Cenk Türkezer

FOWPAL'ın Barış Çanı, Depremden Etkilenen İnsanlar İçin Dua Etmek İçin Türkiye'de Düzenlenen Avrasya Ekonomi Zirvesi Gala Yemeğinde Çınladı

Şubat ayında, Türkiye ve Suriye'de son yüzyılın en ölümcül depremi 50.000'den fazla insanın hayatına mal oldu. Rusya ile Ukrayna arasında bir yılı aşkın süredir devam eden savaşla birlikte, uluslararası jeopolitik durum son derece istikrarsız hale geldi ve COVID-19 salgınının etkisi küresel ekonomiyi krize sürükledi. Bu kritik anda dünyanın acilen istikrara ve dayanışmaya ihtiyacı var. Dünya Barış ve Sevgi Federasyonu (FOWPAL) başkanı Dr. Hong, Türkiye'nin kuruluşunun 100. yılı şerefine, 240 kilogramlık Çan Çanı ile birlikte yaklaşık 60 uluslararası gönüllüden oluşan bir heyete başkanlık etti. Dünya Barışı ve Sevgisi, İstanbul, Türkiye'de yapılacak 26. Avrasya Ekonomi Zirvesi'ne katılmak ve merhumun huzuru, yaşayanların huzuru için dua etmek üzere 13 Mart 2023'teki gala yemeğinde kadim bir çan çalma törenine ev sahipliği yapmak, afetlerin durması, herkesin esenliği, Türkiye'nin ve dünyanın geri kalanı için barış.

Marmara Grubu Vakfı tarafından düzenlenen 26. Avrasya Ekonomi Zirvesi, 13-15 Mart 2023 tarihleri arasında WOW İstanbul Oteli'nde gerçekleştirilecek ve devlet başkanları, bakanlar, belediye başkanları ve çeşitli kuruluşların liderlerini bir araya getirerek küresel ekonomiye nasıl hitap edileceğini tartışıyor. dünyayı saran birbirine bağlı krizler ve barış ve sürdürülebilirlik için küresel dayanışmanın nasıl güçlendirileceği.

FOWPAL başkanı Dr. Hong, Türkiye, Suriye ve dünyanın geri kalanı için dua etmek amacıyla Çan'ı çalmanın anlamını şöyle açıkladı: “Dünya kargaşa içinde ve Dünya acı çekiyor. Barış çanının sesi tüm varlıkları rahatlatır. Vicdanla yola çıkalım ve hatalarımızı telafi etmek için salih ameller işleyelim. Sevgi, umut ve sürdürülebilirlik dolu bir gelecek için birlikte çalışalım.”

Ardından altı lider Dünya Barış ve Sevgi Zilini çalıp barış dileklerinde bulundu: Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli; Bosna Hersek Parlamento Meclisi Başkan Yardımcısı Marinko Čavara; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 5. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar; Kırgızistan Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Büyükelçi Kubanychbek Omuraliev; Navigator International Yurtdışı Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Sertaç Demirezen; ve “Benim Azerbaycanım” Uluslararası Dergisi'nin kurucusu ve yazı işleri müdürü Nasirli Emil.
Çanın ağırbaşlı ve huzurlu sesi, tüm insanlığın son zamanlardaki ölümcül depremlerin kurbanları için içten dualarını temsil ediyor ve etkinliğe katılanların hepsinin Cennetten ve Dünyadan gelen sevgi ve barış enerjisini kalplerinde hissetmelerine, dünyaya ilham vermelerine yol açtı. daha iyi bir gelecek için birlikte çalışmak, ışığın ve umudun gücünü Türkiye'de ve tüm dünyada yaymak.

Gala yemeğinin başlangıcında FOWPAL, “2023 Dünya Sevgisi Kültürel İyi Niyet Grubu Yürüyüş Oluşumu” başlıklı moral verici ve göz alıcı bir performans sergiledi. Grup, 2000 Olimpiyat Oyunlarında, 2017 Universiade'de ve diğer önemli etkinliklerde performans sergilemek üzere davet edildi. Ayrıca ABD Kongre Binası önünde gösteri yapması için davet edildi. Gala yemeğinde FOWPAL, kadim bir kültürün özünü yakalayan dövüş sanatlarının sanatsal ve çeşitli sunumlarını yaptı: dalgalanan bayraklar, zirve için kutsamaları temsil eden ve dünya vatandaşlarını barışı yaymaya yönlendiren; Türkiye için nimetleri temsil eden Göksel Görevliler ve periler; ışığı ve umudu temsil eden altın anka kuşu; ve kılıçlar ve diğer silahlarla dövüş becerilerini sergileyen, zirveyi kutsamak ve küresel vatandaşları barışı yaymaya yönlendirmek için dünyayı değiştirmek için iyi enerji yayan dünyanın her yerinden kahramanları temsil eden gezgin şövalyeler; yeni bir çağ yaratmak için cesaret ve korkusuzluğu somutlaştıran yelpazeler ve çifte sopalarla dövüş becerilerini sergileyen genç savaşçılar; küresel vatandaşların ortak refahını yaratmak için sevgi ve barışın yayılmasını ve dünyanın birliğini temsil eden çok ırklı topluluk dansı.

