra bugün ülkelerine döndü. Kahramanmaraş depremlerinde arama kurtarma çalışmalarına destek vermek için Türkiye'ye gelen 155 kişilik Tayvan ekibi, bugün İstanbul Havalimanı'ndan ülkelerine döndü. Tayvan ekibi İstanbul'da önce Kapalı Çarşı'yı gezdi. Çevredekiler Tayvan ekibine Kapalı Çarşı ve İstanbul Havalimanı'nda alkışlarla teşekkür etti. Ekip üyeleri de kendilerini alkışlayanlara, ellerini kalplerine götürerek ve alkışlayarak karşılık verdi.

Van'da dereceler eksi 33,5 gösterdi
DOĞU Anadolu'da soğuk hava etkili olurken, yurtta en düşük hava sıcaklığı dün eksi 35,5, bugün ise eksi 33,5 ile Van'ın Çaldıran ilçesinin Bezirhane Mahallesi'nde ölçüldü. Dondurucu soğuklarda bölgede ağaçlar kırağı, akarsu ve dereler buz tuttu.

Kahramanmaraş'ta 222'nci saatte enkazdan sağ çıkarıldı
KAHRAMANMARAŞ’ta depremde yıkılan 7 katlı Gülbike Apartmanı’nın enkazında kalan Melike İmamoğlu (42), 222 saat sonra kurtarıldı.

Deprem bölgesinde hasar gören kültür varlıkları restore edilecek
KAHRAMANMARAŞ merkezli 10 ili etkileyen depremlerde 14 asırdır ayakta olan Habibi Neccar Camisi'nden, asırlık Adıyaman Ulu Camisi, Aziz Nikola Rum Ortodoks Kilisesi'ne birçok yapıda hasar oluştu. Tarihi eserlerin hasar tespiti, koruması ve yeniden ihyası için ekipler oluşturuldu. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Yapılardan ayrılan her parça koruma altına alınarak restorasyonlar aslına uygun şekilde hızla gerçekleştirilecek" dedi.

Macar ekibini Cumhurbaşkanı Novak ve Türk Büyükelçi Ekşioğlu karşıladı
Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak ve Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçisi Gülşen Karanis Ekşioğlu, Macaristan’a dönen arama-kurtarma ekiplerini dün ağırlayarak kendilerine teşekkür etti. Arama-kurtarma köpeklerine ‘Kahramanımız’ yazılı tasma hediye edildi.

Bakan Kurum: Acil yıkılması gereken 50 bin 576 bina var
ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, deprem bölgesinde yürütülen hasar tespit çalışmalarıyla ilgili, "387 bin 346 bina incelendi. Şu ana kadarki tespitlerimize göre, acil yıkılması gereken 50 bin 576 bina var" dedi.

Hayat kurtarmaya gittiği deprem bölgesinde kalp krizinden hayatını kaybetti
KOCAELİ’nin Gölcük ilçesinden deprem bölgesine giderek arama kurtarma çalışmalarına katılan Beşir Derneği Doğu Marmara Bölge Müdürü Metin Doruklu, geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

Kahta Kalesi depremde hasar gördü
HİTİTLER döneminden kaldığı değerlendirilen Adıyaman'daki Kahta Kalesi de depremlerde hasar gördü. Kale üzerindeki bazı taşların yıkıldığı görüldü.

Umre parasını depremzedeler için Kızılay'a bağışladı
MERSİN'de 77 yaşındaki hayırsever, umreye gitmek için biriktirdiği 25 bin 650 lirayı, depremzedelerin ihtiyaçlarında kullanılmak üzere Kızılay'a bağışladı.

Karşıyaka taraftarlarından bin 300 çocuk kabanı
 Çarşı ve Karşıyaka Taraftarlar Derneği, "Küçük bedenler ısınsın, ruhumuz ısınsın" sloganıyla 1300 adet yeni çocuk kabanı tedarik etti.

Bakan Çavuşoğlu, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Borrell ile görüştü
DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell ile görüştü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı/Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. 

