YENİ kabinede Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olan Abdulkadir Uraloğlu, görevi Adil Karaismailoğlu'ndan devralarak, "Sayın Bakanımızın zamanında özellikle önem verdiğimiz demir yollarına, biz de aynı şekilde önem ve ağırlık vereceğiz" dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nda düzenlenen törende konuşan Adil Karaismailoğlu, görevi Abdulkadir Uraloğlu'na devrettiği için mutlu ve huzurlu olduğunu belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın bize böyle bir bakanlığı emanet etmesi büyük bir onur ve güvendir. O güvene layık olmak için gece gündüz demeden yoğun bir şekilde çalıştık. Milli ve yerli mühendislerimizle birlikte dünyanın en büyük mühendislik projelerini gerçekleştirmek bizim için onur verici oldu. Açtığımız projelerin sayısını anlatmak saatler alır. Dünyanın takdirle baktığı mega projeleri başarıyla tamamlayarak ülkemizin ve milletimizin hizmetine sunduk" dedi. Karaismailoğlu, Meclis'teki yeni görevinde de bakanlıkla ilgili konularda Uraloğlu'na her zaman destekçi olacağını ifade etti.

"Projelerimize Devam Edeceğiz"

Bakan Uraloğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni dönemini ve yeni kabineyi tebrik ederek, "Vatanımıza ve milletimize hayırlı olsun. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yaptığımız özverili çalışmalarla ulaşım, iletişim, altyapı ve denizcilik alanlarında adeta çağ atladık. Dünyanın takdir ettiği projeleri başarıyla tamamlayarak hayata geçirdik. Karayollarında önemli hizmetler yaptık. Yaklaşık 29 bin kilometre bölünmüş yol inşa ettik. Ülkemizi sadece bölünmüş yol ağıyla donatmadık. Köprüler, tüneller, viyadükler ve otoyollar inşa ettik. Bu projelerimize inşallah devam edeceğiz" diye konuştu.

Devam eden ve başlanması planlanan projelere değinen Uraloğlu, "Aydın-Denizli Otoyolu'nu tamamlayacağız. Antalya-Alanya Otoyolu, Ankara-Kırıkkale-Delice Otoyolu ve Başakşehir-Nakkaş Otoyolu'nu yakından takip edip yürüteceğiz. Türkiye'de yük ve yolcu taşımacılığının hala yaklaşık yüzde 80-90'ı kara yolları üzerinden gerçekleşiyor. Sayın Bakanımızın zamanında özellikle önem verdiğimiz demiryollarına biz de aynı şekilde önem ve ağırlık vereceğiz. Önemli birkaç projeden bahsedecek olursam, Ankara-İzmir hızlı tren hattı, Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep hızlı tren hattı, Bursa'nın hızlı trenle buluşturulması, Yerköy-Kayseri hızlı tren hattı, Halkalı-Havalimanı Metrosu, Kazlıçeşme-Sirkeci raylı sistem hattı ve Ankara-İstanbul süper hızlı tren hattı projelerimizi yakından takip edeceğiz. Dünya denizcilik sektöründeki konumumuzu daha da güçlendirmek ve dünya denizciliğinden daha fazla pay almak için çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Ayrıca, ilerleyen teknolojimiz ve imkanlarımızla iletişim altyapısını geliştirmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.