Yusuf ZENGİN

Pegasus Hava Yolları CEO'su Güliz Öztürk, 2022 yılında operasyonel kârlılığı en yüksek hava yolu şirketi olduklarını duyurdu.

Öztürk, 2022'nin yaz sezonunda seyahat talebindeki hızlı artışın önemli başarıları beraberinde getirdiğini belirtti. Şirketin 2022 yılında toplam misafir sayısını yüzde 34 artırarak 26,9 milyona ulaştığını, dış hatlardaki misafir sayısının ise yüzde 96 büyüdüğünü ifade etti. Ayrıca satış gelirlerinin yüzde 139 artışla 2,45 milyar Euro'ya çıktığını ve 2022 yılı net dönem kârının 431 milyon Euro olduğunu belirtti.

Öztürk ayrıca, 2023 yılında şirketin kapasitesini yaklaşık yüzde 20 oranında artırmayı hedeflediklerini ve Cumhuriyetin 100. yılında filo büyüklüğünün 100 uçağa ulaşmasını planladıklarını açıkladı. Pegasus'un dijital dönüşüm, sürdürülebilirlik, çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık konularına odaklandığını ve havacılığın sürdürülebilirlik hedeflerini desteklediğini vurguladı. Ayrıca, şirketin çevre ve sosyal konulardaki hedeflerine doğru emin adımlarla ilerlediğini ve 2050'ye kadar net sıfır karbon emisyonu hedefi belirlediklerini söyledi.

Pegasus Hava Yolları CEO'su Güliz Öztürk, ayrıca toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda da çalışmalar yürüttüklerini ve kadın istihdamına özel önem verdiklerini belirtti. Şirketin çalışanlarının yüzde 35'inin kadın olduğunu ve kadın pilot, mühendis ve teknisyen oranlarını artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Son olarak, Öztürk, Pegasus Hava Yolları olarak 79. IATA Yıllık Genel Kurulu'nda sektördeki çevresel etkiyi azaltma adına önemli bir adım atacaklarını ve sürdürülebilir havacılık yakıtını kullanarak uçuş kaynaklı sera gazı emisyonlarını azaltacaklarını açıkladı. Bu girişimin havacılık sektörüne ve kamuoyuna etkin SAF kullanımının önemini vurgulamayı amaçladığını belirtti.