#7 gün 24 saat sigorta hizmeti Merka Anadolu sigorta

İZMİR'in Karaburun ilçesinde, bir evin bahçe kapısına çarpıp takla atan, Selin Kabakçı'nın (19) yaşamını yitirdiği, 12 kişinin de yaralandığı kamyonetin sürücüsü Eren Bodur’un (22) tutuksuz yargılandığı davada, esas hakkında mütalaa açıklandı. Savcı, Bodur’un 'Bilinçli taksirle ölüme neden olma' ve 'Birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma' suçlarından cezalandırılmasını istedi.

Kaza, 15 Ağustos 2021 günü saat 04.30 sıralarında, Mordoğan Mahallesi Ardıç mevkisinde meydana geldi. Eren Bodur yönetimindeki 35 HA 7705 plakalı çift kabinli kamyonet, sürücüsünün kontrolünden çıkıp bir evin bahçe kapısına çarparak takla attı. Kazada, Selin Kabakçı yaşamını yitirirken, Bodur’un da aralarında bulunduğu 12 kişi yaralandı. Kazanın ardından gözaltına alınan, yapılan kontrollerinde 0.68 promil alkollü olduğu belirlenen Bodur, tutuklandı. Bodur, bir süre sonra tahliye edildi.

Soruşturmanın ardından kaza sırasında alkollü olan ve 5 kişilik kamyonete 13 kişiyi bindiren Bodur hakkında 'bilinçli taksirle ölüme neden olma' ve 'birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma' suçlarından dava açıldı.

RAPOR MAHKEMEYE ULAŞTI

Tutuksuz sanığın yargılanmasına bugün İzmir 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmaya tutuksuz sanık Eren Bodur, taraf avukatları ve mağdurlardan bazıları katıldı. Mahkeme başkanı geçen duruşmada sanık için Adli Tıp Kurumu İhtisas Dairesi'nden istenen raporun mahkemeye ulaştığını ve dosyaya eklendiklerini belirtti. Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi’nden gelen raporda, Bodur'un seyir halindeyken yola gereken düzeyde dikkatini vermediği, sağa dönüş manevrası yapacağı olay yeri kavşağa yaklaştığında aracının teknik özellikleri ve mevcut yükünü dikkate alarak hızını uygun düzeye düşürüp seyrini yol içinde kalacak şekilde sürdürmeye yeterli özeni göstermediği belirtildi. Bodur’un kavşağa süratli girdikten sonra sevk-idare hatasıyla kontrolünü kaybettiği, kamyonetinin kasa kısmında tehlike arz edecek şekilde yolcu da taşıdığı olayda dikkat ve özen yükümlülüklerine aykırı davranışı ile asli derecede kusurlu olduğuna vurgu yapıldı.

SELİN VE DİĞER YARALILAR ALT DÜZEYDE TALİ KUSURLU

Raporda Selin Kabakçı ve diğer mağdurların kamyonetin kasa kısmında kendi can güvenlikleri açısından tehlike arz edecek şekilde yolculuk yapmakla birlikte her biri kendi ölüm ve yaralanması üzerinde dikkat ve özen yükümlülüklerine aykırı davranışı ile alt düzeyde tali derecede kusurlu olduklarının tespit edildiği belirtildi. Öte yandan sanığın kaza saatinde 0,68 promil alkollü çıktığı da raporda yer aldı. Duruşmada savcı, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı, Bodur hakkında 'Bilinçli taksirle ölüme neden olma' ve 'Birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma' suçlarından ceza istedi. Sanık avukatı, esas hakkında mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talebinde bulundu. Bu talebi kabul eden heyet, duruşmayı 13 Mart’a erteledi.