Bağcılar’da otomobil TIR’a çarptı: 5 yaralı
BAĞCILAR’da arıza yaptığı için yol kenarında durduğu ileri sürülen TIR’a, otomobil çarptı. Kazada otomobilde bulunan 5 kişi yaralandı.

Cam kemik hastası oğlunu kaybeden anneden duygulandıran bağış
ZONGULDAK'ın Alaplı ilçesinde yaşayan Banu Arslan Türk, 2 yıl önce cam kemik hastalığından 10 yaşında yaşamını yitiren oğlu Tuğberk Efe Turan'ın battaniye, oyuncak ve kıyafetlerini depremzedeler için bağışladı. Banu Arslan Türk'ün oğlunun adının anılması için onun adını kullanarak, "Ben, Tuğberk Efe Turan 10 yaşında vefat ettim. Annemin öpmelere, kokmalara doyamadığı battaniyelerimi, oynamaya zamanımın ve gücümün yetmediği çok sevdiğim oyuncaklarımı siz değerli kardeşlerime gönderiyorum" yazılı notu duygulandırdı.

Deprem köyü ortadan ikiye böldü
GAZİANTEP Nurdağı'na bağlı Gökçedere köyünde depremde fayın yarattığı kırılma yarıklara neden oldu. Metrelerce uzunluktaki fay kırığının neden olduğu yarıklar havadan görüntülendi. Gökçedere köyünde yaşayan Nuri Cihan, "Yarıklar deprem sabahı oluştu. Deprem başlayınca kıyamet kopuyor sandık. Yarıklar biraz daha açıktı, yağmur yağıyordu, zamanla artçı depremler olunca kapanmaya başladı" dedi.

Litvanya arama kurtarma ekibi İstanbul'a getirildi
KAHRAMANMARAŞ merkezli depremin ardından, deprem bölgesinde çalışmalara katılan 38 Litvanya arama kurtarma ekibi, Adıyaman'dan hareket eden Casa tipi askeri kargo uçağı ile İstanbul'a getirildi.

Afet bölgesindeki kamu çalışanlarına ilişkin genelge yayımlandı
ET bölgesindeki kamu çalışanlarına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Genelgeye göre, idari izinli sayılan kamu çalışanları, görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacak. Çalışanların mali, sosyal hak ve yardımlarıyla diğer özlük hakları saklı tutulacak.

İstanbul'a 11 TIR'la ulaşan uluslararası yardımlar uçakla deprem bölgesine gönderildi
KAHRAMANMARAŞ merkezli depremlerin ardından, Ukrayna, Bosna Hersek, Romanya, Pakistan ve Kanada'dan İstanbul'a ulaşan 11 TIR dolusu insani yardım malzemesi, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait 3 adet askeri kargo uçağı ile deprem bölgesine gönderildi.

10 kilo metamfetamini 'Irmak' buldu; 2 İranlıya gözaltı
VAN'ın Tuşba ilçesinde, iş yerinde narkotik köpek 'Irmak' ile yapılan aramada 10 kilo 60 gram metamfetamin ele geçirilirken, 2 İran uyruklu gözaltına alındı.

e-Nabız'da yapay zekayla çalışan "fotoğrafla sorgulama" özelliği açıldı
DEPREMDE yaralanan yakınlarının hangi hastanede tedavi gördüğünü bulamayan vatandaşlar için e-Nabız'da 'fotoğrafla arama' ekranı açıldı. Depremden sonra yakınlarının hangi hastanede olduğunu bulamayan vatandaşlar için e-Nabız üzerinde aktifleştirilen "Doğal Afet Bilgilendirme" sekmesine, "fotoğrafla sorgulama" özelliği eklendi. TÜBİTAK'ın geliştirdiği yazılımla, Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın koordineli şekilde yürüttüğü çalışma sonucu, dijital sağlık platformu e-Nabız'da aktif hale getirilen bu özellik sayesinde vatandaşlar, birinci ve ikinci derece yakınlarının hangi sağlık kuruluşunda olduğunu e-Nabız üzerinden fotoğraflarını da yükleyerek öğrenebilecek.