Son birkaç on yılda Dr. Hong, FOWPAL delegasyonunu 101 ülkeye götürerek çan törenleri ve Sevgi ve Barış Dünya Liderleri Zirveleri organize etti. Zil çalanlar, Cennet ve Dünya'ya saygı duyarak barış dileklerinde bulundular, tüm canlılar için dua ettiler ve dünya barışına katkıda bulunmak için olumlu etkilerini göstermeye devam ettiler.

2018'den başlayarak Dr. Hong, "Barış Kültürünü Sevgi ve Vicdanla Teşvik Etmek" başlıklı bir karar taslağı üzerinde BM'nin çeşitli Daimi Misyonlarıyla birlikte çalıştı ve BM'nin 5 Nisan'ı Temmuz 2019'da Uluslararası Vicdan Günü olarak belirlemesinde etkili oldu. .

Eylül 2019'da, New York'ta Birleşmiş Milletler'de Birleşmiş Milletler'in Uluslararası Vicdan Günü'nü kabul etmesini kutlayan bir konferansta, Long Island Üniversitesi Coğrafya Doçenti Dr. Scott Carlin, Dr. Hong'un konuşmasını dinledikten sonra, “Dr. . Hong'un konuşması çok etkileyici ve çok ilham vericiydi." Dr. Carlin ayrıca Uluslararası Vicdan Günü'nün son derece anlamlı olduğunu ve tüm ülkelerdeki tüm insanlar üzerinde geniş kapsamlı etkileri olduğunu belirtti.

Dr. Hong uzun süredir vicdanı teşvik ediyor. Dünya vatandaşlarını vicdanla hareket etmeye teşvik etmek için 2019'da Uluslararası Vicdan Günü Bildirgesi'ni yayınlamanın yanı sıra 2022'de Dünya Dua Günü Bildirgesi'ni ve Dünya Umut Gücü Günü Bildirgesi'ni ilan etti. , “Sevgi ve vicdan, barış için bencil olmayan ve özgecil umudun gücünü harekete geçirir. Umudun olduğu yerde eylem, vicdanın uyumlu eyleminin olduğu yerde başarı olacaktır. Herkes barış taahhüdünü yerine getirmeye ve birbiriyle işbirliği yapmaya istekli olduğunda, toplumda sevgi olacak ve sevgi dolu bir dünya barış içinde olacaktır.”

Marmara Grubu Vakfı başkanı ve Zirve'nin kurucusu Dr. Akkan Suver, Dr. Hong'un barış kültürünü sevgi ve vicdanla teşvik etmeye olan bağlılığına değer veriyor ve bu nedenle Dr. Hong ve heyetini 2022'deki zirvelere katılmaya davet etti ve 2023 ve etkinliklerde Dünya Barış ve Sevgi Çanı'nın çalma törenlerine ev sahipliği yapacak. 15 Mart günü saat 11:30'da Dr. Hong'un Zirvenin beşinci oturumunda bir açılış konuşması yapması bekleniyor. İnsanlık için sürdürülebilir bir geleceğin anahtarını ortaya çıkaracak ve küresel vatandaşları ortak iyilik için birlikte çalışmaya teşvik edecek ve insanlar bu anahtara tutunarak karşılaştıkları sorunların temel nedenini ve çözümlerini bulabilecekler.

Dünya Barış ve Sevgi Federasyonu (FOWPAL) Hakkında: 2000 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde Dr. Hong, Tao-Tze tarafından kurulan FOWPAL, 137 ülkeden üyeleri olan uluslararası bir sevgi ve barış örgütüdür. Son yirmi yılda FOWPAL dünya çapında vicdanı, sevgiyi ve barışı destekledi. Konferanslar, zil çalma törenleri ve bildiri imzalama yoluyla BM'deki çeşitli Daimi Misyonlarla çalıştı ve BM'nin Temmuz 2019'da Uluslararası Vicdan Günü'nü kabul etmesinde etkili oldu. Son iki yılda 70'in üzerinde web semineri düzenledi, vicdan temelli sürdürülebilirliği teşvik etmek.
Rakamlar
Dr. Hong, Dünya Barışı ve Sevgisi Federasyonu (FOWPAL) başkanı Tao-Tze, solda, “Dünya Sevgisi, Barış Bildirgesi” başlıklı bir belgeyi Bosna Hersek Parlamenterler Meclisi temsilcileri Meclis Başkan Yardımcısı Marinko Čavara'ya sunuyor.